4 hlavní důvody pro založení společnosti v zahraničí

O podnikatelském prostředí v České republice nelze říct, že je vyloženě špatné. V mnoha zemích mají podnikatelé mnohem horší podmínky a o české legislativě si mohou nechat zdát. Na druhou stranu je co zlepšovat. Z loňské každoroční zprávy Doing Business vyplynulo, že naše malá země momentálně zaujímá 35. pozici. Na první pohled velmi slušné umístění, ale zásadní podíl má první příčka v kategorii podmínek pro zahraniční obchod. V podmínkách pro zahájení podnikání za většinou zemí naopak velmi pokulháváme – 115. příčkou bychom se chlubit neměli. A ještě o něco hůře jsme na tom s vyřizováním stavebního povolení, kde se držíme na 156. příčce.

Na výsledcích v žebříčku Doing Business mají podíl také podmínky pro získání úvěru, získání dodávek elektrické energie, registraci majetku a mnohá další kritéria. Na prvních pěti příčkách se umístili Nový Zéland, Singapur, Dánsko, Hongkong a Jižní Korea.

Nespokojení podnikatelé volí offshore

Podnikání v nepříznivých podmínkách není efektivní. Proto mnozí podnikatelé zakládají tzv. offshore společnosti v daňových rájích. Vedou je k tomu především tyto důvody:

1. Anonymizace vlastnictví

České zákony přejí mimořádné transparentnosti vlastnické struktury. K výpisům z obchodního rejstříku má přístup každý, což nahrává nekalým praktikám konkurence. Mnoho zahraničních zemí naopak soukromí vlastníků chrání.

2. Finanční optimalizace

Offshore podnikání je pro mnohé podnikatele vstupní branou pro postupnou daňovou optimalizaci. V praxi se lze dostat na polovinu až desetinu úrovně zdanění v České republice.

3. Snížení byrokratické zátěže 

Má vůbec smysl rozebírat přístup většiny českých úředníků, kteří podnikatelům ztěžují již tak komplikované podmínky pro vstup i budování businessu? Daňové ráje jsou proslulé zanedbatelnou byrokracií, a právě to je pro mnohé businessmany hlavním důvodem k přesunu.

4. Posílení brandu

České zákony sice (překvapivě) obchodování se zahraničními subjekty přejí, ale obecně není česká firmy tak atraktivní jako subjekt se sídlem v jiném státě. Offshore podnikání má jednoznačně pozitivní vliv na budování značky. Samozřejmě za předpokladu vhodně zvoleného místa podnikání.

Pokud vás založení firmy v zahraničí zajímá a chcete se problematice dozvědět více, obraťte se na odborníky z poradenské společnosti Zenron.cz.