Jak vybrat vhodného dodavatele plynu a elektřiny?

Ceny energií se každoročně mění a jejich aktuální výše se od té loňské vždy podstatně liší. Nemůžeme se divit, že spousta lidí každoročně řeší stejnou otázku a to: „jak vybrat vhodného dodavatele plynu a elektřiny?”. My vám poradíme. Na správném výběru totiž závisí vaše úspora. 

1. Po výhodnějším dodavateli energií je potřeba se poohlížet neustále

Klíčové pro správný výběr dodavatele plynu a elektřiny je uvědomit si, že konkrétního dodavatele pro sebe nevybíráte natrvalo a že jej v případě výhodnější nabídky můžete vždy změnit. Změna dodavatele energií není nijak obtížná a doporučuje klidně i každoročním intervalu. Tato skutečnost vám může výběr usnadnit. Fakt, že se zavazujete jen na rok, pro vás nebude tak stresující.

Je dobré vědět, že ceny plynu a energií se mění neustále a zákazník zde má velké slovo. V zákonné lhůtě stávající smlouvu jednoduše vypovědět a přejít k výhodnějšímu dodavateli je vždy na místě. I přes z toho vyplývající úsporu, to řada lidí nedělá. Naopak zůstává u stejného dodavatele ze strachu ze zdlouhavé administrace, kterou si podle nich změna dodavatele vyžádá. Nic však není tak horké, změnu nejčastěji zařídí stávající dodavatel – podpisem nové smlouvy zaniká ta stará. Tady je třeba si pohlídat, abyste tak nejednali mimo výpovědní lhůtu.

Najít výhodnějšího dodavatele vám v dnešní době pomohou zejména internetové srovnávače.

2. Hledání informací a jejich porovnávání se nevyhnete

Na cestě za výhodnějšími podmínkami se průzkumu trhu nejspíš nevyhnete. Je třeba porovnat nabídky všech dostupných dodavatelů energií, abyste vybrali tu nejvýhodnější pro vás. Naštěstí dnes už nemusíte chodit od pobočky k pobočce či trávit hodiny času na internetu. Dnes za vás pracují zejména internetové srovnávače, které vám rychle a přehledně ukážou stávající nabídku dodavatelů. Dle vašich požadavků a díky filtrům můžete mít nejvýhodnější nabídky pod sebou seřazené už za pár minut strávených na internetu. Pak už jen stačí společnost kontaktovat.

3. Čím více si o vašem dodavateli zjistíte, tím lépe

Při výběru vhodného dodavatele plynu a elektřiny bude dostatek informací pracovat pro vás. Zjistěte si jich co nejvíce – jaké je postavení firmy, jakou má historii, na co se specializuje, zda svým zákazníkům nabízí zajímavé bonusy a jaká je stávající nabídka.

4. S výhodnou nabídkou může přijít dodavatel až k vašim dveřím

Někdy se stane, že zatímco vy o změně dodavatele energií neuvažujete, objeví se vám u dveří obchodník a bude vás chtít přesvědčit, ať přejdete k nim. To se může a nemusí vyplatit. V tomto případě doporučujeme si zástupce dodavatelské firmy vyslechnout, ale nic nepodepisovat. Nechte si čas na rozmyšlenou, případně jeho nabídku po jeho odchodu porovnejte s jinými.

5. Změnu dodavatele řešte vždy včas

Abyste se mohli těšit výhodnějším podmínkám, řešte změnu dodavatele vždy včas. Nejpozději v době, kdy vám do schránky přijde faktura s vyúčtováním za minulé období. Může se totiž lehce stát, že prošvihnete dobu, kdy můžete od dodavatele odstoupit, aniž byste tím porušili smlouvu. Můžete mít smlouvu na dobu určitou nebo se může stát, že prošvihnete období vhodné k výpovědi a váš stávající dodavatel vám smlouvu automaticky obnoví.

Na podmínky pro odstoupení od smlouvy myslete už při výběru dodavatele a ještě dříve než cokoliv podepíšete. Mělo by vám být jasné, za jakých podmínek můžete bezplatně odstoupit od smlouvy. Protože příští rok budou ceny energií opět jiné a vy se nejspíš zase budete poohlížet po dodavateli novém.

Výběr vhodného dodavatele plynu a elektřiny a jeho obměna podle stávající nabídky je jedním ze způsobů, jak ušetřit za energie. Možná vám to nepřijde, ale ušetřit lze takhle až tisíce korun.

Napsat komentář