Investování do nemovitostí

Kdo má dostatek finanční prostředků, ten by je rozhodně neměl nechávat jenom tak ležet ladem. Nejenom, že se mu nezhodnocují, ale samozřejmě je zde i druhý velký problém, kterým je inflace. I proto by mělo být cílem každého z nás peníze vložit někam, kde budou vydělávat. A zajímavou cestou je dnes oblíbené investování do nemovitostí. Pokud vás tato oblast zajímá, podívejte se spolu s námi na několik možností, které v tomto směru existují.

Časté jsou investice do pozemků

Poměrně zajímavou variantou jsou investice do pozemků. A to proto, že nemusí být nijak drahé. Využívaná je v tomto směru třeba zemědělská půda, kterou si od nás mohou pronajímat a využívat ji třeba zemědělská družstva. Díky tomu získáme díky vlastnictví pozemku poměrně zajímavý pasivní příjem.
S pozemky ale mohou souviset i čistě spekulativní důvody. U řady prestižních lokalit můžeme mít velkou jistotu toho, že se v budoucnu běžné zemědělské pozemky změní třeba na stavební parcely. Rázem tak může cena několikanásobně stoupnout. Tato možnost je ale poměrně riziková. Na druhou stranu ale nabídne možnost opravdu velmi vysokého zhodnocení. I to je důvod, proč mnozí lidé zkouší své štěstí. Navíc platí, že i kdyby záměr nevyšel, stále je možné pozemek prodat, a to za podobnou cenu, za jakou jsme ho také kupovali.

Oblíbené jsou i byty

Další možností, jak může vypadat investování do nemovitostí, jsou logicky byty. Dnes se na trhu setkáváme i s nabídkami, které nesou název investiční byty. Jedná se o takové nemovitosti, které kupujeme skutečně přímo v souvislosti s investicemi, nikoliv v souvislosti s naším bydlením. Může se tak jednat již o takovou nemovitost, která je se spolehlivým nájemníkem, který nám pravidelně platí sjednanou výši nájmu.
V rámci této možnosti ale můžeme jít i cestou klasiky. Lze tedy koupit prázdný byt, stejně jako prázdný dům, najít spolehlivého nájemníka a vydělávat také stejnou cestou. Je to však o něco složitější, ale na druhou stranu jsou takové nemovitosti levnější, než pokud kupujeme přímo investiční byt.

Využívat lze i spekulace

Investice do nemovitostí ale může být i čistě spekulativního rázu. Stejně jako každý jiný trh, i ten s nemovitostmi se neustále vyvíjí. Ceny nemovitostí tedy klesají, stejně jako stoupají. Díky tomu může investování do nemovitostí přinést v horizontu několika let zisk jenom díky tomu, že jsme nemovitost koupili v době nejnižších cen a naopak ji prodáváme v době, kdy jsou ceny na maximech. Zde je však důležitá alespoň základní znalost trhu a informací o tom, jak se vše bude vyvíjet.
Poměrně vyhledávanou možností jsou v tomto směru i situace, kdy nakupujeme nemovitosti třeba z exekucí. V takovém případě je koupíme skutečně extrémně levně, což může jasně přinášet mnohem zajímavější možnosti právě zhodnocení našich finančních prostředků.

Každá nemovitost je jiná

V rámci investování do nemovitostí ale musíme počítat také s poměrně vysokým rizikem, které se tohoto odvětví může týkat. Budeme-li konkrétní, může to být třeba snižování prestiže konkrétní lokality, může to být další budování lepších bytů v lokalitě, stav bytu a domu, nebo samotného objektu, stejně jako hraje roli také spolehlivost nájemníků, které nám nemusejí vždy platit pravidelně. I proto dnes řada lidí, kteří chtějí investovat do nemovitostí, využívá především pomoci různých odborníků, kteří mají znalosti a zkušenosti a tak případná rizika výrazným způsobem eliminují.
Zapomínat ale nesmíme ani na jeden další poměrně velký problém. A tím je to, že na investování do nemovitostí potřebujeme poměrně vysoké částky, a to nejenom v řádech statisíců, ale také milionů. Je tedy jasné, že tato oblast je určena hlavně movitějším investorům.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex