P2P půjčky pro začátečníky – principy a strategie

P2P půjčky bývají v poslední době velmi skloňovaným termínem. V tomto článku se podíváme na to, kde se vlastně vzaly, jakým způsobem fungují a proč se stávají oblíbeným nástrojem pro investování. Povíme si něco o zahraničních i tuzemských platformách a samozřejmě i o rizicích, které jsou nedílnou součástí každé investice.

Sdílená ekonomika v kostce

V poslední době vzniká čím dál více projektů, kde jsou na obou stranách běžní lidé. Vezměte si například Airbnb (lidé poskytující ubytování x hosté), Uber (cestující x řidiči), Bitcoin (těžaři x uživatelé). V záplavě toho, co by se dalo nazvat sdílená ekonomika se nachází svět P2P půjček, kde najdete jak investory, tak žadatele o úvěr, které propojuje jediná platforma – P2P portál.

Sdílená ekonomika, a zvláště obor finančních technologií (fintech) se stávají čím dál populárnější zvláště kvůli éře mileniálů, kteří nemají tak velkou důvěru v tradiční instituce a stávající systémy a zároveň je tomu i kvůli bouřlivému rozvoji technologií v posledních letech.

Jak P2P půjčky fungují?

Jak už jsme si řekli, na jedné straně jsou žadatelé o úvěr, na druhé investoři. Tyto koncové články však mohou být spojeny jedním nebo dvěma mezičlánky. Jedním z těchto mezičlánků je P2P platforma, která vše zaštiťuje po technické stránce.

Druhým mezičlánkem někdy bývají nebankovní společnosti, ačkoliv P2P lending může fungovat i bez nich. Princip je takový, že pro P2P portál je mnohem snazší z hlediska poptávky oslovit společnost, která už větší objem půjček nabízí v rámci svých služeb.

P2P půjčky z pohledu investora

Pro nového investora je věc jednoduchá. Vytvoří si registraci na jednom z existujících P2P portálů, zašle si na svůj účet peníze a na základě předem zvolené strategie a kritérií může začít investovat do jednotlivých půjček. Obrovskou výhodou je, že od zaslání peněz lze investovat v řádu několika dní.

Samozřejmě není třeba půjčky vykupovat celé, ale vlastnit pouze jejich podíly. V konečném důsledku tak lze rozdělit například 10 tisíc korun na 50 podílů v různých půjčkách po 200 korunách, což podporuje myšlenku diverzifikace a toto rozdělení chrání investora před dopadem případných neplatičů.

Tyto dva odstavce jsou podle mě klíčovou výhodou P2P lendingu. To, co spousta lidí odkládá na celé roky lze realizovat během délky jedné transakce do zahraničí a zároveň lze začít s málem a vše si patřičně vyzkoušet a zažít.

Ochrana investora před nesplácením

Před neplatiči nás mohou ochránit nejrůznější typy ochran. V tomto odstavci si probereme dvě nejzákladnější.

  • Garance vykoupení – portál, případně poskytovatel úvěru může nabídnou garanci vykoupení v případě nesplácení dlužníka. Pokud tedy dlužník nebude splácet déle, než například 60 dní, dojde k automatickému vykoupení úvěru, a co více, investor dostane i své úroky. Tato garance však není všespásná, jedná se pouze o slib. A tento slib nemusí být dodržen v případě, že se společnost dostane do finančních problémů.
  • LTV – nebo také loan to value­. Je poměr úvěru k zástavní hodnotě. LTV 50 jednoduše znamená, že na úvěr 1 milion korun existuje zástava s ohodnocením 2 miliony korun. Úvěry jsou tak opřeny o reálný základ, který lze v případě problémů vymáhat.

Nástroje usnadňující investování

Portálů pro P2P investování dnes existuje snad více, než je zdrávo a investor by si mezi nimi měl vybírat na základě několika kritérií. Jednou z věcí, které jsou na zvážení je, zda konečná platforma podporuje nejrůznější nástroje, které usnadňují investování.

  1. Auto Invest

Auto Invest je zjednodušeně robot, který na základě našich kritérií investuje za nás. V parametrech si lze pak nastavit pouze úvěry z určitých zemí s garancí vykoupení případně se zajímavou hodnotou LTV. Účel nástroje Auto Invest je šetřit čas. Investování se tak stává pasivní záležitostí, zatímco se věnujeme jiným činnostem.

  1. Sekundární trh

Kromě primárního trhu, na kterém lze najít úvěry k investici některé portály nabízí také sekundární trh. Stručně se jedná o místo, kde mohou investoři prodat svůj podíl ostatním investorům a předčasně se tak z investice vyvázat. Sekundární trh je užitečný, protože nabízí likviditu. Zároveň lze prodávat se slevou či přirážkou, což má vliv na atraktivitu některých příležitostí.

Kde investovat?

Tato otázka je velmi obtížná. České portály nenabízí vzhledem k riziku adekvátní výnos. Případě se lze u nás setkat s mnoha dalšími problémy – nejčastěji je to výše poplatků a nedostatek investičních příležitostí.

Mezi nejoblíbenější portály v ČR patří Zonky a poté portál Bondster. Oba tyto portály však trpí jedním či více výše zmíněnými neduhy.

Zahraniční příležitosti jsou zpravidla mnohem atraktivnější a nabízí více příležitostí k investici. Problémem však může být měnové riziko. V případě posílení české koruny tak můžeme očekávat ztráty.

Mezi nejoblíbenější portály (pokud se budu zabývat těmi důvěryhodnými) v zahraničí patří Mintos, EstateGuru či slovenský Žlutý meloun.

Vhodné strategie

Cílem každého investora je zvolit si vhodnou investiční strategii. To však může být mnohem těžší, než se na první pohled zdá. Každý portál disponuje trochu jiným systémem garancí a docela jiným tržištěm. Vhodných strategií může být navíc celá řada a bylo by nad rámec tohoto článku je všechny jmenovat. Zkusíme to tedy alespoň stručně:

  • Točení krátkodobých úvěrů s garancí–Tato strategie spočívá v tom, že nakupujeme úvěry s délkou splatnosti do několika měsíců. Pokud je garance např. na dobu 60 dní, nedržíme žádný úvěr déle, než řekněme půl roku. Výhodou této strategie může být, že v případě problémů můžeme velkou část investice poměrně rychle stáhnout, aniž bychom využili sekundární trh. Nevýhodou může být nedostatečná nabídka krátkodobých úvěrů.
  • Držení dlouhodobých úvěrů – Tato strategie spočívá v tom, že si zvolíme důvěryhodné poskytovatele dlouhodobých úvěrů a nakoupíme výhodné úvěry s rozumným LTV či garancí. Výhodou jsou většinou vyšší a konzistentnější výnosy, nicméně za cenu vyššího rizika.
  • Investice do určitých ratingů – Zvláště na Zonky se s garancí ani LTV nesetkáme, proto by mělo každé investici předcházet prostudování ratingů, zvláště pak míry defaultů (tj. nesplácení).

Kromě těchto strategií lze také vydělávat na prodeji na sekundárním trhu. Prodávat úvěry například 50 dní před plánovaným splacením (Lendy), investovat pouze v určitých měnách a zemích, případně si navolit pouze určité P2P portály.

Obecně platí, že co portál, to jiné tržiště a naší investici by tak měla předcházet analýza prostředí. Tyto informace lze nejlépe čerpat například na zahraničních fórech.

Rizika P2P půjček

Každá investice pochopitelně obnáší svá rizika a v tomto článku bychom je pro úplnost a slušnost měli minimálně zmínit.

  • Riziko nesplácení dlužníka – Lze se chránit dobrou diverzifikací a raději držet více podílů menších částek než naopak. Ochránit by nás měly i zmíněné garance.
  • Riziko úpadku nebankovní společnosti – V rámci dobré diverzifikace bychom nikdy neměli investovat do úvěrů pouze jedné nebankovní společnosti. Investici by měl pochopitelně předcházet i průzkum.
  • Riziko krachu P2P portálu – Raději bychom se měli zaměřit na stávající a velké hráče na trhu než hledat mezi začínajícími P2P portály. Osvědčené portály nabízí více investičních příležitostí, umí pracovat s vyšším objemem a celý byznys jim lépe funguje v číslech.
  • Finanční krize – Nikdo neví, kdy přijde další finanční krize a jak zdrcující vliv to bude mít na odvětví P2P lendingu.
  • Změna podmínek – Každý portál může ze dne na den upravit podmínky pro investory.

Závěr – je P2P lending vhodnou investicí?

To si pochopitelně musí zvážit každý sám. Vzhledem k poměrně krátké historii je P2P lending vhodný spíše jako doplněk ke stávajícímu portfoliu.

Na druhou stranu se však nebojím tvrdit, že kvůli relativní jednoduchosti je P2P lendingvhodný pro ty, kteří by chtěli začít na vlastní pěst investovat a akcie či ETF se jim zdají příliš složité. Podmínky tomu totiž nahrávají. Lze začít už s relativně nízkou částkou, založení účtu je otázkou několika minut a investovat lze začít v řádech několika dnů. Nezapomeňte však, že s investicí přichází také povinnost daňového přiznání.

Odměnou nám však může být svoboda a vědomí, že se o své P2P investice staráme zcela sami a nejsme závislí na mnohdy pochybném finančním poradenství.

Autor článku: Lukáš Dudek, Více na www.hoopoo.cz

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex