7 triků v nonverbální komunikaci při setkání s novými lidmi

Pro některé z nás je poznávání nových lidí nezbytnou noční můrou. Pro jiné zase osvěžující změnou a dobrodružstvím. Tak či onak se tomu nikdo z nás nevyhne a když už na to dojde, je ve vašem nejlepším zájmu zanechat dobrý dojem.

Dosáhnout pozitivních pocitů z prvního setkání nebývá zrovna snadné, zvlášť, když jste v nové lokalitě a nejste si jisti, co říct. Naštěstí však existují triky, které vám pomohou udržet kvalitní konverzaci, trochu se osmělit a ve výsledku odejít s hřejivým pocitem příjemné zkušenosti.

Příště, až dojde na seznamování, zkuste tyto jednoduché pozice těla a pomozte si nonverbální komunikací!

1. Póza „na sílu“

Než vůbec stačíte vkročit do dveří, narovnejte se a snažte se zaujmout co největší prostor tím, že si založíte ruce v bok. Díky tomuto postoji budete mít pocit, že si věříte, což znamená uvolněnou a kvalitnější konverzaci. Zastavte se takhle chvíli, než začnete se seznamováním a budete cítit větší důvěru v sebe samé.

2. Zaujměte otevřenou pozici.

Za pomocí svého těla nevědomky komunikujete a většinou spolehlivě prozradíte i to, co se snažíte skrýt – co si myslíte a jak se cítíte. Pokud vypadáte uzavřeně, s pohledem upřeným do země a rukama blízko u těla, lidé získají snadno dojem, že o žádnou konverzaci nemáte zájem. V případě, že se „otevřete“, s hlavou vztyčenou a narovnanými zády, budete působit přátelsky a vlídně.

3. Nebojte se dotyků (pokud je to vhodné).

Vzájemným dotykem navazujete s druhou osobu přímé a okamžité spojení, což je i důvod, proč ve vás podání ruky u cizího člověka vždy zanechá dojem. Nikdy na podání ruky nezapomeňte a pokud je to vhodné, zkuste i jiné formy fyzického kontaktu, jako třeba povzbudivé poplácání po rameni. Vždycky si však musíte být jisti, že je to zrovna vhodné, zejména fyzický kontakt mezi mužem a ženou může mít spíš negativní následky, než pozitivní.

4. Stůjte vzpřímeně.

Existuje hned několik důvodů, proč vám vzpřímený postoj u seznamování pomůže. Budete se cítit a zároveň taky vypadat sebejistě, což je skvělá vlastnost pro vstup do konverzace. Přirozeně tak navíc budete mít i onu „otevřenou“ pózu. Dýchání je v tomto postoji zdravější a citelně snazší, což vašim slovům dodá určitou sílu a mozek bude díky většímu množství kyslíku během konverzace lépe reagovat.

5. Udržujte oční kontakt.

Tato rada je obecně známá už velmi dlouho, což má samozřejmě svůj důvod. Ve hře je mnoho psychologických faktorů, díky kterým je oční kontakt mezi dvěma osobami velice důležitý. Oči tvoří značnou složku nonverbální komunikace, z níž si mnohé ani neuvědomíte. Je to částečně i důvod, proč osobě víc věříte a ona vám. Zároveň to znamená, že má protistrana vaši plnou pozornost a vy konverzaci skutečně vnímáte.

6. Gestikulujte.

Občasná gestikulace rukou dokáže dodat vašim slovům na přesvědčivosti. Pokud chcete zdůraznit určitý bod vaší řeči, můžete si dovolit i prudší pohyb. I když se někoho ptáte a zajímá vás jeho názor, doprovoďte svůj dotaz gestem s otevřenou dlaní, což působí jako pobídka k odpovědi.

Při gestikulaci ale existuje i jisté nebezpečí. Ani ne tak tím, jak gestikulujete, ale spíš jak často. Příliš mnoho gest z vás udělá spíš potrhlého rockera, než důvěryhodného partnera, proto buďte střídmí a opatrní.

7. Zůstaňte klidní.

Není důvod stát v průběhu rozhovoru jako socha, ať nepůsobíte spíš jako robot, než člověk. Měli byste se však vyhnout zbytečným pohybům, které by mohly narušit konverzaci, třeba popocházení. Přecházení po místnosti, klepání botou a neustálé pohyby prsty jsou jednoznačnými znaky nervozity a nízkého sebevědomí. Místo toho se snažte mít své tělo pod kontrolou.

Tyto triky se vám mohou zdát ze začátku nepříjemné, ale časem budou pro vás přirozené, ať už se setkáte kdekoliv a s kýmkoliv. Nevyřeší vám problém s hloupou či nevhodnou konverzací, ale pomohou vám do ní vkročit tou správnou nohou. Pokud se při praktikování necítíte dobře, procvičujte je s rodinou či s přáteli,klidně i před zrcadlem, dokud je nedostanete pod kůži.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex