Už nikdy více nedostatek peněz! 7 zlatých pravidel osobních financí to jistí!

Proč chodíte do práce? Abyste vydělávali peníze? Abyste si mohli z vydělaných peněz platit výdaje, které máte, nebo si plnili vaše sny? V práci člověk tráví průměrně 8 hodin. Když připočtu čas na přípravu, cestu do a z práce, tak je to až kolem 9 – 10 hodin. To je velmi mnoho času z celého dne, nemyslíte?

Právě z tohoto důvodu jsme sepsali 7 zlatých pravidel osobních financí.

Dodržováním těchto pravidel se vyhnete finančním chybám. Využijete všechny peníze, které vyděláte ve svůj prospěch. Ne ve prospěch finančních institucí, které využívají to, že ve škole nás tato pravidla nikdo nenaučil.

1. Pravidlo: Vytvořte si finanční plán

Bez kvalitního finančního plánu nikdy nedosáhnete finanční svobody. Vždy budete zápasit s finančními problémy. A to věříme, že nikdo z vás nechce. Pojďme se tedy podívat, jak si jednoduše sestavíte finanční plán.

Poznejte své finance!

Říkáte si, co já jen na svých financích poznám? Vždyť funguji od výplaty do výplaty. Je potřeba si sestavit finanční plán svých financí. Bez něj se těžko něco mění. Stanovte si své cíle podle časové posloupnosti. Na co by vám byl finanční plán, kdybyste nevěděli, k čemu má vést. Proto je velmi důležité mít stanoveny své cíle a sny. Nebojte se promluvit sami se sebou. Co vlastně chcete? Kdy to chcete mít?

Prozradíme vám velké tajemství.

Pokud budete přesně vědět co chcete, jen tehdy to dosáhnete. Sestavte si finanční plán podle pravidel 2 až 7

2. Pravidlo: Dobře se pojistěte

Ano. Dobře čtete. Dobře se pojistěte.

Proč je důležité DOBRÉ pojištění?

Celý váš finanční plán, vaše sny a cíle stojí na tom, že máte pravidelný měsíční příjem. Pokud byste přišli o příjem, velmi těžko si zabezpečíte např. vlastní bydlení, každý rok dovolenou, nové auto nebo co jste si naplánovali.

Kdybyste přišli o pravidelný příjem, celý finanční plán by padl jako domeček z karet. Důležité je mít DOBRÉ pojištění. Dobré pojištění vám musí zajistit příjem, o který byste mohli přijít z dlouhodobého hlediska. Pojištění, které nedopustí, aby se vaše cíle a sny rozplynuly, kdyby se stalo něco špatného jako například vážný úraz s trvalými následky, kritické nemoci, invalidita, dlouhodobá pracovní neschopnost. Nezapomeňte ani na DOBRÉ pojištění majetku, který máte.

3. Pravidlo: Vytvořte si rezervu

Může se stát, že přijdete o práci? V této době to není nic neobvyklého. Jeden den je v práci všechno OK. Na druhý den přijdete do práce a máte výpověď na stole. V lepším případě dostanete odstupné. Z odstupného dokážete pokrýt výdaje na jeden až tři měsíce. Co když byste to odstupné nedostali? Půjdete na úřad práce. Budete dostávat podporu. Podpora určitě nebude ve výši 100% vašeho příjmu, který jste měli. Proto je důležité mít vytvořenou rezervu.

Rezervu mějte vytvořenou ve výši 3 až 6 násobku měsíčního příjmu. Rezervu si vytvořte na jiném účtu, než je váš běžný účet, ze kterého financujete své náklady. Nejideálnější na kontě, kde se vám peníze budou zhodnocovat, je bez poplatků a peníze nejsou nijak časově vázány.

Když takovou rezervu budete mít vytvořenou, ZAPOMEŇTE NA NI! Na rezervu sáhněte skutečně pouze v krizové situaci například, když přijdete o práci, pokazí se pračka, auto nebo vás zastihnou jiné vážné neočekávané výdaje. Tím, že si dopředu takovou rezervu vytvoříte, předejdete stresovým situacím. Vyhnete se různým drahým spotřebním úvěrům.

4. Pravidlo: Zbavte se špatných dluhů

Stalo se vám v minulosti, že jste si nestihli vytvořit rezervu a nutně jste potřebovali peníze? Co jste udělali? Byli jste nuceni financovat neočekávané výdaje spotřebním úvěrem případně úvěrem od nebankovní instituce?

Rychle tuto finanční chybu napravte! Zbavte se špatných úvěrů!

Ptáte se proč? Však to v pohodě splácím. Nedělá mi to problém. Úroky na takových úvěrech jsou velmi vysoké. Zbytečně zaplatíte hodně peněz na úrocích bance. Okrádáte sebe a vaši rodinu o peníze, které patří vám!

Udělejte si tabulku, přehled vašich dluhů. Můžete nějaký vyplatit? Nejprve se zbavte úvěrů s nejvyšší sazbou. Nemáte možnost vyplacení? Slučte více úvěrů a udělejte z nich jeden. V mnoha případech si tak snížíte úrokovou sazbu, a také měsíční splátku.

Peníze, které ušetříte na splácení úvěrů, NEUTRAŤTE! Odkládejte si je na jiný účet. Použijete je později, na vyplacení jiného špatného úvěru.

5. Pravidlo: Vyřešte si vlastní bydlení

Bydlíte ve vlastní nemovitosti? Gratulujeme! Bydlíte v podnájmu a někomu platíte nájem? Tak to změňte! Nemáte hotovost na koupi nemovitosti? Půjčte si! Ano, vezměte si hypotéku na koupi nemovitosti.

Úrokové sazby ve srovnání se špatnými dluhy jsou mnohem, mnohem nižší. Výše nájemného ve srovnání s výškou splátky na hypotéce je přibližně stejná. Finančně na tom nebudete o nic hůř.

Bojíte se, že je hypotéka velký závazek? Že budete muset každý měsíc platit splátku? I nájemné platíte každý měsíc. Nájemné, stejně jako hypotéku, musíte splácet i tehdy, když přijdete o práci nebo onemocníte. Proto je třeba dodržovat všechny zlatá pravidla a do finančních problémů se nedostanete.

Víte, jaký je rozdíl mezi bydlením v podnájmu a bydlením ve vlastní nemovitosti, i když na hypotéku? Nemovitost vám po splacení hypotéky zůstane.

6. Pravidlo: Pravidelně investujte

Čím dříve, tím lépe. Začněte pravidelně investovat. Při prvním pravidle, jste si napsali seznam cílů. Napsali jste si, jak chcete žít v důchodu? Ne? Tak si to doplňte.

Kolik peněz byste chtěli dostávat jako důchod? Bude vám stačit na důchodu 20% ze současného příjmu? Ok. Tak na důchod si nemusíte odkládat peníze. Chcete mít důchod alespoň tak vysoký jako je váš současný příjem? Nebo byste chtěli dostávat ještě více? Tak pak naše rada. Začněte se již nyní připravovat pravidelným spořením.

Ukážeme Vám příklad přípravy na důchod. Pokud chcete mít důchod ve výši 20.000,- Kč měsíčně, potřebujete si naspořit alespoň 3.400.000,- Kč. Pokud s přípravou na důchod začnete 10 let před důchodem, musíte si odkládat kolem 20.000,- Kč měsíčně. Co je pro většinu Čechů vysoká suma. Pokud začnete v 30., tak 1.800,- Kč měsíčně. Pokud začnete v 25., tak vám bude stačit odkládat 1200,- Kč na důchod. Čím dříve začnete, tím lépe uděláte. Peníze pracují v čase.

7. Pravidlo: Rozložte riziko

Vraťte se opět k seznamu vašich cílů. Nakreslete si nyní časovou osu. Přepište si tam cíle podle časové následnosti. Některé cíle si určitě chcete splnit v krátké době. Některé za pět let, některé za deset let a dále představu vašeho důchodu.

Při finančním plánování musíte vycházet z toho, za jaký čas si chcete daný cíl splnit a kolik vás to bude stát. Podle toho si zvolte investiční strategii a částku, kterou budete investovat. Na cíle, které si chcete splnit do 5 let, využijte konzervativní strategie. Cíle, které si chcete splnit od 6 do 10 let, zvolte strategii vyváženou. Na dlouhodobé cíle, například důchod, zvolte strategii dynamickou.

Je důležité, aby ve vašem finančním plánu byly zahrnuty všechny tři strategie. Postupně v čase vždy upravujte poměr strategií. Tímto způsobem si ochráníte vlastní majetek. Postupně, jak se budete blížit k důchodovému věku, přesouvejte určitou část financí do konzervativních fondů.

Při investování a rozložení rizika je důležité:

Nemít všechny peníze v jedné finanční instituci (bance, pojišťovně nebo správcovské společnosti)

Nemít všechny peníze investované pouze v konzervativních produktech nebo pouze v akciových

Nemít peníze pouze v jedné měně

Nemít všechny peníze pouze v nemovitostech

Shrnutí

Položili jste si otázku:

Proč nás ve škole nenaučili 7 zlatých pravidel osobních financí?

Kdybych to věděl dřív, určitě bych se vyhnul chybám, které jsem už udělal.

Své finance bych si jinak nastavil.

Máme pro Vás dobrou zprávu. Ještě není pozdě.

Podle článku můžete udělat nápravu ve vašich finančních rozhodnutích a aplikovat 7 zlatých pravidel. V případě, že si nejste úplně jistí, vyhledejte finančního poradce. Určitě vám s tím rád pomůže.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex