Online peněženky

Co jsme si v poslední době zvykli poměrně hojně používat, to jsou bankovní účty, internetové bankovnictví nebo online platby kartou. Ty ale nejsou ve správě peněz jedinou možností, která existuje. Dnes totiž můžeme využívat i takzvané online peněženky. Ty může někdo považovat za alternativu běžného účtu, ale jejich princip je lehce jiný. Primárně slouží spíše jako nebankovní úschovna peněz. Na internetových peněženkách tak můžeme mít peníze uschovány mnohdy s jistotou větší anonymity a v některých případech i s jistotou větší bezpečnosti. Úschova peněz ale není hlavním důvodem toho, pro je využíváme. Ten je zcela jiný.

Usnadňují nám online placení

Právě možnost platit na internetu je ten hlavní důvod, pro který dnes online peněženky můžeme využívat. Pravdou je, že u nás zatím moc rozšířené nejsou, ale do povědomí se postupně stále více a více dostávají. Pokud se podíváme konkrétněji, můžeme za ně platit nejenom za zboží, ale třeba také za služby. Zatímco u nás je jejich používání stále poměrně malé, v zahraničí aktuálně vrcholí jejich obliba. Nejenom v rámci různých internetových obchodů, ale i v rámci prodeje služeb, stejně jako v rámci různých bazarových a aukčních serverů. Důvod je samozřejmě jasný, a to hlavně rychlost spojená s platbou.

Jak internetové peněženky fungují?

Hlavním důvodem jejich využívání je i to, že jsou zcela zdarma a tak se nemusíme bát, že bychom za jejich používání platili jakékoliv peníze. Vždy je třeba první krok, který souvisí s nabitím naší peněženky. To lze udělat v rámci klasických bankovních metod. Peníze můžeme nadanou internetovou peněženku standardně vložit, stejně jako se nabízí i druhá možnost, kdy peníze nabijeme jednoduše pomocí naší platební karty. Obojí je hojně využíváno, přičemž druhá metoda je samozřejmě o mnoho rychlejší.
Jakmile zde peníze máme, otevírají se nám zde zcela nové možnosti toho, co s nimi můžeme dělat. Že je možné peněženku využít na placení, to již víme. Stejně tak není problémem ani to, pokud peníze pošleme někomu jinému. Mnohdy stačí znát jeho registrovanou emailovou adresu, popřípadě konkrétní ID peněženky. V obou případech proběhne převod okamžitě, bez jakékoliv časové prodlevy. Stejně tak ale můžeme peníze z peněženky převést zpět na náš bankovní účet, pokud je chceme mít k dispozici v rámci této možnosti.

Jaké jsou aktuálně neznámější možnosti?

Podívejme se na několik nejznámějších a tedy aktuálně nejrozšířenějších možností, které aktuálně na našem trhu máme. Jednou z nejznámějších je rozhodně PayPal. Ten je využívaný po celém světě a jeho výhodou je právě jeho rozšíření a využívání. Hned na druhém místě se nachází internetová peněženka Skrill. Pokud je pro vás tento název nový, je třeba připomenout, že původní název této služby byl MoneyBookers. Došlo však na přejmenování.
Podívat se ale můžeme také na peněženky, které jsou považovány za ty tuzemské, ale je možné je provozovat také na mezinárodní úrovni. Mezi jednu ze základních rozhodně patří Gopay, u které potěší třeba fakt, že je pod dozorem České národní banky a aktuálně ji využívá na několik tisíc internetových obchodů. Podobné výhody má druhá známá tuzemská online peněženka, kterou je PaySec. Za tou stojí Československá obchodní banka a i ona podléhá dozoru ČNB.

Bezpečnost na prvním místě

I když nám mohou internetové peněženky výrazně zjednodušovat platební styk a přesuny našich peněz, nesmíme zapomínat na to, že je zde stále dbáno na maximální bezpečnost celého procesu. Tím je myšleno nejenom zabezpečení jako takové. U některých peněženek je také zabezpečena určitá ochrana kupujícího, kdy mu může být vrácena platba, pokud nakoupí u podvodníka, který nechce dodat zboží. Nejdále je v tomto směru Paypal, který je dnes nejvyužívanější peněženkou ve spojení s nejznámějším aukčním portálem, kterým je Ebay.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex
()
x