Investování do P2P půjček

P2P půjčování je půjčování peněz mezi jednotlivci, aniž by transakce procházela tradičním finančním zprostředkovatelem, jako je banka nebo jiné tradiční finanční instituce. Významné úspory nákladů lze dosáhnout odstraněním prostředníka spojeného s typickou půjčkovou transakcí (makléři apod.). To je výhodné jak pro věřitele, kteří mohou dostat vyšší zhodnocení peněz, než kdyby je drželi na svých bankovních účtech, tak pro dlužníky, kteří mohou získat úvěr mnohem rychleji a levněji než od tradičních poskytovatelů.

Rozdíl mezi zabezpečeným a nezabezpečeným P2P půjčováním

Nezabezpečená P2P půjčka je tehdy, když je půjčka vydaná a podporovaná pouze úvěrovou schopností dlužníka a nemá žádné jiné zajištění, jako je například majetek. Pokud dlužník přestane splácet, věřitel nemá žádnou záruku, že své peníze dostane zpět.

Zabezpečené P2P půjčky jsou v okamžiku, kdy je půjčka vydána a je zajištěna zástavním majetkem. To znamená, že pokud je dlužník v prodlení, věřitel bude moci uplatnit záruku, kterou dlužník poskytl.

Některé platformy poskytující P2P půjčky se pokoušejí zmírnit rizika nezabezpečených úvěrů zavedením nouzových fondů. Tento záchranný fond v podstatě vytváří hotovostní rezervní fond který věřitelé platí za půjčky. Tyto prostředky jsou určeny k odškodnění věřitelů, pokud dlužníci nemohou splácet.

Kolik peněz můžete skutečně vydělat?

Investování do P2P půjček se stává stále více oblíbenější díky vyšším výnosům, kterých můžete dosáhnout. Vaše zhodnocení se může pohybovat mezi 8 – 10 %, s chytrou strategií jste schopni dosáhnout i 12 %. Peer to peer platformy pak investorům účtují poplatky průměrně 1 %, ale záleží vždy na konkrétním portálu. Je tedy nutné si nejprve zjistit všechny informace a jejich podmínky.

Kde začít investovat do půjček?

Začít investování do půjček je velmi snadné, nicméně když si nedáte pozor, můžete se rychle spálit. Jak je to myšleno? Obliba tohoto typu investování stále roste a tím rostou i portály, na kterých můžete své finanční prostředky investovat. Ne však všechny portály jsou vhodným partnerem, který bude řešit problémy, pokud nějaké nastanou. Než se do nějaké platformy zaregistrujete, prvně si přečtěte jejich obchodní podmínky a všechny informace o investování na jejich platformě, na to nikdy nezapomínejte, jde o vaše peníze. Doporučuji si prolistovat náš přehled P2P portálů.

5 1 vote
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Michal

Začínající investor to možná nebude mít úplně snadné se v tom všem zorientovat, na druhou stranu má zas z čeho vybírat a v tom vidím plus. Rozšiřují se nám aspoň možnosti pro diverzifikaci portfolia a snížení tím rizika případné ztráty jeho hodnoty. Osobně se zaměřuji převážně na půjčky zajištěné nemovitostí, do kterých investuji na platformě Bondster, kde se mi zhodnocení pohybuje kolem těch 10%, což je super, ale je fakt, že se tu dá dosáhnout i té dvanáctiprocentní výnosnosti, jak se tu píše, jen už to chce v tom fakt umět chodit.

1
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex