Změna dodavatele energií. Vyplatí se?

Energie dnes využíváme k našemu životu neustále. Většina z nás samozřejmě dvě hlavní, a to plyn a také elektřinu. Bez obojího si dnes jenom těžko dokážeme představit náš život a tak je dobré myslet na to, abychom měli vždy správného dodavatele. A jak ho poznat? Hlavně podle poskytovaných služeb, ale také podle ceny. Právě ta má dnes největší podíl na tom, že dodavatele často měníme. A to proto, že volba toho správného nám může ušetřit nemalé peníze. V ideálních případech to může být třeba i několik tisíc korun ročně, a to aniž bychom se omezovali v celkové spotřebě.

Jací dodavatelé na našem trhu existují?

Než se rozhodneme k tomu, že svého dodavatele změníme, je určitě třeba vědět dostatek informací o tom, jaké má podmínky, zda má určitý kodex, jaké jsou ceny, nebo také podmínky smlouvy. Obecně je ale také nutné vědět to, jací dodavatelé vlastně existují a na které se můžeme konkrétně obrátit. Dnes však na trhu existují i různé porovnávače, v rámci kterých si můžeme online zjistit a spočítat to, u koho bychom platili nižší částky a co je proto třeba udělat.

Pokud i vás zajímá, jaké jsou možnosti, je pro vás připraven přehled několika hlavních dodavatelů, které můžete na našem trhu znát. Budeme-li konkrétní, tak plyn a elektřinu zároveň dnes nabízí třeba ČEZ, RWE, E.ON, Europe Easy Energy, nebo také Centropol. Mezi další možnosti však patří i Bohemia Energy entity, nebo také známá společnost MND. Celkem jich najdeme na našem trhu okolo 40 a tak je určitě z čeho vybírat. A právě to, že řada z nich nabídne obojí, je dobrá cesta, jak provést změnu jednoduše.

Jak probíhá samotná změna?

Ať už je to plyn nebo elektřina, v obou případech platí, že změna je primárně administrativní. Má samozřejmě přesně dané postupy, a to takové, že nejprve je třeba podat výpověď u vašeho stávajícího dodavatele a následně podepsat smlouvu s novým. A to tak, aby na sebe jednotlivá data spojená s výpovědní lhůtou navazovala. Jakmile je vše v pořádku, od zvoleného data již odebíráte energie od dodavatele nového. Zde se není třeba bát toho, že by to bylo jakkoliv znát na kvalitě plynu či elektřiny, jelikož vše po této stránce je stále stejné.

Stejně tak vás nečekají ani žádné rozvody plynu, elektřiny a dalších prvků v bytě. I toto zůstává při starém a tak celá změna je skutečně jenom papírová. A to hlavně také proto, že většina těchto menších dodavatelů fungují tak, že energie stále berou z distribučních center těch největších dodavatelů. Ale za nízké ceny a tak je mohou nabídnout i vám.

Jsou s přechodem spojena rizika?

Samozřejmě že ano, a to primárně taková, že můžete podepsat nevýhodnou smlouvu. Proto je logicky třeba být na pozoru. Mezi časté problémy může patřit hlavně to, že danou smlouvu uzavíráte na delší časové období bez nutnosti výpovědi, nebo že se nabízená cena týká pouze určitého období, či že snad cenu můžete využívat jenom v případě, kdy splníte podmínky.

Obecně se změna dodavatele vyplatí

Jelikož je ale konkurence velká, řada dodavatelů se snaží svým zákazníkům vycházet co nejvíce vstříc a samozřejmě také nabízejí velmi dobré podmínky, a to jak ty smluvní, tak samozřejmě cenové. Obecně se tedy dá říci, že se změna dodavatele opravdu může výrazně vyplatit. Samozřejmě záleží hlavně na vaší spotřebě. Pokud využíváte elektřinu k běžnému provozu domácnosti a k ohřevu vody, a plyn zase k vytápění a vaření, můžete změnou dodavatele ročně bez problémů ušetřit i několik tisíc korun, než je tomu aktuálně, u vaše stávajícího dodavatele. Zvláště, pokud právě on patří mezi ty nejdražší na trhu. A jací to jsou? Samozřejmě ty největší, u kterých je většina našich domácností od úplně samotného počátku.

Vyplatila se vám změna dodavatele? Jakého byste doporučili?

5 1 vote
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex