Bankovní poplatky

Bankovní služby dnes využívá každý z nás. Hlavně v podobě bankovních účtů, které můžeme využívat nejenom na nutný příjem peněz třeba ze zaměstnání, ale i na placení složenek a dalších výdajů. Samozřejmě bank je na našem trhu několik desítek a tak si můžeme vybrat tu, která nám bude nejvíce vyhovovat. A podle čeho se rozhodovat? Mohou to být třeba bankovní poplatky. Ty jsou dnes stále rozšířeným nešvarem, a to hlavně u největších bank na našem trhu.

Za co dnes můžeme platit?

Pokud se na oblast bankovních poplatků podíváme konkrétně, je skutečně celá řada věcí, za které dnes mohou být vyžadovány peníze. Pokud budeme konkrétní, je to i něco tak obyčejného, jako je vedení účtu. Pokud tedy máme otevřený účet v bance, můžeme měsíčně dát nemalou částku za jeho fungování. Stejně tak mohou mezi bankovní poplatky patřit i jednotlivé položky. Tedy situace, kdy platíme za každou odeslanou, stejně jako přijatou platbu. A to nejenom tu zahraniční, ale logicky také tuzemskou.
Bankovním poplatkům se nemusíme vyhnout ani na pobočkách. Ideální situací je třeba to, kdy si vybíráme peníze na přepážce v hotovosti. Stejně tak ale můžeme platit i za to, že peníze vkládáme, nebo že realizujeme platební příkaz. Vždy záleží na konkrétní bance, jelikož konkrétně nelze říci, jak jsou jaké úkony účtovány. Rozhodně ale počítejte s tím, že to mohou být jednotky, stejně jako to mohou být také desítky korun českých.

Jak si poplatky snížit?

Pokud i vy platíte za váš bankovní účet, je dobré znát možnosti, jak si můžete bankovní poplatky snížit. Ideální cestou může být třeba aktivace různých balíčků. Za ty sice můžete v konečném důsledku také platit, ale celkově to vyjde levněji, než dosavadní stav. Dobré je také co nejméně využívat služeb pobočky. Mnohem lepší cestou je vše realizovat prostřednictvím internetového bankovnictví. Bance tak odpadá potřebná administrativa a tak vás odmění právě nižším poplatkem za své služby.

Existují i banky zdarma

Naštěstí se už dnes není třeba bát toho, že by vám bankovní poplatky nutně museli přerůstat přes hlavu. Na trhu totiž najdeme několik bank, u kterých je možnost získat bankovní účet zcela zdarma. Neplatíte tak za jeho vedení, ani za položky, nebo jakoukoliv jinou správu. Zmíníme-li si trojici v tomto směru nejznámějších bank, je to určitě Fio, mBank nebo Equa Bank. Jak je z daného přehledu jasně patrné, poplatky dnes účtují hlavně starší a větší banky. Ty menší naopak dokážou již nabídnout zajímavou alternativu, kterou je účet bez poplatků.

Zdarma hlavně základní služby

I u menších bank ale musíme upozornit na to, že i zde se nemusíte všem poplatkům vyhnout. Obecně platí, že zdarma jsou hlavně ty poplatky, které souvisí s běžným používáním účtu a s tuzemskými platbami, stejně jako s běžným využíváním karty. Co účtováno být může, to jsou třeba platby zahraniční, stejně jako to může být třeba výběr v cizích bankomatech, nebo výběr v bankomatu v zahraničí. U těchto operací je třeba počítat s poplatky u většiny bank. A to proto, že v rámci nich i bance vznikají nemalá náklady.

Kolik kde zaplatíme? Info najdeme v ceníku

Protože je bank na našem trhu na několik desítek, nemusíme vždy přesně vědět, kolik kde zaplatíme. V takovém případě je dobré mít k dispozici ceník konkrétní banky a v něm si porovnat jednotlivé položky a ceny za ně. Můžete si tak udělat jasný obrázek o tom, kolik budete měsíčně platit. A pokud jste aktuálně v situaci, kdy platíte za vedení a položky i nyní, není nic jednoduššího, než banku změnit. K jedné konkrétní totiž nejste nijak vázáni a tak je jenom na vás samotných, zda u ní zůstanete. Řada těch menších dnes dokonce nabídne, že vám s celou změnou pomůže a tak za vás zařídí vše potřebné, co se konkrétního přestupu týká. I to je cesta, jak bankovní poplatky přestat definitivně platit.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex