Co je finanční gramotnost?

Tento pojem je v poslední době velmi často využíván, a to hlavně z toho důvodu, že právě finanční gramotnost mnohých lidí je stále poměrně nízká. Takoví lidé se tak nejčastěji stávají oběťmi různých podvodníků, kteří se snaží vylákat z nich peníze tím, že jim sjednají nevýhodné půjčky, nebo je pouze oberou o poplatky. Bohužel lidé, kteří finanční gramotnost nemají tak dobrou, jsou pro ně velmi dobrou kořistí, jelikož si jenom málokdy dokážou spočítat, nakolik je daná půjčka výhodná, nedokážou si spočítat, kolik mohou maximálně splácet, stejně jako si málokdy uvědomí, že je vše může stáhnout až na samé finanční dno.

Co mezi základy finanční gramotnosti patří?

Rozhodně to jsou všechny pojmy, které se mohou týkat půjček, a to ať už jsou to úrokové sazby, RPSN, splátky, nebo několik dalších pojmů, jako je refinancování, nebo konsolidace. Stejně tak se ale pojmy finanční gramotnosti mohou týkat bankovních služeb, které souvisí s vedením našich účtů, nebo s poskytováním spotřebitelských úvěrů. Základy obecné finanční gramotnosti ale počítají i s tím, že by si měl být každý člověk schopen spočítat to, jak je na tom jeho rodinný rozpočet, jaké má příjmy, jaké má výdaje a kolik mu zbude jako rezerva na nečekané výdaje. Bohužel u mnohých lidí je to problém.

Učit se musíme sami

Nejčastěji danou finanční gramotnost získáme samostudiem. Velmi často mají vliv rodiče, kteří nás vedou k odpovědnější správě našich financí už od dětství – třeba pravidelné kapesné. Stejně tak nám ale mohou pomoci třeba různé finanční poradny, ale i informační stránky na internetu, kde se o oblasti financí a půjček dozvíme řadu zajímavých věcí. Současný stát ale chce výuku finanční gramotnosti zavést i do škol, což je z hlediska budoucí samostatnosti lidí určitě také dobrá cesta, jak je uchránit před spáry lichvářů a následných exekutorů.

Napsat komentář