Co to je debetní karta

Ačkoliv tento pojem moc lidí nevyužívá, je jím označována klasická platební karta, kterou dostáváme k našemu účtu. Na rozdíl od kreditní karty je právě debetní karta na něho přímo navázána, což samozřejmě znamená to, že nám v rámci výběru z bankomatů, nebo v rámci platby v obchodě nedovolí využít větší částku, než tu, kterou máme na našem bankovním účtu. Tímto je tedy debetní karta jasně charakteristická a v současné době je dobré říci i to, že je součástí většiny účtů u většiny bank, které jsou v naší zemi k dispozici. Je to dáno hlavně tím, že lidé se stále více učí platební debetní kartu používat, a tak ji sami vyžadují.

Existují dva hlavní typy

Jakou dostanete, to záleží buď na vaší konkrétní bance, tak i na vašem výběru. V současné době totiž většina bank umožní zvolit si konkrétní typ. Tím může být buď debetní karta Visa, nebo MasterCard. Ty jsou spojeny právě se společnostmi, které všechny případné transakce, ale i technické řešení zajišťují. Nutno říci i to, že většina bank dnes umožní svým klientům, aby získali jednu nebo několik karet zcela zdarma. Samozřejmě jedná se hlavně o karty základní, bez případných výhod a doplňkových služeb. Takové už sice mohou být zpoplatněny, ale většina populace je stejně nevyužije.

Jak kartu využívat?

První dvě možnosti jsme zmínili, a je jimi platba v obchodě, nebo výběr z bankomatu. V obou případech potřebujete znát také PIN, tedy čtyřmístný kód, kterým transakci potvrdíte. Dnešní moderní debetní karty ale umožní platit také bezkontaktně, pouhým přiložením k terminálu. Stejně tak existuje i možnost platby online, kdy stačí využít čísla na kartě, které poslouží k přímé identifikace, kdy se platba provede okamžitě a je také okamžitě stržena z vašeho bankovního účtu. Nutno připomenout, že pokud na něm nebudou potřebné finance, transakce se neprovede.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex