Jak se vyhnout podvodným půjčkám

Kromě klasických bankovních a nebankovních půjček je úvěrový trh plný také podvodných produktů, které nazýváme podvodné půjčky. Bohužel je jich na našem trhu stále více než dost a tak je dobré zaměřit se na to, jak vlastně vypadají, jaká jsou hlavní rizika a proč bychom se měli daným možnostem vyhnout.

V čem jsou podvodné půjčky špatné?

Hlavně v tom, že místo toho, aby nám vlastně pomohli, nám mohou přidělat mnoho dalších starostí, které souvisí hlavně s naší konkrétní bonitou. Pokud budeme konkrétní, je třeba zmínit, že kvůli poplatkům se můžeme ještě víc zadlužit, stejně jako nás mohou zadlužit také vysoké úrokové sazby, nebo ne příliš dobře nastavené podmínky splácení. To vše vede k tomu, že jsou podvodné půjčky odsuzovány nejenom odborníky či klienty, ale často také zákonem. Bohužel ne vždy se dá proti nim dobře bojovat a tak se všechny problémy mohou táhnout třeba i několik let.

Nejčastější jsou poplatky předem

Pokud je ideální příklad takové půjčky, je to určitě ta, která vyžaduje poplatky předem. Zde si však situaci nepleťte s mikropůjčkami, kde musíte poslat pouze korunový registrační poplatek pro ověření vašeho účtu. Skutečné podvodné půjčky totiž vyžadují mnohem více, často i několik tisíc korun. Ty poté odevzdáte obchodnímu zástupci, který za několik dní zmizí neznámo kde. Vy tak nejenom že nemáte peníze, ale vy nemáte ani danou půjčku, pouze finanční problémy.

Ne vždy je půjčka poskytnuta

I pokud narazíte na kvalitnější společnost, stále se může jednat o podvodné půjčky. I zde všechno začíná poplatkem a sepsáním smlouvy. Ta však není smlouvou o půjčce, ale smlouvou o zprostředkování. Daná společnost se tedy pokusí zařídit vám půjčku u některého z poskytovatelů, za což si daný poplatek naúčtuje. Rozhodně ale počítejte s tím, že vám nedává žádnou garanci toho, že peníze skutečně dostanete. Ve většině případů to dopadne stejně, jako v předchozím případě. Zůstanete tedy bez půjčky i bez peněz.

Pozor na nevýhodné smlouvy

Dalším znakem nevýhodných, doslova podvodných půjček jsou i nevýhodné smlouvy. I když je vám osobně nebo do telefonu řečeno něco, ve smlouvě to nemusí být pravda. Pokud budete nepozorní, může velmi jednoduše dojít k tomu, že smlouvu podepíšete. A rázem je na světě velký problém, jelikož podpisem se zavazujete právě k tomu, že peníze budete muset splácet s takovým úrokem, a v takových splátkách, jak jste odsouhlasili. Výjimkou potom nejsou ani situace, které skutečně připomínají lichvu, jelikož půjčenou částku můžete přeplatit i několikrát.

Pozor na ochranu vašeho majetku

Pokud je segment, kde jsou podvodné půjčky velmi aktivní, potom je to oblast ta, kde je třeba ručit nemovitostí. I v takovém případě můžete narazit na mnoho podvodníků, jejichž cílem je hlavně připravit vás o nemovitost. I proto buďte obezřetní v tom, jakým způsobem jí ručíte, na jaké jsou všechny podmínky. Také si dejte pozor na to, kolik vlastně za svou nemovitost dostanete peněz, jelikož nejsou výjimky, kdy jako půjčku dostanete sotva polovinu vaší ceny.

Kde můžete podvodné půjčky čekat nejčastěji?

Rozhodně je to segment nebankovních půjček, a to konkrétně oblast, která se specializuje na problémové klienty. Právě zde mají podvodníci nejenom největší zastoupení, ale zde mají také největší šanci na to, klienta okrást. Naopak na podvodné půjčky rozhodně nenarazíte v bankovním sektoru, jelikož banky jsou dnes kontrolovány Českou národní bankou a musí jednat v rámci licence, kterou mají. A tak zde pro jakékoliv podvody rozhodně není prostor. Více o tom, kdo je nepoctivým poskytovatelem se rozhodně můžete dozvědět od různých lidí, v rámci mnoha diskusních příspěvků na internetu.

Napsat komentář