Tento pojem známe především z bankovního segmentu, jelikož v tom nebankovním se téměř nevyužívá. Je to dáno tím, o co se vlastně jedná a jak bychom mohli kontokorent charakterizovat. Na úvod je určitě třeba říci, že je přímo spjatý s bankovními účty. A jelikož ty dnes nabízejí jenom bankovní subjekty, je jasné, že jinde ho ani využívat nemůžeme. Budeme-li si ho charakterizovat ještě konkrétněji, potom je třeba říci, že se jedná o druh úvěrového produktu.
Možnost jít na účtu do minusu
Pokud máme klasický účet, jenom těžko nám banka dovolí jít do mínusu. Pokud přesto tato situace nastane, jsme povinni daný minusový zůstatek vyrovnat alespoň na rovnou nulu. Naopak pokud máme sjednaný kontokorent, máme povoleno právě minusové čerpání. Můžeme tak říci, že právě díky kontokorentu lze beztrestně na našem účtu do mínusu, a to až do výše částky, se kterou je právě daný kontokorent spojený. Zde záleží hlavně na konkrétní bance, jelikož podmínky spojené s částkou mohou být u každé z nich jiné. Samozřejmě logické je, že většina lidí žádá právě u své banky, kde má svůj bankovní účet. Je to totiž nejjednodušší.
Kdo může kontokorent získat?
Jak jsme zmínili, je kontokorent typem úvěrového produktu a z toho se odvíjejí také podmínky, které souvisí s jejím získáním. Zde určitě musíme říci, že ty jsou podobné, jako u klasické půjčky. To hlavní, co hraje roli, je naše bonita. Banka může prověřovat naše zůstatky a pohyby na účtu, stejně jako může prověřovat to, jaké platby přijímáme nejčastěji. Co ji ale bude pravděpodobně zajímat nejvíce, to je právě naše mzda a to, jak je velká a zde je pravidelná. Pokud v tomto směru vyhovujeme podmínkám dané banky, není problém v tom, aby nám mohl být kontokorent bez obav poskytnut.
Samozřejmě vše se odvíjí také od toho, kolik přesně vyděláváme, nebo nakolik dobrým klientem naší banky jsme. Zde musíme říci, že čím je s námi banka spokojenější a čím více vyděláváme, tím více peněz můžeme takto získat. Běžné jsou nejenom desetitisícové, ale u některých bank, nebo také podnikatelských úvěrů dokonce stotisícové částky.
Jak je výhodný?
Zde je třeba dodat, že pokud si budeme kontokorent charakterizovat skutečně do detailu, musíme říci, že na poli úvěrových produktů patří k těm, které jsou nejméně výhodné. Úroky totiž mohou být dost vysoké, nehledě na případné poplatky, které mohou souviset třeba se samotným přistavením daného kontokorentu. Na druhou stranu pozitivem je to, že případné úroky platíme logicky jenom z té vyčerpané částky, nikoliv z té, kterou máme schválenou. Funguje to tedy podobně, jako třeba u kreditních karet. I zde ale musíme podotknout, že výhodnost ovlivňuje také to, u jaké banky si konkrétně zažádáme. Jsou navíc takové, které kontokorent nabízejí i jako běžnou alternativu půjčky.
Kdy se hodí?
Pokud o kontokorentu mluvíme, musíme samozřejmě ještě říci, kdy se nám může hodit a proč ho využívat. Zde je volba jasná, jelikož nám může přijít vhod ve chvíli, kdy chceme mít finanční rezervu. V takovém případě nemusíme nikdy o nikoho nic žádat a velmi jednoduše přesáhneme standardní nulový zůstatek a již bereme pouze z minusové částky. A jakmile nám na účet dojde výplata, vše se opět klasicky dorovná. A to bez našeho přičinění.
Zde pouze zdůrazníme to, že jsou banky, které mají v podmínkách i to, že měsíčně je třeba z využitého kontokorentu smazat určitou část. Na mysli máme to, že je třeba měsíčně poslat na účet určitou částku. Ta však většinou nebývá nijak velká, jelikož se pohybuje v řádech několika stovek korun. Jsou ale i banky, které samozřejmě nic z toho nevyžadují a tak můžeme být v mínusu třeba po celou dobu našeho vlastnictví účtu. Pouze musíme počítat s pravidelným strháváním úroků.