Připojištění pro případ střetu se zvěří

Proč si sjednat připojištění střet se zvěří? Srážka se zvěří je druhou nejčastější příčinou nehod v ČR. Průměrná škoda při jedné nehodě dle odhadu pojišťoven se pohybuje okolo 30 000 Kč. Ročně dojde k několika tisícům nehod způsobených střetem se zvěří.

Jak předcházet nehodám?

Kritickým obdobím je podzim, zejména období od října do prosince a poté je třeba dávat pozor zase v jarních měsících a to hlavně při svítání a při soumraku. Prevencí je samozřejmě opatrná jízda v tomto ročním období, soustředíme se na záblesky očí zvířete podél cest. Pokud tyto světélka uvidíme, je potřeba zpomalit a vypnout dálkové světla. Odborníci radí někdy i zatroubit a zvíře takto vyplašit. Někdy zvíře osvětlené světlomety je zmatené, zůstává stát a najednou se rozběhne na auto. Jestliže je střet nevyhnutelný, intenzivně brzdíme, ale snažíme se udržet vozidlo v přímém směru. Pokud bychom uhnuli do příkopu, může mít naše nehoda daleko větší škody například při nárazu do stromu.

Po nehodě tedy :

  • oblečte si reflexní vestu
  • označte místo nehody výstražným trojúhelníkem
  • volejte Policii ČR 158, pokud by policie odmítla přijet, kontaktujte asistenční linku u Vaší pojišťovny, centrální číslo je 1224

Policie kontaktuje myslivce, kteří se postarají o uhynulé zvíře. Vy se zvířete nedotýkejte, ani ho nenakládejte do vozu. Jednak se můžete nakazit nemocí a jednak můžete být obviněn z pytláctví.

Policii nebo asistenční službu je nutné volat vždy, když máte sjednaní toto připojištění, jinak by Vám pojišťovna odmítla škodu zaplatit. Samozřejmě, pokud máte u sebe fotoaparát nebo mobilní telefon, snažte se pořídit několik fotografií Vašeho poškozeného vozu ze všch různých úhlů.
Pokud strhnete řízení a způsobíte škodu třetím osobám – na zábradlí, svodidlech, dopravní značce, škodu uhradí Vaše pojišťovna z povinného ručení.
U některých pojišťoven se rozlišuje rozdíl mezi zvěří a zvířetem. Zvěř je – srnec, jelen, zajíc, bažant, divoké prase …Zvíře je kráva, kůň, koza atd – zvíře má svého majitele, který je za škodu způsobenou svým zvířetem zodpovědný.

Rozdíly mezi pojišťovnami

Většina pojišťoven hradí riziko střet se zvěří jen na území České republiky.

ČPP hradí nejen na území ČR, ale ještě na území sousedních států do 30 km od našich hranic vzdušnou čarou. Podmínkou výplaty je oprava ve smluvním servise.
Pojišťovna ČSOB kryje tyto škody na celém území Evropy a celého Turecka. Projeví se to ale na ceně, běžné připojištění střetu se zvěří stojí přibližně 350 Kč /rok při limitu 100 000 Kč, spoluúčast 5000 Kč např. v České pojišťovně, v ČSOB zaplatíme za 50 000 Kč se spoluúčastí 10% 895 Kč.
Pojišťovna Slávia má v pojistných podmínkách uvedeno, že platí pouze při nehodách způsobených na silnici nebo dálnici. Nikoliv třeba na polní cestě.

Pokud máte sjednané havarijní připojištění, je střet se zvěří připojištěn automaticky v tomto a není potřeba jej připojišťovat.

Přečtěte si také. jaké další připojištění k povinnému ručení si můžete sjednat.

 

Autor: Hana Maříková, pojišťovací poradenství

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex