5 důležitých informací, které byste měli vědět o nových hypotékách

Hypotéční trh zažívá krušné časy. Pokud uvažujete o sjednání úvěru, měli byste vědět, že na levnou hypotéku, jak si ji pamatujeme z minulých let, už v žádném případě nedosáhnete. Úroky vzrostly a cenami nemovitostí to nevypadá růžově. Co ještě byste měli vědět, než (ne)učiníte zásadní životní krok?

Hypotéky jsou drahé a méně dostupné

Když začátkem listopadu loňského roku ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu hypotéčních úvěrů na 2,75 %, bylo nadmíru jasné, že úrokové sazby českých bank vystřelí ke 4 %. Tak se i stalo a málokterá instituce dnes nabízí úvěr s úrokem pod touto hranicí. A aby toho nebylo málo, zpřísnila se i schvalovací kritéria – na hypotéku tak dosáhne mnohem méně žadatelů než v minulosti. Spousta zájemců o vlastní bydlení se tak bude muset spokojit s nájemním bydlením.

Konec fixace zavání větší splátkou

Stávající klienti bank, jejichž fixační období se chýlí ke konci, se musí připravit na nemilé překvapení v podobě o poznání horších podmínek. Na nízký úrok může většina lidí zapomenout – ale nabízí se možnost refinancování u konkurence. Pokud máte převedení hypotéčního úvěru jinam v plánu, udělejte to dříve, než se úrokové sazby opět skokově zvýší. Můžete tak učinit až dva roky před koncem fixačního období.

Děravé byty je černá díra na peníze

Koupě bytu, který zoufale volá po generální rekonstrukci, ale díky tomu stojí „pakatel“, se může ve finále velmi prodražit. Ceny služeb i stavebních materiálů výrazně podražily (v některých případech dokonce o stovky procent), a v konečném důsledku může oprava starého bytu vyjít dráž než investice do nemovitosti, která žádné razantní úpravy nepotřebuje.

Zájem o nájemní bydlení poroste

A to nejen kvůli nedostupným hypotékám. Pro mladší generaci je bydlení v nájmu svobodnější a flexibilnější než závazek na desítky let. Obecně však Češi na vlastnictví nemovitosti pohlíží jinak než například Němci, Rakušané či Švýcaři, kteří na nájemní bydlení nehledí jako na něco negativního. K nesporným výhodám patří nulové starosti o údržbu a opravy – ty si musí vyřešit vlastník.

Jak se budou vyvíjet ceny nemovitostí?

Pokud jste skálopevně přesvědčeni, že pořízení bytu či domu je pro vás tou nejlepší cestou, smiřte se s tím, že realitní bublina v dohledné době nesplaskne. Ceny nemovitostí sice nestoupají tak prudce jako vloni, ale o poklesu nemůže být řeč.

S vyřízením hypotéky za výhodnějších podmínek vám může pomoct například pražská renomovaná realitka MAXIMA.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex