8 tipů, jak zvýšit produktivitu a navždy zatočit s prokrastinací

Nemůžete se pustit do práce, a když už konečně začnete, neustále od rozdělané činnosti odbíháte? Nejste schopni uloženou práci dokončit včas? Máte na konci každého dne pocit, že jste vlastně nic nestihli? Pokud kýváte souhlasně hlavou, pak je třeba začít s tímto nepříjemným zlozvykem něco dělat, protože za prokrastinaci vám nikdo nezaplatí! Následující jednoduché, ale zato účinné tipy vám pomůžou zatočit s lenošivou nečinností jednou provždy!

Začněte den kvalitní snídaní

Jestliže ráno jedete takzvaně „naprázdno“,  jste zákonitě unavení a bez energie, a tudíž není divu, že se zrovna nehrnete do práce! Naučte se ráno kvalitně posnídat a uvidíte, že vám půjde práce hned snáze od ruky.

Dopřejte si ráno trochu pohybu

Vyčleňte si ráno 30 minut, které věnujete aktivnímu pohybu. Pořádně se tím proberete po delším spánku, rozproudíte si krevní oběh a pročistíte hlavu. Vyměňte proto cestu do práce autem za svižnou procházku nebo jízdu na kole. Také si můžete ráno zacvičit jógu nebo začít s joggingem. Po aktivním startu do nového dne budete nabuzeni endofriny a cítit se plni energie.

Naplánujte si, co vše je potřeba následující den splnit

Pokud si večer naplánujete cíle na další den, půjdete si lehnout s čistou hlavou, aniž byste museli myslet na náročný program, který vás zítra čeká. Ostatně nespavost často pramení z neschopnosti přestat přemýšlet o problémech a starostech. Tomu se vyhnete právě sepsáním všech úkolů, které je potřeba splnit. Budete tak moci nerušeně spát a sbírat síly na příští den.

Napište si vlastní motivační krédo, které se stane vaším životním mottem

Větu typu „Zakládám si na tom, že jsem produktivní, pracuji svědomitě a dodržuji předem stanovené termíny“ si zapište na papír a mějte ji neustále na očích – například si ji  připevněte na nástěnku nebo si ji nastavte jako plochu vašeho monitoru. Snažte se za každých okolností dostát závazkům, které o sobě v krédu tvrdíte!

Vyhraďte si na práci dostatek času i prostoru

Buďte realističtí a na práci si vždy naplánujte čas, který vám její splnění zabere. Časové plánování chce určitý trénink, ale je nesmírně důležité, protože jen tak se vyhnete stresu z časového skluzu.

Také platí, že byste na práci měli mít dostatek prostoru kolem sebe a pracovat v klidném prostředí. Ukliďte si proto svou pracovní plochu, pusťte do místnosti čerstvý vzduch a vždy mějte po ruce čistou sklenici s vodou.

Nezapomínejte na občasné pauzy a nevynechávejte oběd

Pracovat osm hodin v kuse není dlouhodobě udržitelné ani příliš efektivní, protože s každou další hodinou naše výkonnost výrazně klesá. Raději si práci rovnoměrně rozvrhněte na ráno, dopoledne i odpoledne. Každé dvě hodiny vstaňte od stolu, protáhněte se, dolijte si pití nebo si dejte malou svačinu.

V žádném případě nevynechávejte oběd, a pokud je to jen trochu možné, běžte si oběd sníst mimo kancelář. Odreagujete se tím a na pracoviště se vrátíte s novou energií. Nejideálnější je se po obědě ještě chvíli venku procházet, pročistit si hlavu a vrátit se do kanceláře s jasným plánem být ještě produktivnější než v dopoledních hodinách.

Nenechte se zbytečně rozptylovat

Pokud s rušivými elementy nic neuděláte, budou vás neustále svádět k zahálce! Zaveďte si jasný čas, kdy budete kontrolovat e-mail (postačí dvakrát denně, například ráno v 9hod a odpoledne v 16.00). Vypněte si telefon a zablokujte si internetové weby typu Facebook a YouTube, na kterých trávíte neúměrné množství času a jen prokrastinujete.

Rozhodněte se a dodržte svým cílům

Pokud se opravdu chcete stát velmi produktivní a doceňovaní za to, že dokážete věci zvládnout dobře a včas, je potřeba se rozhodnout tomuto předsevzetí dostát a neustoupit. Pokud se již jednou rozhodnete a myslíte to vážně, máte napůl vyhráno. I pevná vůle se dá natrénovat, stačí se nevzdávat a čelit výzvám, které to s sebou přináší.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex