Práce z domu a výdělek přes internet část 1. Psaní a prodej článků

Pro někoho může být možnost pracovat z domova naprosté sci-fi, jiní si to už jinak nedokáží představit. Nedokážeme vám sice zaručit, že naše rady budou u všech 100% fungovat, ale pokusíme se vás aspoň správně nasměrovat a o zbytek se musíte postarat sami svou pílí a vytrvalostí.

První část o vydělávání peněz z domova pomocí internetu se bude věnovat psaní a prodávání článků – tzv. copywritingu. Copywriting je oblast marketingu, která se zabývá psaním textů, ať už se jedná o reklamní články, texty webových stránek, katalogů, návrhy sloganů a názvů. Jednoduše lze říci, že copywriting se používá všude, kde je potřeba vytvořit nějaký text pro předávání informací lidem, hlavně potenciálním zákazníkům.

Pokud jste se s tímto pojmem nikdy nesetkali a netušíte, jak to může fungovat, určitě vám vrtá hlavou, proč vám někdo tohle vůbec prezentuje jako možný výdělek z domova. Máte pravdu, že psaní textů nemůže a ani nebude práce pro každého. Pro začátek sice nepotřebujete velké investice, stačí jen počítač a připojení k internetu, ale co je nejdůležitější a bez čeho to prostě nepůjde je to, že musíte mít vlohy pro sloh a dokonale znát český pravopis. Nesrozumitelný text plný pravopisných chyb je prostě k ničemu a nikdo ho od vás chtít nebude, natož aby ho umístil do svých projektů. Je to smutné, ale neovládáte-li spisovnou češtinu nebo cizí jazyk, nemusíte číst dále a raději si počkejte na další díly tohoto seriálu o vydělávání peněz přes internet.

Začínáme

V první řadě si musíte uvědomit, že když se ihned pustíte do psaní a napíšete svůj první článek, určitě nebudete hned v balíku. Nejspíš svůj první článek ani neprodáte. Proč? Protože se napřed musíte trochu vzdělávat, rozepsat se a získat vlastní styl. A to získáte jen praxí, takže neblázněte a do všeho se pouštějte s klidnou hlavou.

Musíme si ještě vysvětlit, jak se většinou články prodávají. Nejčastěji se jedná o dva způsoby:

 1. Psaní textů na zakázku – inzerent poptává článek na určité téma a copywriteři pak o napsání článku soutěží nebo jsou přímo oslovováni inzerentem (musíte si získat nějaké reference a ,,reputaci“, tady hrají hlavní úlohu zkušenosti a schopnost prosadit se)
 2. Psaní textů do zásoby a jejich umístění v aukcích – tato možnost je vhodná pro začínající copywritery (napíšete článek o tématu, kterému rozumíte, umístíte ho do systému na prodej článků a čekáte, až se bude někomu líbit a zaplatí vám za něj)

Proč je druhá možnost lepší pro začátečníky?

Teď si možná říkáte, co to je za nesmysl, psát články do zásoby a čekat jestli si je náhodou někdo koupí a možná někdy v příštím životě mi z toho něco kápne. Praxe, praxe, praxe. Jeden článek z vás textového mága neudělá, musíte prostě psát, buď si založit vlastní blog a publikovat články tam a sbírat zpětnou vazbu – budou na ně chodit návštěvníci, budete získávat komentáře apod, nebo je rovnou dávat do systémů na prodej článků a postupně zjišťovat co se líbí a co ne. Jsou to dva odlišné způsoby, ale každý má svůj význam. Nejlepší volbou je kombinace obou, na blog psát co se vám honí hlavou a přitom se snažit psát cílené články na prodej, v nichž se budete snažit předat hodnotné informace čtenářům.

Pro koho je tato práce vhodná?

Určitě to nefunguje tak, že si řeknete, od teď budu psát doma články a vydělávat obrovské peníze. Je to práce jako každá jiná a k prvním výdělkům se dopracujete až po nějaké době a hromadě získaných zkušeností, takže nedávejte zítra výpověď a chvíli s tím ještě počkejte.

Nejlepší možnost mají ti, co mají více volného času a nevědí, jak s ním založit. Zařadíme sem studenty, maminky na mateřské (vím, že ne všechny jsou na tom s časem stejně 🙂 ), osoby, které nemají koníčky a hledají jak se zabavit nebo způsob přivýdělku. Je to tak, na napsání dobrého článku musíte mít klid a čas.

Jsme připraveni začít psát, ale nevíme o čem

Gratuluji, pokud jste to dočetli až sem, určitě máte zájem to zkusit.

Chtít psát, ale není o čem je častý problém, se kterým se všichni začínající copywriteři setkávají. V podstatě na tom nic složitého není, stačí se držet jednoduchého pravidla, pište jen o tom, čemu rozumíte, co vás baví a o co máte zájem. Vymýšlet si téma jenom proto, že si myslíte, že to bude někoho zajímat, není cesta k úspěchu. Kvalitní článek s hodnotnými informacemi nenapíšete o tom, čemu nerozumíte. Zůstaňte u svých zálib a uvidíte, že to půjde.

Stále vás nic nenapadlo? Tak to bude chtít trochu pomoci:

 • Baví vás vaření? Pište o receptech, nádobí, co rádi vaříte, čím jídlo vylepšujete, co by na to řekl Pohlreich apod.
 • Baví vás zahradničení? Pište o pěstování rostlin, kdy je nejlepší všechno rozkopat, co vše se dá na zahradě vybudovat, jaké je nejlepší nářadí apod.
 • Jste kutil? Pište o svých výtvorech, jak se dá co opravit, jaká pila je nejlepší…
 • Rádi sportujete? Pište o zajímavostech, o vybavení, o tréninku…

Snad příklady budou stačit.

Jaké styly článků se dobře prodávají?

Mezi nejlepší články můžeme zařadit:

 • Informační články s vysokou přidanou hodnotou
 • Rady a návody (jak něco postavit, opravit – jak se nalíčit, udělat nehty a pod. + vlastní fotografie s postupem)
 • Recenze výrobků a služeb (nejlépe vlastní zkušenosti)

Doporučení!

 1. Vždy se držte tématu a nepište zbytečnou omáčku kolem.
 2. Do článku přidejte fotografie, ať už vlastní nebo z free fotobanky, nikdy ne z vyhledávání google.
 3. Text vhodně strukturujte – úvod, podnadpisy, odstavce, odrážky, tučné písmo.
 4. Nebojte se přidat odkaz z wikipedie, ne však z jiných komerčních webů.

Důležitou roli také hraje sebevzdělávání a rozhodně ho nepodceňujte. Můžete si koupit literaturu, která vás lépe připraví na tvorbu textů, které prodávají (ať už sebe nebo nějaké výrobky). Nepodceňujte vhodně zvolená slova do nadpisů, ale zase nic nepřehánějte, snažte se psát přirozeně.

Délka článku by neměla být příliš krátká, chcete-li zaujmout, trochu se v daném článku rozepište, ale dejte si záležet na kvalitě. Když kupujeme články do online magazínů, dáváme přednost délce kolem 2 normostran a více (1NS = 1800 znaků).

Mám napsané články, kde je můžu prodat?

Výborně, už máte hotové první články a chcete je konečně prodat. Teď je potřeba zvolit tu správnou službu, která bude spolehlivá a nebudete mít strach, že o své texty přijdete. V ČR jich existuje několik, ale i když to teď bude vypadat jako účelová reklama, za portál MojePeníze.com můžeme zodpovědně doporučit službu Copywriting.cz. Jedná se o spolehlivou službu, kde se spolu setkávají inzerenti a copywriteři. Sami ji využíváme a jsme velice spokojeni.

Nahrajte své články do systému, určete si cenu, za kterou je chcete prodat a čekejte na své první klienty.

Co se týče cenotvorby za vaše hotové články, nepřepalte hned na začátku, raději dejte cenu nižší, ať poznáte o jaká témata je nejvyšší zájem a postupně s více zkušenostmi můžete navyšovat (prodávání hotových článků může sloužit jako kvalitní reklama vašich copywriterských schopností). Budou-li vaše články hodně prodejné, brzy získáte nabídky přímo od inzerentů, na kterých můžete konečně vydělat slušné peníze.

Registrovat se do služby Copywriting.cz

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex
()
x