Půjčka na dovolenou se nemusí vyplatit. Raději zvažte alternativy financování dovolené!

Bezúčelová osobní půjčka může být lákavým způsobem, jak pokrýt mezery v rozpočtu a užít si letní či zimní radovánky, ačkoliv to současná finanční situace nedovoluje. Výdaje na dovolenou, která trvala jen pár dní, však můžete splácet roky! Než se tedy k této možnosti uchýlíte, zvažte vhodné alternativy.

Vyplatí se vzít si osobní půjčku na dovolenou?

Ve většině případů není půjčka na dovolenou dobrou volbou. Cestování je sice v letních (a přiznejme si to – i v zimních) měsících příjemné, ale stále se jedná o luxus. Bezúčelová osobní půjčka může rychle a snadno poskytnout peníze bez nutnosti pokládat, na co byla částka vynaložena.

Půjčka tak může pokrýt výdaje na cestování, například na letenky, hotely nebo benzín. Financovat půjčkou však lze i další výdaje – většina nebankovních věřitelů totiž neklade omezení na to, jak peníze použijete. V případě, že se k půjčce k financování dovolené uchýlíte, vybírejte z prověřených poskytovatelů, kteří jednaní férově a nabízejí transparentní podmínky.

Faktory, které je třeba zvážit při získávání bezúčelové půjčky

Před podáním žádosti o bezúčelovou půjčku byste si vždy měli ověřit nabídku úrokových sazeb, poplatků a podmínek splácení věřitele.

Úroková sazba

Úroková sazba představuje náklady na půjčku. Čím vyšší je sazba, tím více zaplatíte. Naopak čím je úroková sazba nižší, tím méně za půjčku celkově zaplatíte.

Osobní půjčky bez doložení účelu mají obvykle nižší úrokové sazby než kreditní karty. Financování dovolené pomocí půjčku tak může být výhodnější, než se spoléhat na kreditní kartu. Také čím lepší je vaše úvěrové skóre, tím větší je pravděpodobnost, že získáte nárok na konkurenční RPSN od nejlepšího věřitele.

Každý věřitel však stanovuje své sazby jinak. A i když máte nárok na nízké sazby u osobní půjčky, existují některé kreditní karty s pořizovacím obdobím s RPSN 0 %, které mohou vést k tomu, že celkově zaplatíte méně. Nastudujte si nabídky a vyberte si poskytovatele, který nabízí konkurenceschopnou sazbu.

Poplatky

Kromě úroků si věřitelé při půjčce účtují také poplatky. Nejběžnější jsou poplatky za poskytnutí půjčky, ale existují také poplatky za pozdní splátky a sankce za předčasné splacení, o kterých byste měli vědět.

  • Poplatek za poskytnutí půjčky. Poplatek za poskytnutí půjčky je procento z celkové částky, kterou si půjčíte, a připočítává se k zůstatku při financování půjčky.
  • Poplatek za pozdní splacení. Poplatky z prodlení se účtují pouze v případě, že neuhradíte plánovanou splátku. Mohou však být velkým dodatečným nákladem, pokud si nedáte pozor. Nastavte si proto automatické platby nebo si nastavte upomínku v kalendáři, abyste se drželi splátkového kalendáře.
  • Sankce za předčasné splacení. Sankce za předčasné splacení je účtována, když provedete mimořádné splátky nebo splatíte úvěr předčasně.

Doba splácení

Doba splatnosti půjčky je doba, za kterou půjčku splatíte, pokud budete dodržovat splátkový kalendář s minimálními splátkami.

Poznámka: Doba, za kterou půjčku splatíte, ovlivňuje celkové náklady. I když mají dvě půjčky stejnou úrokovou sazbu, čím déle trvá splácení půjčky, tím více úroků přibude. To znamená, že dlouhodobé půjčky jsou dražší než krátkodobé půjčky. K odhadu potenciálních splátek byste měli použít kalkulačku osobních půjček na základě úrokové sazby a doby trvání půjčky.

Alternativy k půjčce na dovolenou

Půjčky na dovolenou mohou být rizikové, protože si půjčujete peníze na nákup věcí, které skutečně nepotřebujete. Pokud si nemůžete dovolit cestovat, může vás půjčení peněz dostat do nejisté finanční situace.

Třebaže je pro letošní dovolenou pravděpodobně pozdě, automatické měsíční platby, které si budete po celý rok spořit na letní dovolenou, jsou skvělým způsobem, jak si zajistit, že budete mít na dovolenou nějaké peníze v záloze. Další možností je slevení z nároků – třítýdenní exotickou dovolenou na tropickém ostrově můžete vyměnit za pobyt v českých lázních, stanování ve vodáckých kempech, chatku u přehrady apod.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex