Životní pojištění. Jistota nebo zbytečně vyhozené peníze?

Vlivem některých nepoctivých finančních poradců si v dnešní době bohužel většina lidí myslí, že je životní pojištění pouze „taháním peněz“ z naší peněženky. Pokud je životní pojištění vysvětleno špatně, je jasné, že nad ním zanevřeme.

Setkala jsem se už s mnohými finančními poradci. Nemálo z nich prodává pojistku jako spořící produkt. Další ji prodávají jako něco, co Vám může dobře vydělat. A malé procento poctivých Vám vysvětlí, co můžete od produktu, který si uzavíráte očekávat.

Pojistka jako spořící produkt

Pokud Vám někdo bude nabízet životní pojištění a tvrdit, že si na smlouvě můžete celkem slušně spořit, je to ve většině případů lež. Životní pojištění NESLOUŽÍ ke spoření. Mnohé z pojišťoven si v dnešní době nemůžou vlivem vývoje trhu, dovolit nabízet garantované fondy ani pevně stanovené úrokové míry. Hledáte-li spoření, obraťte se na bankovní společnosti, nabízející spořící účty, kde můžete získat alespoň nějaké zhodnocení Vašich finančních prostředků.

Možnost, která nám vydělá?

Mnohem větší pozor si dávejte na finanční poradce, kteří Vám budou pojistku nabízet jako možnost rychlého výdělku peněz. Z pravidla se jedná o smyšlené pojistné události, za které pojišťovny vyplatí pojistné plnění. Tímto se ale dopouštíte neoprávněného obohacení. A věřte tomu nebo ne, nejste jediní, komu toto poradce slíbí. A pokud se v jedné instituci sejde více stejných dokumentů, není už tak složité si domyslet, že se něco děje.

Myslete na budoucnost

Při uzavírání životního pojištění je důležité vědět, co chcete zajistit a z jakého důvodu.

  • Máte hypotéku?

Měli byste myslet na nejhorší. Zajistěte si život. V případě úmrtí pojišťovna vyplatí bance pojištěnou část úvěru a rodina bude zajištěna.

Dalším zajištěním by měla být invalidita nebo vážné onemocnění. Pokud už se něco takového stane, je důležité vědět, že máte zadní vrátka, která by Vám i Vaší rodině pomohla v nejtěžších chvílích Vašeho života.

Jedno z důležitých pojištění je i pracovní neschopnost na úraz a nemoc. V případě dlouhodobé neschopnosti by Vám mělo pojištění vyrovnávat alespoň polovinu Vašeho platu.

 

  •  Máte neposedné děti?

Vždy myslete na zajištění hlavy rodiny, ale pokud víte, že je Vaše dítě neposedné nebo se věnuje nějakému sportu, myslete i na ně. Dětem můžete zajistit denní odškodné, pobyt v nemocnici, vážné nemoci, dokonce i invaliditu. Někdo si myslí, že je to morbidní. Ale v případě, kdy se Vaše dítko bude dlouhodobě léčit a vy s ním budete muset být doma, tak se nějaká finanční záplata také hodí. Pokud jste doma s dítětem, nebude pojišťovna vyplácet peníze z Vašeho pobytu doma, ale z pojištění Vašeho dítěte. Protože úraz nebo nemoc se stala právě jemu.

 

  • Jste opatrní

Je dobré vědět, že se nikomu z rodiny nic nestalo, ale co kdyby? Zajistěte se preventivně. Buďte obezřetní a myslete na to, že Vám v případech, kdy nemáte peníze na úhradu léčení, pojišťovna opravdu může pomoci.

Při výběru Vašeho životního pojištění je nutné vědět, jaké má pojišťovna podmínky. Ve většině případů pojišťovny vyplácí peníze za „vážnější“ úrazy. Může se stát, že pojišťovna některé úrazy ohodnotí jako nelikvidní. Je to většinou tím, že se jedná o úraz, který Vás tolik neohrožuje. Běžné oděrky, pohmožděniny, řezné rány, které nejsou šité, a další, mohou tak být nelikvidní, i přes to, že se Vám úraz zdá opravdu ošklivý.

Myslete na sebe a na své blízké, ale než uzavřete jakoukoli pojistnou smlouvu, věnujte čas pojistným podmínkám. Nepodepisujte vše jen proto, že Vám někdo řekl, že je to dobré. Přesvědčte se o tom sami!

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex