Životní pojištění

Životní pojištění je pojištění, které Vás zabezpečí v případě závažných zdravotních potíží (úraz, nemoc, vážná nemoc, invalidita, úmrtí)

Životní pojištění se dělí na:

Životní pojištění bez rezervotvorné složky

Z tohoto pojištění získá klient peníze jedině tehdy, pokud nastane pojistná událost. Výhodou tohoto pojištění je pevně daná cena, klient ví, kolik pojištění bude stát a co za tuto cenu může očekávat. Nedochází v něm k žádné tvorbě kapitálu a tudíž se na něj nevztahují daňové úlevy a ani na něj nemůže přispívat zaměstnavatel. Patří sem :
Rizikové životní pojištění
Úvěrové životní pojištění
Úrazové pojištění

Životní pojištění s rezervotvornou složkou

Z tohoto pojištění získá klient peníze i když pojistná událost nenastane a klient „ dožije“. Pojistné slouží nejenom na pokrytí poplatků za jednotlivá rizika, ale i na utvoření finanční rezervy ve prospěch klienta.

U těchto typů životních pojištění lze za splnění určitých podmínek využít daňové výhody. Na toto pojištění může přispívat i zaměstnavatel.

Patří sem :

  • Kapitálové životní pojištění
  • Investiční životní pojištění

Kapitálové životní pojištění

Část ze zaplaceného pojistného je určena na pokrytí rizik a část pojistného je pojišťovnou připisována ve prospěch klienta. V tomto případě nelze přesně odhadnout, kolik klient zaplatí za rizika a kolik peněz tvoří finanční rezervu. Pojišťovny často neuvádí přesnou cenu krytí rizika smrti a ostatních poplatků. Peníze investuje a zhodnocuje konzervativním způsobem, tj. technickou úrokovou mírou a jsou také připisovány podíly na výnosech.

Investiční životní pojištění

Zde je finanční rezerva investována do podílových fondů, výnos pak záleží na vývoji finančních trhů. Investiční riziko je na straně klienta, zhodnocení je závislé na zvolené finanční strategii.
Investiční životní pojištění přináší zpravidla vyšší zhodnocení peněz,ale zároveň není zaručena návratnost investice. Rozložení finančních prostředků mezi vybrané fondy – alokační poměr, lze v průběhu trvání pojištění měnit.

 

Autor: Hana Maříková, pojišťovací poradenství

1 komentář u „Životní pojištění“

  1. Moje dcera mela u Vas sjednanou zivotni pojistku.Mela ji koncit s vypovedni lhutou k 31.5.2020.Mela smlouvu radne uzavrenou na pobocce ve Frydlante nad Ostravici.A ted se stala jedna vec ze si zalozila druhou pojistku ale Vase pojistovna chce aby jeste zaplatila jeste dve splatky do 31.7.2020.Podle vasi poradkyne je vypovedni lhuta neplanta k 31.5.2020.Me akorat mrzi chovani a arogance poradkyne.

    Odpovědět

Napsat komentář