Mintos – investiční P2P platforma

Východoevropská P2P platforma založená v roce 2015 s hodnotou 40 milionů EUR, jejíž služby využívá více než 8000 investorů. Průměrná čistá roční návratnost dosahuje skvělých 12% a u zkušených investorů ještě o několik jednotek procent více.

Stejně jako v případě většiny peer to peer platforem, příběh společnosti Mintos skutečně začíná úvěrovou krizí v letech 2008 – 2009, kdy hodnoty aktiv východoevropských bank klesly o téměř dvě třetiny. V důsledku toho banky uzavřely dveře a získání půjčky se stalo nesmírně složitým a náročným procesem. To zanechalo na východoevropském trhu díru, čehož pak platformy jako Mintos a Bondora využily a tuto mezeru po bankách vyplnily.

Klíčem k pochopení úspěchu těchto platforem je oblast SEPA (Single Euro Payment Area), která investorům z celé Evropy umožňuje financovat východoevropské dlužníky.

Výsledkem je, že Mintos.com každý měsíc navštíví zhruba 210 000 návštěv ziskuchtivých investorů, kteří se však nemusí bát ztráty svých finančních prostředků. Klíčovým prvkem k odstranění obav investorů je zajištění půjčky například nemovitostí dlužníka. Tento aspekt pomohl zahnat obavy všech investorů, kteří tradičně usilují o konzervativnější investiční příležitosti.

Mintos recenze z pohledu investora

Přečti si: Mintos – reálné zkušenosti s investováním do P2P půjček

Začněme tedy výpisem půjček, který je základním kamenem každé peer to peer platformy. V případě společnosti Mintos se jedná o více než 3500 úvěrů připravených na investice uvedených na primárním trhu. Pro věřitele, kteří mají v oblibě diverzifikovat své finanční prostředky, je to ideální scénář. Doslova tisíce dlužníků zajistí, že každý investor může rozložit rizika a účinně chránit své portfolio.

Stále je tu riziko regionálních ekonomických turbulencí, neboť všichni dlužníci jsou buď z Lotyšska, Polska, Litvy, Estonska nebo České republiky, ale většina půjček je zajištěna nemovitostí, takže i kdyby tyto státy měly čelit ekonomické apokalypse, peníze investorů jsou (relativně) bezpečné.

Jak Mintos funguje

Všechny půjčky na platformě nejsou poskytovány samotným Mintosem, ale třetími stranami poskytujícími půjčky. V konečném důsledku mohou tito poskytovatelé úvěrů nabízet záruku zpětného odkupu, což znamená, že pokud je úvěr zpožděn po dobu 60 dnů, poskytovatel úvěru odkoupí investice na jmenovitou hodnotu jistiny.

Podívejme se na klíčové vlastnosti pro investory:

  • Splatnost úvěrů od 1 do 120 měsíců
  • Výše půjček se pohybuje mezi 100 a 250 000 EUR
  • Úrokové sazby se obvykle pohybují mezi 7% až 14% pa.
  • Měsíční splátky
  • 0% poplatky pro investory na primárním trhu. 1% poplatek za každý prodej na sekundárním trhu.
  • Minimální investice činí 10 EUR
  • K dispozici je nástroj AutoInvest
  • Otevřeno pro každého, kdo se nachází v oblasti SEPA – 12% průměrná návratnost investic

Primární trh

Štít, viditelný v některých tlačítkách Invest, označuje ty úvěry, které nabízejí záruku zpětného odkupu od poskytovatele úvěru. To jistě budou i vaše oblíbené položky, protože poskytují vynikající poměr rizik a návratnosti.

Níže se podívejte, jak vypadá individuální výpis úvěru.

Jak můžete vidět na screnshotu – dlužník, zajištění, harmonogram plateb a rozdělení investic jsou snadno dostupné v dolní části stránky.

Sekundární trh Mintos

Sekundární trh tvoří páteř obchodního modelu společnosti Mintos. Velmi likvidní, snadno ovladatelný a poměrně levný, sekundární trh je jedním z nejlepších v oboru.

Funkce AutoInvest

Jak název napovídá, AutoInvest automaticky implementuje preferovanou investiční strategii v rámci dostupných úvěrů.

Funkce AutoInvest neinvestuje do půjček ze sekundárního trhu. Investorům, kteří nemají strach z rizikových investic, však tato funkce může chybět.

Návod jak začít investovat s Mintos.com

Abyste mohli začít investovat se společností Mintos, musíte se zaregistrovat jako investor. Jedná se o jednoduchý proces, který vám zabere méně než 5 minut.

Jakmile se zaregistrujete, převeďte požadovanou finanční částku z vašeho bankovního účtu nebo účtu elektronických peněz (e-money) na váš investorský účet.

Jakmile jsou peníze přidány na váš investorský účet, můžete začít s budováním svého investičního portfolia buď pomocí nástroje Auto Invest, nebo procházením seznamů půjček.

Každý měsíc obdržíte od dlužníků splátky, které sestávají z jistinných a úrokových plateb. Můžete se rozhodnout tyto finanční prostředky opětovně investovat do jiných půjček, nebo si je převést zpět na svůj bankovní účet nebo účet e-money.

Máte zkušenosti s investiční službou Mintos? Napište je do komentáře pod článkem a dejte ostatním vědět, zda službu využít či nikoliv.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Milan

Chtěl bych se podělit o pár zkušeností s Mintosem. V současnosti jsem na 3 měsíčním investování a rozhodně nemůžu říci, že by investice byly tak zázračné jak píše většina investorů na 12%+. Průměr je zhruba mezi 8-9% což není špatné, ale 1/3 investic spadá do nezaplacených úvěrů, které jsou po minimálně 2 měsíce mrtvé. A rozhodně se nejedná o okamžitě zpetne vrácení peněz po 60 dnech a na své peníze si musíte nejakou dobu počkat a to déle než 60 dni. Většina recenzentu je samozřejmě motivována bonusy o sdileni teto platformy a proto se snaží kdekoliv uplatňovat svůj benefiční kód za propagaci. Větší bonus by mělo být prověřování poskytovatelů půjček, jelikož procento nezaplacených úvěrů mě docela zklamalo. Určitě pokud do toho půjdete tak si pečlivě vybírejte poskytovatele a uvery, aby jste nebyly překvapení o předchozích ideálních recenzí, které jsou zkreslený benefitem recenzentu.

1
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex