11 zlozvyků, které vám brání v osobním rozvoji

Návyky se vás často drží a ovlivňují kvalitu vašeho života, aniž byste si to plně uvědomovali. Proto je důležité, podívat se na ně zblízka a rozhodnout se, zda jsou vám k užitku či nikoliv. Přinášíme vám 11 špatných návyků, kterých je lepší se jednou provždy zbavit.

 

 1. Omezte sledování televize

Jestliže trávíte příliš času u televize, je načase s tím přestat. Sledování televize je velmi pasivní činnost, která vás nikterak neobohatí. Samozřejmě existují i výjimky. Pokud přes den pracujete, pak se věnujete rodině, hodně čtete a za odměnu se na 45 minut podíváte na váš oblíbený pořad, pak je to v pořádku.

Nicméně, většinou je scénář jiný: lidé tráví hodiny a hodiny na gauči před televizí, aniž by jim tato aktivita byla něčím prospěšná.

Raději se přeorientujte na čtení knih. Sepište si seznam knih, které byste si chtěli během roku přečíst a každý večer si místo televize raději čtěte. Četbou si odpočinete a příjemně unavíte, takže se vám bude snadno usínat.

Pokud vás četba neláká, najděte si jiné smysluplné aktivity, kterými vyplníte volné večery nebo víkendy – například nějaký sport nebo jinak kvalitně strávený čas s rodinou a přáteli.

 

2. Přestaňte o lidech mluvit za jejich zády

Mluvit o lidech za jejich zády je špatný zvyk, se kterým byste měli přestat. Zaprvé, pokud o někom za jeho zády mluvíte, můžete se rovnou vsadit, že daná osoba dělá to samé. Zadruhé, opravdu není hezké o někom špatně mluvit a pomlouvat ostatní. Místo toho raději neříkejte nic, ačkoliv vás svrbí jazyk.

Řiďte se následujícím pravidlem: nikdy neříkejte o nikom nic, co byste mu neřekli přímo do očí.

Na místo pomluv si zvykněte říkat hezké věci nebo si najděte jiná témata k hovoru, o kterých si můžete s přáteli či kolegy v práci povídat.

 

3. Nezaměřujte se na nedostatky

Pokud svět vidíte jen černobíle a myslíte si, že váš život je limitovaný celou řadou překážek a nemá vám toho příliš co nabídnout, měli byste toho rychle nechat. Přestaňte se dívat na svět v šedých barvách a začněte myslet pozitivně!

Nebojte se snít a klást si náročné cíle. Buďte vděční za příležitosti, které se vám naskytnou, a mějte důvěru ve vlastní úspěch.

S pozitivním přístupem budete šťastnější, zdravější a úspěšnější.

 

 4. Přestaňte žít od výplaty k výplatě

Začněte si dávat peníze stranou a vytvořte si tak finanční rezervu – i kdyby to znamenalo přestěhovat se do menšího bytu, prodat auto nebo přestat chodit do restaurací. Díky finanční nezávislosti budete šťastnější a méně ve stresu.

Začněte si zapisovat všechny vaše výdaje, ať dobře víte, za co a kolik měsíčně utrácíte. Posléze omezte veškeré výdaje, na kterých můžete ušetřit.

 

5. Nesvádějte vinu na ostatní

Pokud máte ve zvyku vymlouvat se na nepřízeň osudu a vinit ostatní z vašeho neúspěchu, je načase s tím přestat.

Ať už se jedná o rozpad vztahu, těžké dětství, problémy v práci nebo cokoliv jiného, je vždy jednoduché vinit někoho jiného. Nicméně svádění viny na ostatní obtížnou situaci nijak neřeší a staví vás do pasivní role oběti.

I kdyby obtížná situace, ve které se nacházíte, byla výsledkem konání někoho jiného, viněním ostatních zraňujete pouze sami sebe.

Najděte si způsob, jak se oprostit od shazování viny na druhé a naučte se kontrolovat vlastní život a být nad věcí.

 

6. Nebuďte si vlastním nepřítelem

Nestůjte si v cestě ke štěstí! Přestaňte se zraňovat tím, že na sebe budete příliš přísní. Pokud na sebe kladete příliš vysoké nároky a za neúspěch se zbytečně trestáte, přestaňte s tím!

Naučte si sami sobě být nejlepším přítelem a mějte se rádi!

 

 7. Přestaňte pomáhat lidem, kteří o pomoc nestojí

Pomáhejte lidem, kteří potřebují a chtějí pomoci. Dejte si pozor na ty, kteří si neustále říkají o pomoc a vaší dobrosrdečnosti tím zneužívají. Nechte ostatní jednat za sebe, dělat vlastní rozhodnutí a žít s následky vlastních činů. Tak to totiž chodí ve světě dospělých a vy tu nejste od toho, abyste řešili problémy ostatních.

 

8. Přestaňte se porovnávat s ostatními

Zbavit se tohoto zlozvyku je v dnešní době sociálních médií velmi těžké. Na sociálních sítích typu Facebook najdete jen to pozitivní ze života ostatních a pak se často stává, že vy si pak připadáte neatraktivní, neúspěšní, příliš staří…

Začněte se soustředit na sebe a porovnávejte se pouze se sebou samými. Buďte si sobě vlastním soupeřem, překonávejte sami sebe a nikoliv ostatní. Pamatujte, že jste naprosto jedineční a nemáte zapotřebí se neustále poměřovat s jinými nebo splňovat očekávání někoho dalšího.

 

9. Oslavte sebemenší úspěch

Pokud vás ještě k vytouženému cíli (jako je přestat kouřit nebo splatit hypotéku) čeká dlouhá cesta, nečekejte a oslavte dílčí úspěchy. Jen tak vám vydrží potřebná motivace a nadšení.

 

10. Neříkejte „ano“, pokud chcete říci „ne“

Jestliže chcete říci ne, tak to řekněte!

Naučte se říkat co, co opravdu chcete říkat a stůjte si za svým. Toto je velmi důležité. Měli byste činit vlastní rozhodnutí a posouvat se k tomu, co opravdu chcete od života.

 

11. Přestaňte se podceňovat

Pokud o sobě pochybujete, ihned s tím přestaňte!

Můžete cokoliv, pokud to opravdu chcete. Uvědomte si, kým jste a čeho chcete dosáhnout a jděte si za tím!

Nemusíte být nejchytřejší nebo nejtalentovanější, abyste uspěli. Stačí odhodlání a pevná vůle a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Napsat komentář