Cestovní pojištění v kostce – než odjedete na dovolenou

K čemu je vlastně cestovní pojištění?
Cestovní pojištění je zde k minimalizaci rizik, která mohou nastat při cestě do zahraničí. Základní součástí je pojištění léčebných výloh. Najdete jej v každém produktu cestovního pojištění. Ruku v ruce s tím jdou asistenční služby, které zajistí podporu 24 hodin denně a pomohou zprostředkovat pomoc. Sem patří také repatriace. Jde o případný převoz ostatků zemřelých osob zpět do vlasti. K základnímu pojištění se pak mohou jednotlivé přidávat produkty se službou navíc ve formě připojištění. Jsou buď součástí balíčku nebo je lze k vybranému produktu přidat.

Nejběžnější formy připojištění:

 • úrazové připojištění pro případ trvalých následků či smrti
 • pojištění odpovědnosti za způsobené škody
 • pojištění zavazadel a zpoždění zavazadel
 • pojištění storno poplatků
 • pojištění pro případ provozování nebezpečnějších a extrémních sportů

Co má vliv na cenu pojištění?

Cena pojištění je dána jednak počtem dní, místem kam budete cestovat, typem cesty, tzn. turistická, pracovní, lyžařská, poznávací, dále rozsahem daných rizik, které pojištění pokryje a výše limitů či pojistného plnění. To znamená částku, kolik pojišťovna zaplatí v případě vzniku pojistné události za konkrétní typ vzniklé škody.

Můžete si vybrat i sjednání pojištění se slevou, která se nejčastěji vztahuje na rodiny nebo slevu v podobě vícedenního nebo celoročního pojištění.

Co je v základním cestovním pojištění?

Základní cestovní pojištění vám kryje základní  minimum možných rizik a léčebných výloh se základním limitem včetně repatriace. Bývá ve výši cca 1 500 000 Kč. Součástí většiny pojištění je také poskytnutí asistenční služby dostupné 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a v českém jazyce. Tuto skutečnost je vždy dobré ověřit, zda je opravdu součástí pojištění. Nepatří sem úrazové pojištění, pojištění zavazadel a odpovědnosti.

Co je doplňkové připojištění?

 • úrazové pojištění – úhrada určité finanční částky při smrti nebo trvalých následcích následkem úrazu
 • pojištění zavazadel – zničení, krádež nebo ztráta, tradiční limit plnění je cca 20 000 Kč
 • odpovědnost za způsobené škody – na majetku a zdraví osob, které v zahraničí někomu nedopatřením způsobíte
 • pojištění sportovních aktivit – v základním krytí jsou pouze rekreační a naprosto bezpečné sportovní aktivity. Jakýkoliv extrémnější sport je třeba připojistit.
 • pojištění storno poplatků – pokud nebudete moci odjet a budete muset cestu zrušit, uhradí poplatky, které si přepravní a ubytovací společnosti v tomto případě účtují
 • pojištění nevyužité cesty – proplacení zkrácené cesty do zahraničí z vážných důvodů
 • zvýšení limitu plnění pro hrazení léčebných výloh – pro osoby cestující do rizikových oblastí, pro extrémní sporty, lyžování, horolezectví, vysokohorská turistika, speleologie i potápění s přístroji do velkých hloubek, vodní skútr.

Jaké jsou výhody cestovního pojištění online?

Samozřejmou a jednoznačnou výhodou je komfort z pohodlí domova. Žádné papírování a formuláře a nutnost chození na pobočku. Rychlost sjednání řádově v minutách. Stačí vám vyplnit online formulář, navolit druh a výši pojistného, odeslat a zaplatit platební kartou, což je nejrychlejší nebo bankovním převodem. Smlouva vám dorazí emailem.

Pomocí srovnávačů a online kalkulaček je uzavření snadné. Vždy jsou tady k dispozici také rady online pomocí chatu, zelené telefonní linky nebo se dá poslat email s dotazem. Většinou můžete při sjednání pojištění online dostat na i slevu.

Jaký je postup při vzniku pojistné události?

V zahraničí je nejdůležitější pravidlo mít neustále a vždy u sebe kartičku od sjednaného cestovního pojištění a také Evropský průkaz zdravotního pojištění. Pak jen kontaktovat sjednanou asistenční službu pojišťovny, která je k dispozici v českém jazyce 7 dní v týdnu a 24 hodin denně. Na lince vám poradí, kde hledat zdravotní pomoc a zakoupit léky.

Také poskytnou radu, jak řešit pojistnou událost. Jakmile vyhledáte lékařskou pomoc, dalším krokem je kontaktování pojišťovny kvůli nahlášení pojistné události. S tím neotálejte a kontaktujte co nejdřív.

Máte-li sjednanou nadstandardní asistenční službu, která obsahuje možnost půjčit si peníze v případě nepříznivé situace, můžete využít i ji. Dokáže zajistit náhradní doklady při jejich odcizení či ztrátě. Zprostředkuje vydání dokladů nových, prokáže vaši identitu, zaplatí kauci, zprostředkuje komunikaci s úřady a zajistí právní služby.

1 komentář u „Cestovní pojištění v kostce – než odjedete na dovolenou“

Napsat komentář