Vyplatí se doplňkové penzijní připojištění?

Demografové celé Evropy bijí na poplach a varují před armádou nezajištěných důchodců. Státní důchod údajně na důstojný život ve stáří stačit nebude. Jak se vypořádat s touto negativní predikcí a zajistit si poklidný důchodový věk naplněný odpočinkem, posezením s přáteli nebo cestováním, na které dříve nezbýval čas? Začněte se spořením a investicemi už dnes!

Jakou formu investice zvolit?

Možností, jak se již dnes připravovat na důchodový věk nebo si prostě jen vytvořit rezervu na horší časy, je více. Můžete investovat do akcií, podílových fondů, vzácných kovů, uměleckých děl, sbírek vzácných známek či do nemovitostí. Penzijní připojištění nabízí kromě zhodnocení také státní příspěvek a možnost daňových odpisů. Zkušený investiční poradce vám kvalifikovaně připraví vhodné investiční portfolio na základě vašich priorit.

Penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní připojištění?

Doplňkové penzijní připojištění dne 1. 1. 2013 definitivně nahradilo penzijního spoření. Zachovává výhody původního penzijního spoření – státní podporu pro příspěvky nad 300 Kč měsíčně, možnost daňových odpočtů (až 24 000 ročně), využití příspěvků od zaměstnavatele. Spořené prostředky vkládá do účastnických fondů a tím zajišťuje možnost jejich efektivnějšího zhodnocení v závislosti na úspěšnosti fondu. Navíc je možné ho založit i dětem.

S jakou výší státních příspěvků je možné počítat?

Podmínkou pro získání státní dotace je doba trvání penzijního doplňkového připojištění minimálně 5 let a věk účastníka 60 let. Pro získání odbytného (naspořené částky a zhodnocení) je bezpodmínečně nutné, aby klient spořil minimálně 24 po sobě jdoucích měsíců.

Stát nabízí účastníkům doplňkového připojištění tyto příspěvky:

Účastnický příspěvekStátní příspěvek
300 Kč90 Kč
400 Kč110 Kč
500 Kč130 Kč
600 Kč150 Kč
700 Kč170 Kč
800 Kč190 Kč
900 Kč210 Kč
1 000 Kč230 Kč

U koho si mohu sjednat penzijní doplňkové připojištění?

Finanční poradci penzijních společností vám rádi pomohou se sjednáním produktu, poradí s investiční strategií (konzervativní, vyváženou nebo dynamickou), výběrem „míry rizika“ a navrhnou optimální částku ke spoření. Minimem pro spoření je částka 100 Kč. Tu je možné v průběhu spoření měnit v závislosti na životní situaci. Aktuálně si produkt můžete sjednat on-line na webu nebo na pobočce těchto finančních společností:

 1. Allianz penzijní společnost, a. s.
 2. Axa penzijní společnost a. s.
 3. Conseq penzijní společnost, a. s.
 4. Penzijní společnost České spořitelny, a. s.
 5. Penzijní společnost České pojišťovny, a. s.
 6. ČSOB penzijní společnost, a. s.
 7. KB Penzijní společnost, a. s.
 8. NN Penzijní společnost, a. s.

Jaké zhodnocení poskytují účastnické fondy?

Zhodnocení jednotlivých fondů se může každý rok lišit obdobně jako u akciových, investičních a jiných fondů v závislosti na ekonomické výkonnosti. Rok 2019 byl pro většinu účastnických fondů velmi úspěšný, neboť většině z nich se podařilo porazit inflaci, která naše úspory znehodnocuje. Dařilo se zejména odvážnějším investorům, kteří zvolili dynamickou strategii. Které fondy zhodnotily úspory klientů nejlépe?

 1. ČSOB Dynamický – 25,31 %
 2. Conseq Globální akciový – 18,96 %
 3. ČS Dynamický – 18,75 %
 4. ČP Dynamický – 17,91 %
 5. NN Růstový – 17,58 %
 6. KB Dynamický – 16,42 %
 7. Allianz Dynamický – 15,77 %
 8. ČSOB Vyvážený – 12,96 %
 9. Axa Vyvážený – 11,17 %
 10. ČP Vyvážený – 10, 5%
 11. ČS Vyvážený – 10,42 %
 12. KB Vyvážený – 10,08 %
 13. Allianz Vyvážený – 9.95 %
 14. NN Vyvážený – 9,12 %¨
 15. ČS Etický 6,15 %

Penzijní doplňkové připojištění je moderním značně flexibilním spořícím produktem dlouhodobého typu. Mladí střadatelé ho mohou při sjednání výsluhové penze využít jako rezervu pro nenadále výdaje i pro budoucí studium. Volbou vhodné investiční strategie lze podpořit finální výši úspor. Tento produkt by rozhodně neměl scházet v investičním portfoliu klientů, kteří uvažují o zajištění v důchodovém věku nebo třeba také o tzv. předdůchodu.

Napsat komentář