O investování, aneb kde zhodnotit své peníze

V investování je na místě opatrnost, říká Josef Eim z DRFG

Investice do podílových fondů jsou na vzestupu

Nárůst investic ve světě vnímáme již od roku 2010. Češi se k tomuto trendu připojili v posledních dvou, třech letech, kdy investicím pomohla mimo jiné zlepšující se finanční situace a aktuální přetlak peněz v zemi.

I přesto, že Češi se obecně v investování chovají konzervativně, mají možnost vložit své peníze též do široké škály alternativních druhů investic, jakým je např. bitcoin, jehož kurz raketově stoupá. Dle Josefa Eima, který spravuje investiční fondy skupiny DRFG Davida Rusňáka, se však jedná o investici s vysokým rizikem propadu.

Ojedinělé však u nás nejsou ani investice do exotických produktů jako jsou vína, známky či automobiloví veteráni.

 

Češi věří investičním fondům, ale i nereálným výnosům

Češi se stávají bohatšími a jejich příjmy rostou. Klienti skupiny DRFG průměrně investují částku 350 tisíc korun, přičemž celá půlka z nich investuje jednorázově. Pravidelné vklady preferuje přibližně třetina klientů.

 

V porovnání se světem se čeští investoři více řídí emocemi a rozhodují se na základě pocitů a často nedostatečné informovanosti.

Eim upozorňuje na fakt, že toto chování nahrává internetovým nabídkám lákajícím na velmi vysoká zhodnocení, pro které však neplatí žádná pravidla. Lidé se tak často nechají přemluvit k investicím, ve kterých o své vklady přijdou.

Z toho důvodu doporučuje kolektivní investování podléhající přísné regulaci.

 

Jaká je situace na kapitálovém trhu?

Akciové trhy jsou ve stálém růstu již posledních 8 let. Dá se tedy očekávat tržní pokles, s nímž je spojena i nutná opatrnost v oblasti investic.

Tu vnímáme i mezi investory, které ovlivnil mimo jiné i brexit, zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem či oznámení jeho investičního balíčku.

 

DRFG se podle Josefa Eima soustředí na konzervativní klienty a riskantnímu obchodování s akciemi se vyhýbá. Tím si získává důvěru svých klientů, kterými jsou jak fyzické osoby, tak finanční instituce.

Dle jeho názoru jsou regulace kapitálových trhů prospěšné, avšak na úkor potenciálních zisků.

 

DRFG rozšiřuje nemovitostní fond a zaměří se i na dluhopisy

Skupina DRFG zahájila realitní fond v únoru 2016 a za dobu fungování získala do portfolia nemovitosti v hodnotě téměř 1 miliardy korun. Jejím cílem je vydělávat investicemi do komerčních nemovitostí s čistým výnosem pro klienty 4-5 % ročně.

Mezi spravované nemovitosti patří např. poliklinika ve Vyškově, nemovitost na náměstí Svobody 20 v Brně či retailový park v Kyjově.

Do budoucna skupina plánuje oživení dluhopisového fondu o opce, certifikáty, deriváty, akcie a dluhopisy s cílovanými výnosy 10-12 % ročně a též založení vlastního energetického fondu na obnovitelné zdroje se zhodnocením 7-9 %. Nabídkou méně i více riskantních investic se tak chystá oslovit širší spektrum klientů.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex