Časté chyby při sjednávání půjčky

Vzít si v dnešní době půjčku je naprosto standardní věc. Při správném vybírání se nám nestane nic špatného, pokud si ale nedáme pozor, můžeme přijít o značné peníze. V tomhle článku si prozradíme pár skutečností, na které je potřeba dávat si pozor.

Od koho si půjčku berete

Je veliký rozdíl, zda si půjčku berete od známé a zákazníky prověřené značky, nebo od značky, která je neznámá. Pokud je daná instituce na trhu již pár let, určitě na ni najdete recenze zákazníků. Z nich si přesně můžete přečíst, zda se jedná o férovou instituci, nebo se snaží zákazníka natáhnout o pěkné peníze.

Pečlivě čtěte smlouvu

Ve smlouvě je přesně dáno, kolik za celý úvěr zaplatíte navíc. Pečlivě si všímejte i drobných textů, ve kterých se nejčastěji skrývají zrádné věci. Půjčka se na první pohled může zdát jako velmi výhodná a úrok je minimální. V dodatku psaným malým fontem pak ale můžete najít například různé příplatky za sjednání půjčky, předčasné splacení a podobně. Ve výsledku je daná půjčka velmi nevýhodná, o tom všem jste ale informování ve smlouvě, kterou podepíšete.

Dávejte si také pozor na to, aby ve smlouvě byly uvedeny všechny pro vás důležité informace. K tomu patří zejména RPSN, termín vrácení půjčky, způsob vrácení půjčky a další náležitosti.

Výše RPSN

RPSN je procentuální sazba všech nákladů spojených s úvěrem. Z této hodnoty si dokážete přesně spočítat, kolik za danou půjčku zaplatíte navíc. RPSN někdy může být opravdu veliké. V takovém případě stojí za zvážení, zda nevyužít půjčku od někoho jiného. Zejména nebankovní půjčky nabízí možnost úvěru bez doložení příjmu, bez náhledu do registru a podobně. To vše je ale kompenzované vysokým RPSN.

Negativní recenze uživatelů

Projděte si recenze na instituci, od které si chcete peníze vypůjčit. Pokud žádné recenze nenajdete, je lepší využít někoho jiného. Pokud najdete negativní recenzi, přečtěte si celé znění. Někdy může jít o drobnost, která se vás netýká, jindy vám to může zachránit spoustu peněz. Recenze hledejte běžně na internetu, kde jich je opravdu nespočet. Recenze na stránkách samotné půjčky ale neberte v potaz, protože jde pouze o výběr určitých recenzí a často nemusí být ani pravé. podstatné jsou recenze od nezaujatých klientů dané půjčky.

Poplatky za sjednání půjčky

Často se stává, že jako zákazník musíte platit poplatek za sjednání půjčky. Proč tomu tak je? Poplatky za sjednání půjčky se nepočítají do úrokové sazby. Úroková sazba tak může vypadat velmi dobře a celá půjčka se tváří velmi výhodně. Spolu se zaplacením poplatku je výsledek jiný. Právě proto je dobré řídit se výše zmíněným RPSN, což je procentuální sazba, ve které jsou všechny poplatky spolu s úrokem zahrnuty.

Poplatek za prodloužení půjčky

Před tím, než si půjčku vezmete a podepíšete smlouvu si ověřte, jak je to s prodloužením půjčky. Prodloužení půjčky je možné téměř všude ale většinou to něco stojí. Tento poplatek si zjistěte a zvažte, zda jste ochotní tuto sumu v případě nutnosti zaplatit. Čas od času se totiž mohou vyskytnout různé komplikace, jež vám nedovolí daný úvěr splatit včas. Pokud by byl poplatek za prodloužení půjčky příliš vysoký, mohl by vás nepříjemně zaskočit.

Napsat komentář