13 nejlepších způsobů jak zvýšit motivaci a dosáhnout vytyčených cílů

Dosažení cíle není otázkou disciplíny ani silné vůle. Úspěch při plnění vytyčených cílů a předsevzetí tkví ve správné motivaci a v udržení pozornosti. Na cestě k vysněnému výsledku na vás totiž často čeká celá řada překážek a bez dostatečné motivace se na konec této cesty ani nedostanete. V následujícím článku vám přinášíme účinné rady a triky, jejichž dodržováním posílíte vaši vnitřní motivaci a dosáhnete tak vytyčených cílů.

Zapište si důvody svého počínání

Ať už jsou vaše cíle jakékoliv, vždy byste měli mít jasno, proč danou věc děláte. Než se tedy pustíte do práce, v klidu si sedněte a zapište všechny důvody, které vás k činnosti vedou.

Nepřepalte start

Začínáte práci na novém projektu plni síly a nadšení, ale po pár dnech a prvních neúspěších už vás činnost nebaví a jste z ní akorát otrávení? Možná, že jste si na začátek utrhli příliš veliké sousto. Začněte raději pozvolněji a postupně přidávejte na intenzitě. Zmenšíte tím pravděpodobnost, že práci opustíte, ještě než bude hotová.

Zkonkrétněte si váš cíl

Váš vysněný cíl musí být nejen reálný, ale také co nejkonkrétnější! Rozmyslete si a zapište naprosto přesně, jaký je váš cíl a co je nutné udělat pro to, abyste se k němu dostali.

Rozdělte si cíl na menší splnitelné úkoly

Potřebnou práci si jasně rozplánujte do menších splnitelných úkolů. Nebudete tak ohromeni vysokými nároky na výkon.

Konečně začněte

Cíl máte vytyčený, práci rozplánovanou, ale ne a ne začít? Nejtěžší je právě začátek. Pokud překonáte počáteční lenost, máte z poloviny vyhráno. Takže místo přemýšlení nad tím, jak je práce před vámi náročná, prostě začněte!

Zaznamenávejte si váš pokrok

Pokud chcete zůstat namotivováni, zaznamenávejte si dílčí úspěchy a radujte se z každého pokroku. Zhodnoťte proto pokud možno denně váš stav na cestě k vytyčenému cíli.

Začleňte aktivitu do vašeho denního režimu

Ať už se jedná o studium cizího jazyka nebo o zlepšení fyzické kondice, vždy danou činnost začleňte do vašeho denního programu. Důležité je si z aktivity vytvořit rutinu, na kterou si zvyknete a budete ji vnímat jako naprostou samozřejmost.

Podělte se o své cíle s okolím

Veřejný závazek je skvělý motivační faktor! Oznamte rodině, přátelům a známým vaše cíle i dobu, ve které jich chcete dosáhnout.

Najděte si učitele nebo kurzy

Jestliže jste se dostali do mrtvého bodu, je načase vyhledat pomoc  ̶  například v podobě soukromého učitele nebo skupinového kurzu. Jedná se sice o dražší způsob motivace, ale zato účinný. Minimálně vás vyburcuje k další činnosti a posune na vaší cestě k cíli zase o kus dál.

Buďte trpěliví

Dosažení cíle je vždy běh na dlouhou trať. Nečekejte proto, že se první výsledky dostaví přes noc. Hlavní je se nevzdávat. Zatněte zuby a vyčkejte. Pokud svědomitě dodržujete stanovený plán a neodkládáte práci „až na zítra“, viditelných výsledků se zajisté dočkáte.

Zpříjemněte si plnění vytčeného cíle

Daná práce by vás měla pokud možno bavit, přinášet radost a naplňovat. Pokud tomu tak není, najděte si způsoby, jak si práci zpříjemnit. Pokud pro vás bude práce zároveň požitek, půjde vám snadno od ruky.

Hledejte inspiraci

Denně vyhledávejte nejrůznější zdroje inspirace, které vás udrží v činnosti. Čtěte blogy, životní citáty a motta, časopisy, knihy, prohlížejte si inspirační obrázky a fotky, sledujte videa inspiračních osobností apod.

Buďte vždy pozitivně naladění

K práci přistupujte vždy pozitivně a s nadhledem. Zažeňte negativní myšlenky a na všem hledejte světlé stránky. Poučte se z nezdaru a radujte se z každičkého úspěchu. Pozitivní myšlení je neuvěřitelně silný motor, který vás požene k vysněnému cíli.

Napsat komentář