Lendy / Saving Stream P2P investiční platforma

Lendy / Saving Stream je britská peer-to-peer investiční platforma spuštěná v roce 2013.

Lendy usnadňuje developerským společnostem získat překlenovací a stavitelské úvěry. Jedná se obvykle o krátkodobé úvěry obvykle na dobu kratší než jeden rok, které jsou zajištěny komerční nemovitostí.

Investoři si pro každý úvěr mohou vyžádat podrobnou dokumentaci. Lendy / Saving Stream je jedním ze středně-velkých P2P úvěrových portálů ve Velké Británii.

Platforma je otevřena mezinárodním investorům, takže nemusíte být rezidentem ve Velké Británii. Jako věřitel získáte 12% úroky, které se hromadí od okamžiku, kdy zadáte nabídku na úvěr. Úroky jsou placeny měsíčně a splátka jistiny je splacena na konci trvání úvěru.

Lendy / Saving Stream zkušenosti investora

Jestliže nemáte bankovní účet ve Velké Británii, je pro Vás vhodným způsobem k převodu finančních prostředků služba TransferWise. Pokud nemáte přístup k bankovnímu účtu ve VB, je to pravděpodobně nejlepší způsob převodu, protože banky zpravidla účtují poplatky 3-5%.

Převod peněz probíhá bez komplikací a během 2-3 dnů budete mít své finanční prostředky připraveny k investování. Minimální částka k investování je 100 GBP, což může být  pro malé investory poněkud strmé.

Měl jsem možnost investovat do dvanácti nových úvěrů a několik desítek na sekundárním trhu. Jak jsem se dozvěděl, selhání úvěrů jsou extrémně vzácná. To je pravděpodobně důvodem, proč neinvestovali do ozdobného výběru nebo nástrojů na automatické investování, jako to udělali někteří jiní poskytovatelé P2P.

Když jsem se zaměřil na širokou diverzifikaci, trvalo mi několik týdnů, než jsem investoval většinu svých původních prostředků. Nové projekty vyžadují určitou dobu, aby získaly schválení a předfinancování, a v tom okamžiku musíte počkat. Investuji asi 80% finančních prostředků do 25 různých půjček a úroky se pěkně hromadí. Mám ještě další úvěry ve fázi před financováním a očekávám, že budou plně investovány během dalších dvou týdnů.

Jak Lendy funguje?

Dlužníci s majetkovými projekty se obrátí na Lendy. Většina úvěrů jde komerčním developerům, kteří budou po dokončení projektu refinancovat. Lendy má k posouzení kvalifikovaného odborného inspektora a pokud mají plány projektu smyl a výše úvěru nepřekročí 70% hodnoty nemovitosti, úvěr je schválen.

Vaše půjčka je dlužníkovi nabízena dceřinou společností. Účelem této společnosti je řídit investice všech věřitelů, aby se dlužník zabýval pouze jedinou entitou, než s 1000 různými osobami, které se budou neustále měnit při obchodování s částmi úvěru.

Nízká hodnota úvěru (LTV) zajišťuje, že v případě selhání by měl být zajištěn dostatečný kapitál, který by umožnil vrácení peněžních prostředků s prodejem cenného papíru. Společnost Lendy také udržuje rezervní fond ve výši 2% vynaložených úvěrů pro případ selhání.

Poplatky

Lendy / Saving Stream neúčtuje věřitelům žádné poplatky. Vydělává z rozdílu úrokových sazeb účtovaných dlužníkům a vyplácených investorům. Všichni investoři dostávají pevnou měsíční úrokovou sazbu až do výše 1% zatímco Lendy účtuje úroky ve výši průměrně 1,5% měsíčně.

Lendy používá tento rozdíl k financování svých administrativních nákladů, rezervního fondu, získávání a zpracování nových projektů.

Je tu nějaké riziko?

Lendy tvrdí, že měli pouze jeden neúspěch, který však měl jen velmi malý dopad, neboť nemovitost byla prodána blízko oceněné hodnoty.

K ochraně vašich investic má tato platforma následující ochranu:

  • Všechny půjčky jsou zajištěny zákonným poplatkem.
  • Jsou financovány pouze projekty s podstatným vlastním kapitálem.
  • Pokud z prodeje nemovitosti nelze získat veškeré finanční prostředky, existuje rezervní fond, který může investorům, v případě výpadku, kompenzovat jejich vklad. Je však třeba poznamenat, že využití fondu je podle uvážení společnosti a nemá povinnost odškodnit věřitele.

Tato platforma je velmi zajímavý projekt mezi P2P portály. Nabízí možnost investovat do komerčních úvěrů běžným věřitelům.

Nabízené úrokové sazby jsou velmi atraktivní a zdá se, že v Lendy podnikli mnoho kroků k minimalizování všech rizik. I když stránka nabízí méně funkcí než většina jiných webů, není to závažný problém, protože riziko selhání je velmi nízké.

Máte zkušenosti s investiční službou Lendy? Napište je do komentáře pod článkem a dejte ostatním vědět, zda službu využít či nikoliv.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex