5 chyb, které zničí vaše SEO

V internetovém komerčním světě není těžké si vydělat, pokud nabízíte nějaký produkt. Jak by to ale bylo s mediální sítí?

Existuje mnoho článků, které vám řeknou, jak na to, uvedeme si ale pro jistotu základní pravidla:

  • Orientovat se v affiliate marketingu
  • Vytvořit prostor pro reklamy
  • Prodávat produkty (e-booky, kurzy, webináře)
  • Publikovat placený obsah
  • Přijímat dary do uživatelů

Jistě, snadno se to řekne, ale všichni víme, že není jednoduché to skutečně a bezchybně zrealizovat. Jako první se musíme soustředit na to, aby síť měla dostatek návštěvnosti, což je výzva sama o sobě. Pak teprve přichází na řadu možnost toho využít a svůj web monetizovat, ale i v této části můžete napáchat mnoho chyb.

Vždycky se jedná o risk. Uděláte něco špatně a ohrozíte nejen použitelnost vaší stránky, ale zejména její umístění ve vyhledávačích, což je pro vás jednou z nejdůležitějších složek.

Jedna jediná chyba může zničit veškerou vaši tvrdou práci, proto uvádíme pět nejčastějších chyb, kterým se vyhnout a jak při své snaze nezničit veškerou optimalizaci SEO, kterou jste tak pracně vytvořili.

1. Nepoužívejte rušivé vyskakovací reklamy a intersticiální reklamy

Mobily a tablety mohou být tou první jednotkou, kde vás vaši uživatelé budou hledat, což znamená, že by pro ně měla být vaše stránka přívětivá. Ale co všechno ovlivňuje to, jak moc budete vidět při vyhledávání přenosnými zařízeními?

Pokud hodláte na své návštěvnosti vydělávat, vaším prvním úkolem je zkontrolovat, jestli vaše síť obsahuje vyskakovací reklamy, bannery a jiné intersticiální reklamy.

Někdy je ale obtížné poznat rozdíl mezi uživatelsky přívětivými reklamami a těmi rušivými. Povolené jsou následující typy intersticiálních reklam:

  • Potvrzení o použití cookies
  • Ověření věku
  • Ověření související s právní ochranou
  • Dialogová okna vyžadující přihlášení či odhlášení
  • Snadno odstranitelné reklamy

Ačkoliv jsou tyto typy povolené službou Google, doporučujeme zbavit se tolika intersticiálních reklam, kolika jen můžete (pokud nejste právně zavázání k jejich použití, samozřejmě). Udržet Google a své uživatele šťastné je důležitější, než pár korun z otravných reklam.

Pokud používáte bannery pro prodej produktů, nechte je jen na určitých stránkách. Ty by měl uživatel navštívit v případě, že má o produkt sám skutečně zájem. Další možností je zobrazit bannery až poté, co uživatel klikl na určité množství stránek, řekněme tři až čtyři. Nenaházejte všechny své reklamy hned na první stránku, tím jen negativně ovlivníte její použitelnost.

2. Nevěnujte příliš času a prostoru reklamám

Prodej prostoru přímo společnostem či skrz Google AdSence je další cestou, jak zpeněžit svou návštěvnost. Problém však je, že tyto reklamy jsou uživateli i vyhledávači považovány za rušivé a nepříjemné.

Většina zákazníků nesnáší reklamy, zejména, pokud jim nepřináší žádnou jinou hodnotu. Když je využijete špatně, vaši stránce to významně ubere na uživatelské přívětivosti.

Nikdo nechce rolovat stránkou až dolů a hledat, aby si konečně mohl přečíst daný obsah. Návštěvník nebude čekat ani pár sekund, aby se stránka načetla. Google všechny tyto detaily využívá a pokud svou stránku napumpujete reklamami až k prasknutí, vaší SEO optimalizaci to značně uškodí.

Obsah by měl být vždy na prvním místě. Google si toto pravidlo i sám hlídá, už od roku 2012 využívá page layout algorithm. Pokud se netrefíte do úzké rovnováhy mezi obsahem a reklamami, Google vaši stránku pošle v žebříčku zpátky dolů. To samozřejmě povede k menší návštěvnosti a tím pádem i menšímu výdělku.

To je ale jen část problému.

Google využívá i informací, jako je interakce se zákazníky, zkušenosti uživatelů a průměrná doba jejich návštěvy. Pokud zvolíte reklamy, které způsobí snížení průměrné délky návštěvy, Google to může pokládat za signál, že pro zákazníky nenabízí stránky dostatečnou či žádnou hodnotu. A to samozřejmě rovněž vede k poklesu návštěvnosti.

Jedinou možností je najít zlatý střed mezi obsahem a reklamami, čehož dosáhnete umístěním maximálně dvou reklam na jednu stránku. Nejlepší pozice je hned vedle záhlaví či po stranách podél všeho obsahu. Nezapomeňte také otestovat, jestli vaše reklamy fungují v různých internetových prohlížečích a jejich verzích.

3. Nezvyšujte čas načítání přidáváním náročných elementů

Lidé nebudou chtít na stránku čekat déle, než je několik sekund. Pokud to nevydrží, Google vám nedopřeje místa na vrcholu vyhledávání.

Pokud je vaše stránka pomalá, proveďte přesný test rychlosti načítání a pokuste se ji co nejdříve optimalizovat, ať neztratíte návštěvnost. Žádná návštěvnost – žádné peníze.

Nabízíme pár typů, jak zrychlit načítání vaší stránky:

  • Zbavte se náročných pluginů a reklam
  • Zredukujte velikost a počet obrázků (pokud je to možné)
  • Zjednodušte použité elementy Flash, CSS a Javascript
  • Zvažte použití automatického přehrávání na videích, hudbě a animacích
  • Optimalizujte slidery
  • Eliminujte výskyt rušivých bannerů a reklam
  • Zredukujte počet přesměrování na jiné stránky
  • Využijte ukládání do mezipaměti prohlížeče
  • Zrychlete čas odpovědi serveru

4. Nesnažte se rozptýlit obsah do mnoha stránek

Rozdělování obsahu na několik částí a umístění těchto částí na individuální stránky není zrovna dobrým nápadem pro vlastníky serverů, kteří se zajímají o co nejpřívětivější zobrazení obsahu pro návštěvníky.

Uživatelé tuto taktiku pokládají totiž za poměrně frustrující, i když ji můžete vidět na mnoha stránkách jako je Forbes či The New York Times.

Nenechte návštěvníky přeskakovat ze stránky na stránku jen proto, aby si mohli přečíst článek. Pravděpodobně už k vám zpátky totiž nedoskáčou.

Samozřejmě, že můžete použít více stránek a tím i zobrazit více reklam, ale tahle strategie vám zkrátka nevydrží dlouho. Soustřeďte se na to udržení vašeho loajálního publika tím, že jim nabídnete skutečně dobrý obsah a dáte jim důvod se k vám zase vrátit.

Nepodceňujte statistiky, které využívá Google. Vytvořte jasné a prosté stránky s cenným obsahem a nedávejte mu důvod vás zastrčit do spodních částí vyhledávacího pekla. Umožněte lidem snadný přístup a zpracování vašeho obsahu.

5. Nepublikujte nekvalitní obsah

Pokud nemáte cenný obsah, nic z těchto rad vám nepomůže. Vaše síť se zkrátka neuchytí.

Nekvalitní obsah může dokonce i poškodit stránku, která přitahuje určité množství návštěvníků. Pokud přesunete tvorbu kvalitního obsahu kamsi dozadu v pomyslném žebříčku priorit, abyste ušetřili peníze, riskujete tím celkové snížení kvality stránky a ztrátu věrného publika.

Stálý přísun kvalitního a nového obsahu je skvělou potravou pro vaši SEO optimalizaci. Obsah spojuje vaše stránky s jinými, zahrnuje více klíčových slov, odkazů a přitahuje k vám více pozornosti. Uspokojte své fanoušky kvalitním obsahem a Google vás za to štědře odmění vysokými místy v žebříčku.

Obsah je právě to, co dělá vaší stránku výjimečnou. Je to přesně to, co chtějí vaši uživatelé i vyhledávací systémy. Tvorba obsahu, který skutečně něco znamená, je složitý úkol, ale pokud chcete skutečně na návštěvnosti něco vydělat, musíte zkrátka udělat něco navíc. Udělejte si malý průzkum mezi konkurencí, analyzujte své nápady a pusťte se do psaní.

Shrnutí

  • Zaměřte se na stránku, která bude pro uživatele přívětivá. Google pomáhá návštěvníkům najít obsah, který je uspokojující a příjemný především pro ně.
  • Poskytněte kvalitní obsah. Čím více, tím lépe. Jakmile už máte své věrné obecenstvo, nezapomeňte své monetizační strategie udržet v přátelských rovinách pro uživatele.
  • Experimentujte s různými strategiemi a nebojte se vydělávat na svém webu.
  • Nepoužívejte rušivé reklamy a bannery, najděte rovnováhu mezi jimi a obsahem.
  • Vytvořte co nejkvalitnější obsah a ujistěte se, že ho nemáte roztroušený po jiných stránkách.
0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex