Proč se vyplatí ready made společnost?

Co je ready made společnost, jak se zakládá a proč se vlastně vyplatí si ji pořídit? V následujícím textu se o tomto typu podnikání dozvíte víc.

Co je ready made

Ready made společnosti jsou tzv. předzaložené. Jinými slovy, někdo už subjekt v minulosti založil a v tomto okamžiku jej nabízí vám k dalšímu využití. Takováto firma je tedy oficiálně zapsaná v obchodním rejstříku a splňuje všechny legislativně vyžadované náležitosti, tj. má jednatele, svoje sídlo, splacený základní kapitál atd.

Výhoda ready made společností je tedy patrná na první pohled. Jste ušetření časové a administrativní zátěže při zakládání firmy. Čistě pro srovnání: V tuzemsku se často podnikatelé musejí připravit na to, že vyřešení veškerých formalit při založení s.r.o., která patří k nejběžnějším typům obchodních společností, může trvat i měsíc.

To znamená 30 dnů, než vůbec můžete začít podnikat. A právě ready made vás od toho může uchránit, podnikat začínáte prakticky hned.

Na co si dát pozor

Ready made společnost ovšem, pozor, existuje pouze formálně. Jejím smyslem je to, že nikdy nevyvíjela žádnou činnost a nikdy nepodnikala. Měli byste si tak tuto skutečnost ověřit, aby nevyřešené finanční závazky společnosti nešly následně za vámi.

Rizikovým bodem mohou být i věřitelé, kteří pocházejí z řad soukromníků a nejsou nikde vidět. Ti mohou o svých pohledávkách mlčet právě do doby, než se firma dostane k novému majiteli. Bývají si totiž zpravidla vědomi, že na tom původním si mnoho nevymohou.

Podobné je to se zmiňovaným základním kapitálem. Ready made společnost nabízená k prodeji jej musí mít řádně splacený. Ověřte si, že byl opravdu splacen v plné výši. Zároveň je nutné si uvědomit, že se splaceným základním kapitálem budete podepisovat při koupi firmy, že jste si převzali i pokladnu. Samozřejmě v ní ale žádné prostředky fyzicky nejsou.

Společnosti s historií

Vámi kupovaná společnost svou obchodní a finanční historii však mít samozřejmě může. Některé společnosti nabízejí k prodeji i tento typ firem. V takovém případě už se ale nebude jednat o ready made.

Klienti si je kupují s myšlenkou, že „čistá“ firma, která nevyvíjející činnost pro mnoho oborů nemusí působit adekvátně důvěryhodně a lepší je určitá podnikatelská historie. To může být výhodou kupříkladu při účasti ve výběrovém řízení.

Kolik ready made společnost stojí

Obecně lze říci, že cena by neměla být příliš nízká. Jinak to může značit neseriózního poskytovatele, který by vás mohl přivést do výše citovaných problémů.

Například ready made s.r.o. tak může zájemce přijít na zhruba 20 000 Kč. V průměru se ceny pohybují do 40 000 Kč. Přestože některé společnosti lákají na částky nepřevyšující 10 000 Kč, měli byste u takovýchto poskytovatelů být velice obezřetní. Vždy si na konkrétní firmu před podpisem smlouvy vyhledejte reference.

Autor: Parkerhill.cz

Napsat komentář