Platební metody pro váš e-shop

Dávno pryč jsou doby, kdy e-shopům stačilo doručovat zboží prostřednictvím dobírky – přestože to v roce 2015 byl nejčastější způsob platby za internetové nákupy, jeho obliba klesá.

Podle ČSÚ nakupuje přes internet přes 4 miliony Čechů a rok od roku se toto číslo zvětšuje o 3%. Každý zákazník bydlí na jiném místě, má jiné zvyklosti, preference a e-shopy se mu v rámci konkurenčního boje snaží vyjít vstříc. Existuje proto velké množství možností, jak za zboží přes internet zaplatit. Představme si nejčastější možnosti, jejich plusy a mínusy.

Dobírka

Pro 38% zákazníků nejoblíbenější metoda platby a dopravy, která ale není příliš oblíbená u obchodníků. Nikdo totiž e-shopu negarantuje, že si zákazník objednané zboží vyzvedne a zásilku zaplatí. Zboží se sice vrátí, ale náklady vynaložené na službu (poštovné a platba za dobírku) se zaplatit musí. Zboží na dobírku se zasílá nejčastěji prostřednictvím České pošty – balíček je zaslán společně se speciální složenkou, kterou kupující zaplatí na poště při převzetí zásilky a peníze jsou pak připsány na účet. Dobírka je ze všech variant většinou nejdražší, protože s sebou nese mnoho nejistot a problémů.

Platba převodem

Lidé si zvykli platit přes internet – prostřednictvím internetového bankovnictví platí nájem, proč by se tedy měli bát zaplatit i nákup v e-shopu? Přesto tuto možnost využívá méně než desetina zákazníků a v nabídce mnoha e-shopů ji také nenaleznete. Zákazníky totiž často odradí zdlouhavý proces vyplňování platebního příkazu a obchodníka často problematické dohledání platby (stačí splést jedno číslo ve variabilním symbolu) případně dlouhé čekání na platbu a tedy blokování zboží ve skladu.

Pokud se rozhodnete tuto službu poskytovat, dobrým nápadem je doplnit platební instrukce QR kódem – téměř každá bankovní aplikace v mobilním telefonu je opatřena čtečkou takových kódů, zákazník má tedy usnadněnou práci a vy jistotu, že nepoplete čísla.

Podobným řešením může být také tlačítko rychlého převodu, které je vidět stále častěji a které využilo v roce 2015 8% zákazníků.

Platba kartou

Platit kartou lze samozřejmě i přes internet – jediným rozdílem od platby v obchodě je to, že si údaje nepřečte žádná kouzelná čtečka, ale zákazník je musí ručně vyplnit do formuláře. Někteří zákazníci mají sice stále obavy ze zneužití, meziroční růst této metody o celá 4% procenta (9% v roce 2014, 13% v roce 2015) ale dokazuje stoupající důvěru v zadávání citlivých informací přes internet. I pro obchodníka je to velmi pohodlná metoda, které sice předchází potřeba komunikace s bankou a implementace platební metody do e-shopu, za odměnu ale získá bezproblémový a rychlý průběh placení.

Platba při převzetí

Nechci koupit zajíce v pytli. To si asi říká necelá třetina zákazníků, která využívá platbu při převzetí. Nejdříve si prohlédnout zboží na výdejním místě a až poté ho zaplatit. Hotově nebo kartou. Jedná se o kombinaci internetového a klasického nakupování, které ovšem může dělat problém provozovatelům e-shopů, které fungují jen na bázi zásilkového obchodu a nemají svůj vlastní „kamenný“ obchod. Přesto je možnost domluvit se v „cizím“ obchodě a vydávat své zboží zde. Do obchodu přijdou noví zákazníci a e-shop působí důvěryhodně.

Další možnosti

Neměli bychom zapomenout ani na PayPal a obdobné virtuální peněženky, které se u nás zatím netěší velké oblibě. Až ale povědomí o jejich bezpečnosti stoupne, mnoho zákazníků touto metodou pravděpodobně rádo nahradí používání karet. Lze díky nim totiž platit stejně rychle jako kartou ale bez rizika, které plyne z úniku citlivých dat.

Správný obchodník zná své zákazníky a ví dobře, co preferují. Pokud ale s e-shopem začínáte, je dobré nabídnout co možná nejvíce možností – jedině tak zjistíte, co chtějí právě ti, kdo nakupují u vás.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex