5 nejčastějších chyb „mileniálů“ v podnikání

Peníze – přesně o to tu běží, ostatně jako obvykle. Základní složka, bez které se obejde jen málo podnikatelů. Pokud nechcete svou firmu vidět skomírat jako špatně živený plamen, naučte se, jak se vyhnout fatálním finančním chybám.

Všichni víme, že začátky nejsou snadné, vybudovat společnost rozhodně není práce na jednu noc. Málokdo přežije tuto fázi a ještě méně z nich se udrží na trhu déle, než pár let. Pracovníci se zkušenostmi na vedoucích pozicích mají mnohem větší šanci, než úplní nováčci, což je většina mileniálů.

Tato generace má bezesporu velké množství výhod; překypují inovativními nápady, energií a charakterem, což jsou předpoklady pro vybudování úspěšně společnosti. Teď už zbývá se jen vyhnout 24% neúspěšných začátečníků, kteří se kvůli špatným finančním situacím propadli kamsi do hlubin zapomnění. Uvádíme několik základních chyb, kterým se zásadně vyhnout.

1. Nedostatečná pozornost věnovaná cashflow

Částky, které proudí dovnitř a ven z vaší firmy, musí být bedlivě sledovány, zejména na začátku. Podle statistik je celých 82% z celku neúspěchů v oblasti podnikání způsobeno nedostatkem pozornosti věnované cashflow. Mileniálové naneštěstí nepatří mezi velké šetřílky, díky čemuž je pro ně těžší pracovat se zodpovědností ohledně vedení podniku.

Abyste se těmto chybám vyhnuli, zkrátka jen věnujte pozornost tomu, co se s vašimi financemi děje. Zaměřte se na to, odkud pochází veškerý příjem a jak ho utratíte. Udělejte si systém, klidně jednoduchý jako je tabulka v Excelu, a vše si pečlivě zapisujte. Pokud to zanedbáte, zbytečně se vystavujete rizikům jako je neznalost ziskových marží, absence záznamů potřebných pro získání investorů či krádež bez povšimnutí.

2. Přílišná práce věnovaná získávání finančních prostředků

Může být snadné nechat se unést plánováním, jak rozmnožit své finanční prostředky. Mnoho mladých podnikatelů pokládá množství peněz vydělaných na začátku jako záruku úspěchu. Nicméně, soustředit se příliš mnoho na získávání financí může mít pro byznys špatné následky.

Nejen, že ztratíte mnoho drahocenného času a energie. Místo plánování marketingových tahů a zapracování na solidních základech a strategiích byznysu se mileniálové často zatoulají do nekonečné hry o nahrabání co největšího písečku.

Nezapomeňte, že váš podnik bude vydělávat jen v případě, že si vše dobře naplánujete. Pokud už vydělává, můžete se soustředit na to, aby fungoval bez větších zásahů zvenčí, tedy vlastníka. Tento získaný čas je mnohdy mnohem dražší, než plná kapsa z první a poslední tržby.

3. Snaha mít všechno pod kontrolou

U mladých podnikatelů je běžné, že se snaží řídit všechno, protože mají pocit, že jsou jediní, kdo rozumí svým produktům, službám a plánům. Pokud však opomeneme riziko syndromu vyhoření, vzít si na sebe všechny aspekty vašeho finančního plánu může podniku spíš uškodit.

Na základě zkušeností mnoha mileniálů je mnohem lepší nechat si poradit a pomoct s finanční strategií – ať už od účetního, finančního partnera či přátelského souseda podnikatele, co má oko na finance. Pokud to neuděláte, riskujete, že vás vaše špatná rozhodnutí potopí.

Další možností je najmout si osobu či celý tým, aby vám pomohl. Pokud máte jasnou vizi, pomoc „zvenčí“ vám může ušetřit spoustu peněz a nezávislosti.

4. Najímání špatných lidí

Je velice důležité najmout si ten správný tým, který vám bude krýt záda a chránit vás od vás samých, ale pokud sestavíte slabý tým, velice rychle vyčerpáte své finance a zničíte podnik. Buďte opatrní a zvažte, koho najímáte. Uvědomte si veškerou zodpovědnost, která s danou osobou přichází. Nezapomeňte, že zaměstnanec je investice. Jaký má smysl, když se vám nevrátí?

Může být lákavé vybrat levné zaměstnance a konzultanty, nespadněte však do této pasti, vždy za to zaplatíte v dlouhodobém měřítku.

5. Utrácení na špatných místech

Mileniálové jsou idealistická generace, o tom není pochyb. To je skvělá vlastnost, která jistě přinese mnoho inovací a nápadů, ale poněkud komplikovaná z praktického hlediska. Mnoho mladých podnikatelů například investuje příliš mnoho peněz do vývoje svého nového produktu, ale ne do jeho propagace.

Pokud necháte všechny své peníze a čas utopit ve snaze vytvořit dokonalý prototyp, aniž byste šli opravdu „tam ven“ a prodali ho, neztratíte jen peníze, ale i zpětnou vazbu od zákazníků, uživatelů a akvizice. Jen ztratíte čas, který byste mohli věnovat komunikaci se zákazníky a zjišťování jejich preferencí.

Není důvod, proč by mileniálové nemohli nastartovat úspěšnou firmu. S energií a nápady této generace přijde inovace bez hranic, jen je třeba se vyhnout finančním pádům.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex