Investování pro začátečníky i pokročilé

Pokud máme volné finanční prostředky, rozhodně by neměly jenom tak ležet, jelikož vlivem inflace mohou ztrácet svou hodnotu. Je proto vždy lepší zaměřit se na to, jakým způsobem bychom je měli investovat. Možností je dnes několik a tak se podíváme na ty nejznámější, které existují, a to i s náhledem na to, jak jsou výhodné, případně rizikové. Díky otevřenosti trhu dnes může investovat skutečně každý, a pokud nemá dostatečné znalosti, často lze využít i odborníků a poradců.

Investice do kamenů či drahých kovů

Drahé kovy patří mezi nejznámější investice. Zde jsou těmi nejvyužívanějšími samozřejmě dva, a to zlato a stříbro. Obě možnosti se hodí držet po delší časové období, jelikož krátkodobě se daná výhodnost nemusí naplno projevit. Obě možnosti by se dnes daly označit za srovnatelné, ačkoliv pro stříbro hraje do karet několik faktů, jako je jeho využití a téměř nemožná opětovná obdoba. Je totiž součástí třeba i různých elektrotechnických součástek, zatímco zlato je využíváno především do šperků.

S ohledem na různé drahé kameny je tomu podobně, jako u výše uvedených drahých kovů. Cenu ovlivňuje hlavně jejich množství na našem trhu a také případné zásoby. I zde platí, že je lepší držet dané kameny dlouhodoběji. Ideální volbou jsou samozřejmě diamanty, ale své místo v této oblasti mohou mít i další kameny.

Investice do akcií

V rámci této možnosti už můžeme investovat nejenom dlouhodobě, ale také krátkodobě. Navíc můžeme akcie koupit skutečně v reálné fyzické formě, nebo je můžeme nakupovat prostřednictvím akciových trhů a konkrétních brokerů, a to v reálném čase. To, zda budou akcie stoupat nebo klesat samozřejmě ovlivňuje samotný úspěch společnosti, která je vydala. Obecněji se doporučují oblasti, které jsou spojeny s materiálním zázemím, než čistě takové společnosti, které dominují hlavně online trhu. V obou případech ale existují konkrétní výjimky. Důležité je v rámci tohoto kroku sledovat všechny události, které se mohou konkrétních firem týkat. A nemusejí nutně souviset jenom s ekonomickými aktivitami. Ideálním příkladem, kdy se s cenou akcií výrazně zahýbalo, byla smrt Steva Jobse, zakladatele firmy Apple.

Investice do nemovitostí

I ta je dnes poměrně zajímavou možností, jak zhodnotit své finanční prostředky, ale i jak si vybudovat poměrně pasivní zdroj příjmů. Investice do nemovitostí totiž může mít celou řadu podob. Pokud vezmeme tu dlouhodobější, může to být třeba nákup pozemků s tím, že v budoucnu mohou být vlivem změny územního plánu přeměněny na stavební parcely a tak se výrazně zvýší jejich hodnota. Podobně na tom může být koupě nemovitosti v okrajové části města, která se ale bude postupně rozrůstat.

Druhou možností jsou takzvané investiční domy nebo investiční byty. Ty mohou být koupeny klasicky, nebo i za hypotéku. Souvisí totiž s ním, že v rámci dané nemovitosti máme nájemníky, kteří nám samozřejmě platí pravidelný nájem. Díky tomu nejenom držíme danou nemovitost, ale zároveň nám může každý měsíc vydělat určitou sumu peněz, čímž si samozřejmě zajišťujeme pasivní příjem. Riziko je zde samozřejmě také, a to hlavně takové, zda dokážeme najít dlouhodobější nájemníky, kteří budou skutečně splácet tak, jak mají.

Investování do P2P půjček

P2P půjčování peněz funguje prostřednictvím jednoduché online platformy, která spojuje dlužníky a věřitele, čímž se vyřeší tradiční bankovní protokoly. Platformy P2P nepůjčují vlastní prostředky, ale slouží jako zprostředkovatelé jak pro hledající úvěru, tak pro poskytovatele úvěru.

Systém P2P půjček přidal mnohem jednodušší praxi v poskytování a půjčování peněz. Nyní pouze jedním kliknutím si můžete snadno půjčit peníze online, aniž byste se museli nutit a osobně navštívit banku nebo čekat na schválení. Vše vyřídíte do několika hodin. Nízké úrokové sazby, zjednodušená aplikace a urychlená rozhodnutí učinily tento model typu peer-to-peer obrovský úspěch v moderním světě.

Díky tomu, že dlužníkům byla umožněna lepší finanční situace, získávají tyto instituce oporu mezi lidmi.

Nejpoužívanější portály v České republice jsou Benefi, Zonky, Ferratum P2P, Bankerat, Banking Online, Prestito, Žlutý meloun a najdou se i další.

Na co si dát při investování pozor?

Rozhodně na různé chyby, jelikož těch může být více než dost. Je dobré mít určité znalosti o dané oblasti, mít zmapovanou situaci a problematiku, a stejně tak mít peníze. Rozhodně není dobrou cestou investovat všechna naše úspory, jelikož správnější je využít pouze jejich část. A to takovou, v rámci které si budeme stoprocentně jisti tím, že její absence nám nezpůsobí finanční problémy. Může se totiž stát, že investice ne vždy vyjde podle našich představ a my tak o potřebné peníze dříve či později přijdeme.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex