Na co si dát pozor při výběru hypotéky

V případě, že jsme se rozhodli financovat své nové bydlení hypotékou, je fajn se dozvědět nějaké významné informace a rady.

V prvopočátku si rozložíme naše síly, tedy spíše finanční síly čili zdroje. Jaké máme příjmy, kolik vydáváme každý měsíc, jakou máme rezervu pro mimořádné události atd. Ve fázi propočítání můžeme dojít k bodu, nakolik bychom mohli ještě zatížit náš rozpočet. Pokud máme pocit, že hypotéka je stále ještě dobrou nebo reálnou volbou k pořízení domova, přejděme k dalším informacím.

Jistě jste klientem nějaké banky, které možná důvěřujete, avšak konkurence je tu od toho, abychom si mohli vybrat. Požádejte bankéře o konkrétní nabídku hypotečního úvěru právě pro Vás, nebojte se zeptat na možné slevy. Tato nabídka není jistě konečná, je ovšem na Vás jakou práci si dáte s tím, kde najít nejlepšího poskytovatele hypoték. Tudíž potřebujete v této fázi zjistit, jaké podmínky nabízejí i jinde. Neomezujte se jen na viditelná čísla, poplatky, úrokové sazby a splátky. Je zde mnoho dalších kritérií, jakou jsou poplatky za sjednání hypotéky, vedení účtu atd.

Zdá se vám to složité? Realita je taková, že v těchto úkonech za Vás může jednat někdo jiný. Kdo jiný by to měl být, než hypoteční makléř. Renomovaný makléř má k dispozici různé kalkulátory všech bank, není nutné obcházet několik míst, vše je pod jednou střechou v náruči makléře. Takový člověk disponuje poznatky, které získal během své práce v této oblasti a mimo jiné zná metodiky bank. Může nám tedy poskytnout rozumnou nabídku, která se hodí přímo pro nás. Propočítávat nebudete vy, nýbrž on. Budete i přesně vědět, jaké náklady jsou spojené s hypotečním produktem. Hypoteční makléř pro Vás může sjednat lepší podmínky, než byste získali vy, jakožto řadoví klienti. Současně je makléř i pomocnou rukou při zajišťování potřebných dokumentů a v neposlední řadě i potřebných pojištění. Jde například o pojištění při ztrátě zaměstnání, pracovní neschopnosti apod. Výhodou je to, že makléři jsou placeni bankou až po poskytnutí úvěru, tudíž motivace být klientovi co nejlépe nápomocen, je nemalá.

Je to důležité rozhodnutí a je třeba tomu věnovat i náležitou pozornost. Takže se nenechte ošálit první nabídkou, kterou dostanete a nebojte se oslovit odborníka.

Napsat komentář