Je v roce 2023 lepší hypotéka nebo nájemní bydlení?

Bydlení ve vlastním domově se v posledních letech stalo nejžádanějším způsobem bydlení. Avšak ceny nemovitostí se vyrovnaly s cenami v jiných západních evropských zemích, což vlastní bydlení činí téměř nedostupným pro některé obyvatele. Hypotéky také nejsou spolehlivou možností, jelikož banky zpřísnily podmínky pro jejich sjednání a úrokové sazby významně stouply v posledních dvou letech. Například Hypoindex byl v lednu 2021 na 1,94 %, zatímco v lednu 2023 dosáhl 6,34 %, přičemž v březnu došlo k nepatrnému poklesu.

Příklad: jaká bude měsíční splátka hypotečního úvěru?

Při uzavření hypotéky ve výši 3,5 milionu korun, která pokrývá 80 % odhadní ceny nemovitosti s dobou splatnosti 25 let a současnou průměrnou nabídkovou sazbou 6,27 %, činí měsíční splátka 23 132 Kč, což je o 209 Kč méně než při uzavření stejné hypotéky v lednu.

Nájemní bydlení

Pronájem bytů zažívá rostoucí popularitu, i když ani tato možnost není levná. K nájemnému je třeba připočítat energie, takže v případě menšího dvoupokojového bytu se ceny začínají na 14 000 Kč. Ceny se samozřejmě liší podle velikosti, stavu, polohy, občanské vybavenosti a hlavně podle místa, kde se nemovitost nachází. Obecně platí, že v menších obcích s horší dostupností je pronájem levnější než ve městech s mnoha pracovními příležitostmi nebo snadným dojezdem do práce.

Srovnání hypotéky a bydlení v nájmu

Nákup nemovitosti na hypotéku představuje dlouhodobý finanční závazek, zatímco pronájem nabízí větší flexibilitu, menší finanční zátěž a nájemce nemusí řešit údržbu a opravy nemovitosti.

Vzhledem k nepříznivé situaci, kdy jsou ceny nemovitostí vysoké a hypotéky obtížně dostupné a nevýhodné, je lepší počkat na vývoj trhu. Podle odborníků se předpokládá, že trh s nemovitostmi se postupně uvolní, ceny nemovitostí se budou snižovat a úrokové sazby klesnou. Tato doporučení se však týkají starších bytů, u novostaveb se pokles cen neočekává.

Vzhledem k aktuálním tržním podmínkám se zdá být pronájem bydlení vhodnější volbou pro ty, kteří hledají flexibilitu a nižší finanční zátěž, ačkoliv není levným řešením. Na druhou stranu, pro ty, kteří jsou ochotni a schopni čelit dlouhodobým finančním závazkům, může být koupě nemovitosti na hypotéku stále atraktivní volbou, zejména pokud jsou ochotni čekat na příznivější tržní podmínky.

Ať už se rozhodnete pro koupi nemovitosti nebo pronájem, důležité je pečlivě zvážit své osobní potřeby, finanční schopnosti a očekávání. Na základě těchto faktorů můžete učinit informované rozhodnutí a najít bydlení, které nejlépe vyhovuje vaší situaci a preferencím.

Jaký je Váš názor na situaci hypotéky x nájemní bydlení?

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex