Kdy a proč se nahlásit na úřad práce?

Úplně každý člověk může jednou skončit na pracovním úřadě. Někdo zde dokonce chce skočit, aby se měl dobře a nemusel pracovat, jiný se stydí, že musí být na pracáku. Ať už jste v jakékoliv pozici, měli byste vědět, jak to zde chodí.

Máme po škole

Poslední dobou je čím dál více studentů, kteří bojují s maturitou a mnohdy jí nezvládnou na druhý pokus a pak musí celý rok čekat, než se jim naskytne další příležitost. Stejně tak se může stát, že maturitu sice uděláte, ale nedostanete se na vysokou školu a rozhodnete se čekat na příští přijímací kolo. Ale pozor! V tuto chvíli ztrácí post studenta a musí rychle na pracovní úřad. Pokud na pracovní úřad nepřijde, tak bude muset sám odvádět sociální a zdravotní, což je škoda, když vám pracovní úřad může pomoci. Stačí jen prokázat, že jste na dané škole studovali a to potvrzením o studiu, vyplnit formulář a už budete přihlášení na úřadě.

  • Studenti, na peníze nečekejte

Jakožto studenti, kteří ještě nikdy nepracovali, ale jen se učili, nemáte nárok na peníze od pracovního úřadu. A tak se buďto budete muset spoléhat na hodné rodiče, nebo si velmi rychle najít práci anebo je zde ještě jedna možnost a tou je zažádat na sociálce o podporu. Každopádně ani zde není jistota, že jí dostanete, protože pokud úřad dokáže, že bydlíte s rodiči, kteří jsou schopni se o vás postarat, tak vám nic nedá.

  • Hledají, dokud nenajdou

Pokud se přihlásíte na pracovní úřad, tak to neznamená, že budete moci doma sedět a odpočívat. Naopak úřad bude chtít vidět vaši činnost a snahu. A pokud jí sami neprojevíte, tak vám zcela jistě a rád najde vhodnou práci. Nejprve dostanete doporučení, které byste měli obvolat a informovat se. Avšak pokud budete na pracovním úřadě dlouho a bez jakékoliv odezvy, tak vám práci najdou a doslova vás donutí tam jít. Neboť musíte mít razítko od dané firmy a v případě, že to budete ignorovat, tak vás mohou z pracovního úřadu vyřadit, což by bylo nepříjemné, protože byste stejně museli jít pracovat, abyste si vydělali na sociální a zdravotní.

Když jdete z práce

Daleko častějším případem bývá, že člověka vyhodí z práce anebo dá výpověď a nemá obstaráno další zaměstnání. V takovém případě zase lidé zavítají na pracovní úřad, kde jim nejen pomohou najít druhou práci, ale do té doby, než si práci najdou, budou platit za ně sociální a zdravotní, což je velkou výhodou.

  • Kdo vydělává, má na peníze nárok

V případě, že jste byli zaměstnání dlouhodobě a máte možnost to nějak dokázat, nejlépe potvrzením od zaměstnavatele, tak máte nárok na jistý finanční obnos. To znamená, že když budete bez práce, tedy bez výplaty a budete hledat novou, vám bude pracovní úřad přispívat, abyste měli peníze na nájem i stravu. V těchto případech dokážou úřady člověka perfektně podržet. Ale nemyslete si, že z vás bude najednou milionář, naopak většinou dostanete opravdu malou finanční injekci, a tak usilovně hledejte práci, protože z toho minima si na pěkné auto nenašetříte.

Když nebudete něco vědět, ptejte se

Paní úřednice, které budete na pracovním úřadě potkávat, se snaží vám všechno vysvětlit, zejména pokud s pracovním úřadem nemáte žádné zkušenosti. Rozhodně se snaží říct to po lopatě, tak aby to opravdu každý pochopil, protože se denně setkávají s lidmi, kteří nejsou příliš inteligentní. Pokud máte nějakou nejasnost či jste něco nepochopili, tak se rozhodně zeptejte, protože ta paní tam sedí právě proto, aby vám podala veškeré informace.

Pracovní úřad není žádnou ostudou, naopak je zde přihlášeno několik tisíc lidí a pro některé je to opravdu pomoc pro hledání adekvátního povolání.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex