Jak si na brigádě vydělat co nejvíce aneb bez praxe nejsou koláče

Prázdniny jsou již v plném proudu a většina studentů středních a vysokých škol si přivydělává nějakou brigádou, avšak ne mnoho z nich je s tou svou spokojeno. Nejčastějším problémem bývají malé peníze.

Často se stává, že brigádníci pracují s větším úsilím než stálí zaměstnanci, a přesto nedosáhnou ani na polovinu jejich hodinové mzdy a o prémiích, které čekají na dlouhodobé pracovníky, si mohou nechat jen zdát.

Ono úsilí totiž není všechno. Důvod, proč zaměstnavatelé neplatí brigádníkům velké peníze, je zřejmý. Studentům prostě a jednoduše schází praxe v oboru, tudíž nemohou vykonávat žádnou složitější (a tedy i více placenou) činnost, takže jim nezbývá nic než dělat špatně placené doplňkové práce.

Jak si tedy sehnat onu kýženou dobře placenou brigádu? Řešením je systematický postup. I když je samozřejmě lákavé skočit po jakékoliv „jednorázovce“ s velkým platovým ohodnocením na hodinu, v dlouhodobém součtu se to rozhodně nevyplatí. Mnohem lepší je obstarat si dostatečné znalosti a osvojit si určité schopnosti v konkrétním oboru, nebudete totiž pak mít problém najít si dobře placené „brigošky“ každé léto.

Tady je 5 kroků, jak postupovat:

1) Zvolte si odvětví, jakým se chcete ubírat. Mělo by vás bavit a měli byste být ochotni pohybovat se v něm nejlépe každé prázdniny po celou dobu studia. Nezáleží na tom, jestli je to stavebnictví, práce se dřevem, účetnictví, gastronomie či strojírenství.

2) Neváhejte sepsat a poslat svůj životopis firmám, které mají něco společného s vámi zvoleným oborem a nabídněte jim své služby. Dejte si záležet na všech detailech a ukažte, že jste tím pravým, koho hledají. Jednoduchá matematika říká, že čím více firem kontaktujete, tím větší je šance na úspěch.

3) Jestliže patříte k těm, co se dosud práci úspěšně vyhýbali, je dobré sáhnout po jakékoliv nabídce i za cenu toho, že si nepřijdete na velké peníze, investujete totiž do budoucnosti!  Ti, jejichž curriculum vitae neobsahuje pouze jméno a příjmení, ale i nějakou pracovní zkušenost, si přijdou na větší výdělek.

4) Když už práci seženete, snažte se. Získávejte cenné zkušenosti. Časem se z 60 korun stane korun 80, později i 100 a víc. Jen se nebát o ně říct. Ale pozor – musíte pracovat tak, abyste si zvýšení platu zasloužili.

5) Pokud vládnete cizím jazykem a nebojíte se vycestovat, neváhejte a zkuste si pracovat i v jiné zemi. V zahraničí si mnohdy přijdete na 2-3x větší peníze.

V případě, že se těchto rad budete držet, vysoký výdělek se dříve či později dostaví!

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex