5 účinných způsobů, jak uspořit energii v domácnosti

Účty za dodávky energie jsou jednou z největších finančních zátěží pro měsíční rozpočet rodiny. Hlavními viníky vysokých výdajů za energii v domácnostech jsou zejména klimatizace a domácí spotřebiče.

Nabízíme vám 5 tipů, jak dosáhnout větší efektivity a zároveň výrazně uspořit energie ve vaší domácnosti.

Zvažte energeticky úspornou stavbu

Energetická účinnost domácností začíná jejich stavbou: použité materiály a techniky budou rozhodující pro následnou energetickou náročnost. Udržitelný a energeticky nenáročný přístup ke stavbě už od jejího samotného počátku je základ, který přímo a znatelně ovlivňuje celkové výdaje následného bydlení.

Kvalita materiálů, struktura a izolace budovy jsou velmi důležité při snižování energetických ztrát v domácnostech. Uvádí se, že 25 % tepla se ztrácí střechou, 35 % stěnami, 20 % okny a podlahami a zbývajících 20 % tepelným mostem (neboli tepelnou vazbou), což je místo v konstrukci, kde konstrukcí domu uniká více tepla než v ostatních místech tepelného obalu objektu. Je tedy patrné, že promyšlený návrh a kvalitní konstrukce budou zásadní pro úsporu energie v domácnostech.

Vyvarujte se zbytečné spotřeby

U některých elektrických spotřebičů a systémů je velmi běžné, že spotřebovávají energii, i když zrovna nejsou v chodu. Týká se to například zařízení, která fungují v pohotovostním režimu (tzv. „stand-by“ režim) a spotřebovávají elektřinu, nejsou-li zcela odpojena.

Zkontrolujte zásuvku po zásuvce a ujistěte se, že jsou opravdu všechny nepotřebné spotřebiče odpojeny od zdroje proudu. Neustálému ověřování, zda je vše odpojeno, se vyhnete, pořídíte-li si speciální spínací zásuvky.

Navíc se vám vyplatí investice do domácích spotřebičů s certifikací energetické účinnosti, které představují významné úspory ve střednědobém a dlouhodobém horizontu.

Využijte levnějších sazeb

Energetické společnosti v současné době nabízejí různé distribuční sazby včetně tzv. dvoutarifové, při které je spotřeba v určitých časech dne levnější. Tyto sazby jsou výhodné pro ty, kteří dokážou akumulovat 30% své spotřeby energie během snížených hodin. Tímto způsobem je možné bez námahy ročně ušetřit nemalou sumu.

Chcete-li si vybrat nejlepší možnost, je důležité pečlivě prostudovat vaše spotřební návyky a vybrat tarify přizpůsobené individuálním potřebám.

Upravte teplotu

Udržování optimální teploty je klíčem k úsporám energie v domácnosti. Vzhledem k tomu, že každý další teplotní stupeň představuje zvýšení spotřeby energie o 7 %, je velmi důležité zvolit optimální teplotu v každé místnosti. Obecně lze říci, že rozumná teplota pro obývací pokoj je mezi 19 a 21 ° C, zatímco pro ložnici se doporučuje nižší teplota – a to okolo 17 a 19 ° C.

Zanedbat byste neměli ani údržbu klimatizačních a vytápěcích systémů. Pravidelná kontrola kotle a radiátorů vám ušetří až 15 % výdajů ročně.

Začleňte systémy domácí automatizace

Domácí automatizace je zodpovědná za inteligentní správu domu a zvyšuje kontrolu nad spotřebou vody, elektřiny i topiva. Prostřednictvím monitorovacích systémů poskytuje zařízení pro domácí automatizaci přesnou představu o výdejích energie v domácnostech, což umožňuje analyzovat spotřební návyky, a tedy přijímat úsporná opatření efektivním způsobem. Kromě toho je možné programovat použití monitorovacího systému v nejvýhodnějších časových úsecích.

Systémy domácí automatizace lze aplikovat na správu:

  • Osvětlení
  • Klimatizace
  • Sanitární horké vody
  • Zavlažování
  • Domácích spotřebičů

Snížení spotřeby energie v domácnostech by mělo být společným cílem, ať už z ekonomických či ekologických důvodů. K ekonomickým úsporám energetické účinnosti budov musíme přidat snížení znečištění, které vede k environmentálnímu a sociálnímu prospěchu. Začít je však třeba od nejnižších stupňů pyramidy – tedy v domácnostech.  Ze všech těchto důvodů bude provádění strategií úspory energie v domácnostech znamenat větší dostupnost zdrojů v průběhu času.

1 komentář u „5 účinných způsobů, jak uspořit energii v domácnosti“

  1. Ono je jedna věc šetřit energii na odběru a druhá věc je taky nemít třeba drahej tarif, protože to si myslím, že ty platby dokáže kolikrát ovlivnit daleko víc a za stejné množství jde zaplatit i míň. Teď je to třeba vidět u tarifů orientovaných podle aktuální tržní ceny, podle který třeba účtuje energii bezDodavatele nebo další podobné firmy. Vychází to kolikrát daleko líp než kde jaké fixace. 

    Odpovědět

Napsat komentář