Co jsou to technologické akcie a do kterých z nich investovat?

V čem spočívá investování do technologických akcií a na jaké společnosti byste se měli při výběru vhodných akcií z technologického sektoru zaměřit?

Co jsou to technologické akcie?

Technické akcie – někdy také označovány jako „tech“ akcie – jsou všechny akcie společností působící v technologickém sektoru, tedy od výrobců polovodičů až po poskytovatele softwaru. Technologické akcie jsou často hlavním ukazatelem ekonomiky a akciového trhu.

Technologické společnosti

Každá společnost, která prodává produkt nebo službu silně nasycenou technologií, pravděpodobně patří do technologického sektoru. Jednotlivé společnosti můžeme rozdělit na hardwarové a softwarové.

Technologický sektor je obrovský a zahrnuje jako hardwarové, tak softwarové společnosti. Mezi nimi tak můžete narazit například na výrobce zařízení (počítače, chytré telefony, tablety apod.), vývojáře softwaru, poskytovatele bezdrátových, streamovacích služeb, či služeb cloud computingu a další.

Veškerý hardware napájejí polovodičové čipy. Společnosti zaměřené na polovodiče navrhují nebo vyrábějí centrální procesorové jednotky, grafické procesorové jednotky, paměťové čipy a širokou škálu dalších čipů, které pomáhají provozovat dnešní zařízení.

Telekomunikační společnosti, které poskytují bezdrátové služby, jsou součástí technologického sektoru. Stejně tak společnosti pro streamování videa, které poskytují snadný přístup k vysoce kvalitnímu obsahu, a stejně tak poskytovatelé cloud computingu, kteří tyto streamovací služby pohání.

Softwarové společnosti stále více přecházejí na model softwaru jako služby, kdy si zákazníci místo jednorázové licence kupují předplatné programu. Tímto způsobem pro sebe softwarové společnosti vytváří pravidelné příjmy.

Hardwarové společnosti

Jedná se o společnosti, které navrhují a vyrábějí zařízení, jako jsou například:

 • Osobní počítače
 • Chytré telefony
 • Fitness trackery
 • Chytré reproduktory
 • Podnikové vybavení, jako jsou servery a síťová zařízení

Softwarové společnosti

Tyto společnosti navrhují software, který běží na hardwaru, například:

 • Operační systémy
 • Databáze
 • Software pro kybernetickou bezpečnost
 • Software pro monitoring zaměstnanců apod.

Nejlepší technologické akcie

Mnohé z nejhodnotnějších společností na světě jsou technologické společnosti. Níže naleznete některé z nejdominantnějších a nejpůsobivějších technologických akcií, do kterých se dlouhodobě vyplatí investovat.

 • Apple (NASDAQ:AAPL) vyrábí počítače a telefony značky iPhone, iPad a Mac. Intenzivní zákaznická loajalita zajišťuje spoustu opakujících se zákazníků a rostoucí škála služeb dělá ekosystém Apple atraktivní jak pro spotřebitele, tak pro investory.
 • Microsoft (NASDAQ:MSFT) je dominantní softwarová společnost známá svým operačním systémem Windows PC a kancelářským softwarem Office. Microsoft je také druhým největším poskytovatelem cloudové infrastruktury – hned za Amazonem.
 • Facebook (NASDAQ:FB) je největší sociální mediální společností s více než 2 miliardami aktivních uživatelů denně na Facebooku, Instagramu, Messengeru a WhatsAppu. Společnost spatřuje svou budoucnost ve virtuální realitě známé jako Metaverse.
 • com (NASDAQ:AMZN) je přední online prodejce a poskytovatel infrastruktury cloud computingu.
 • Intel (NASDAQ:INTC) je jednou z největších společností na světě zaměřených na polovodiče. Intel navrhuje a vyrábí centrální procesorové jednotky (CPU) pro PC a servery a také speciální čipy pro použití v moderních oblastech, jako je umělá inteligence. Společnost hodně sází na výrobu a plánuje vyrábět čipy pro jiné společnosti.
 • Cisco Systems (NASDAQ:CSCO) je dominantním poskytovatelem podnikového síťového hardwaru, který tvoří páteř internetu.
 • Netflix (NASDAQ:NFLX) je špičkou v odvětví streamování videa a utrácí miliardy dolarů ročně za obsah, aby udržela svou stále rostoucí základnu předplatitelů u obrazovek.
 • Alphabet (NASDAQ:GOOG) (NASDAQ:GOOGL) je mateřskou společností online vyhledávače Google a populárního operačního systému Android pro chytré telefony.

Poznámka: Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Alphabet (Google) jsou někdy seskupeny jako akcie označovány zkratkou FAANG. Tyto společnosti dominují ve svých odvětvích a jejich akcie v posledních několika letech přinesly působivé výnosy.

Jak analyzovat technologické akcie?

Pro vyspělé technologické společnosti, které produkují zisky, je poměr ceny a zisku užitečnou metrikou. Jak zjistit tento poměr? Vydělte cenu akcií ziskem na akcii a získáte násobek, který vám řekne, jak vysoce si trh cení aktuálních zisků společnosti. Čím vyšší násobek, tím větší hodnotu trh přikládá budoucímu růstu zisků.

Mnoho technologických společností není ziskových, takže poměr ceny a zisku je nedokáže vyhodnotit. V takovém případě je růst tržeb pro tyto mladší společnosti důležitější. Pokud investujete do akcií začínajících a časem neprověřených technologických společností, ​​musíte se vždy ujistit, že společnost má solidní vyhlídky na růst.

Pro neziskové technologické společnosti je také důležité, aby se konečný výsledek pohyboval od ztrát k ziskům. Jak společnost roste, měla by být efektivnější, zejména pokud jde o prodejní a marketingové výdaje nutné k uzavření obchodů. Pokud tomu tak není, nebo pokud výdaje rostou jako procento příjmů, může to znamenat, že něco není v pořádku.

Dobrá technologická akcie je nakonec taková, která se obchoduje za rozumnou cenu vzhledem k jejím vyhlídkám na růst. Přesné zjištění těchto vyhlídek růstu je obtížná část. Pokud očekáváte, že zisky v nadcházejících letech raketově porostou, může mít zaplacení prémie za akcie smysl. Pokud se ale s těmito vyhlídkami na růst mýlíte, vaše investice nemusí vyjít.

Investice do fondu obchodovaného na burze (ETF), který se zaměřuje na technologické akcie, je jedním ze způsobů, jak se vyhnout investičním chybám.

Investování do technologických akcií může být riskantní, ale můžete snížit své riziko tím, že budete investovat pouze tehdy, když budete přesvědčeni, že jejich vyhlídky na růst ospravedlňují jejich ocenění.

Dopad COVID na technologické akcie

Pandemie měla na technologický průmysl většinou pozitivní dopad. Amazon vzkvétal, když se spotřebitelé tvrdě posouvali k elektronickému obchodování, i když konkurenti jako Walmart (NYSE:WMT) a Target (NYSE:TGT) své působení na poli elektronického obchodování také zintenzivnili. Amazon ve druhém čtvrtletí roku 2021 zvýšil celkové tržby o 27 % na 113,5 miliardy dolarů, což je na tak velkou společnost neuvěřitelný výkon. Růst se začíná zpomalovat, i když další možné varianty viru mohou spotřebitele opět vytlačit z kamenných obchodů do e-shopů.

Microsoftu se také dařilo, podpořen poptávkou po softwaru pro spolupráci, zařízeních, hrách a cloud computingu, protože lidé pracují z domova a obecně tráví více času doma. Prodej počítačů zůstal na začátku roku 2021 extrémně silný, což společnosti pomohlo na mnoha frontách. Tržby Microsoftu v posledním čtvrtletí vyskočily o 21 % a čistý zisk stoupl o 47 %. Nedávno proběhl nový upgrade operačního systému Windows 11 a prodeje počítačů zůstávají kvůli pandemii stále zvýšené.

Zatímco na začátku pandemie nebylo jasné, jak se bude prodeji drahých gadgetů společnosti Apple dařit, spotřebitelé poptávali produkty Apple ve velkém. Prodeje všeho, co společnost vyrábí, se v posledním čtvrtletí výrazně zvýšily, přičemž hlavní byznys – telefon značky – iPhone zaznamenal 50% nárůst.

Vysoká poptávka po zařízeních pomohla i Intelu. Prodej notebooků prudce vzrostl, protože lidé pracují z domova, ačkoli situaci komplikuje globální nedostatek polovodičů a problémy s dodavatelským řetězcem. Intel se chce stát významným hráčem ve slévárenském byznysu masivními investicemi do výroby. Společnost má výhodu, že je výrobcem se sídlem v USA v době, kdy jsou vztahy mezi USA a Čínou napjaté.

Konkurenční Intel Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD) také prosperuje. Nejnovější PC čipy AMD Ryzen 5000 předčí srovnatelné čipy od Intelu téměř ve všech metrikách, což téměř jistě povede k dalším ztrátám podílu na trhu společnosti Intel.

Zatímco Cisco během pandemie utrpělo ztrátu, protože její zákazníci pozastavili výdaje na upgrady, společnost se nyní zotavila. Tržby společnosti Cisco v posledním čtvrtletí roku 2021 opět vyskočily – a to o 8 % a výhled společnosti ukazuje na silný rok 2022.

Netflix sledoval, jak jeho uživatelská základna během první vlny pandemie rychle rostla, protože lidé zůstávali doma. Nicméně růst v roce 2021 byl mnohem pomalejší a společnost začala ztrácet uživatele na svém hlavním severoamerickém trhu. Srovnání bude pro Netflix v postpandemickém období těžké.

Ostatní streamovací služby také rychle rostou, včetně Disney (NYSE:DIS) Disney+. Disney+ má nyní 116 milionů předplatitelů, což je více než dvakrát více než před rokem. Další velký konkurent se objeví tento rok, neboť byla dokončena dohoda mezi vlastníkem HBO AT&T (NYSE:T) a Discovery (NASDAQ:DISC.A).

Facebook i Alphabet závisí na prodeji reklamy, takže prudký pokles reklamy z těžce zasažených odvětví, jako je cestování na začátku pandemie, poškodil obě tyto společnosti. Nicméně oběma společnostem se teď daří dobře. Antimonopolní zákony by však mohly být jedním z aspektů, který tyto reklamní giganty nakonec vykolejí. Americké ministerstvo spravedlnosti spolu s 11 státními zástupci zažalovalo v říjnu 2020 Google společnosti Alphabet a obvinilo společnost z protisoutěžního chování souvisejícího s její činností v oblasti reklamy ve vyhledávání.

Jak Federální obchodní komise (FTC), tak 46 státních zástupců zažalovalo Facebook v prosinci 2020. Žaloby tvrdí, že gigant sociálních sítí využíval akvizice k odstranění konkurenčních hrozeb. Jen čas ukáže, jak pandemie a zvýšená antimonopolní kontrola ze strany vlády USA změnily dlouhodobé trajektorie těchto velkých technologických společností.

Proč se vyplatí investice do technologických akcií?

Vysoká hotovost a nízký dluh napomáhá technologickým společnostem ve vývoji nových produktů. Vysoké rozpočty na výzkum a vývoj umožňují technologickým společnostem přidávat do svých řad nové ziskové produkty a zlepšovat ty stávající.

Technologické akcie poskytují lepší výnosy z investovaných peněz a cenové trendy lze také snadno předvídat ve srovnání s akciemi z jiných sektorů. Pokud jste ještě nevyzkoušeli investování do technologických akcií, je čas vybrat si některé z nejvýkonnějších společností a začít investovat.

5 1 vote
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex