5 vysokých výdajů, kterým se můžete vyhnout

Výdaje za určité položky jsou zcela zbytečné a je jen na vás, jestli se rozhodnete za ně utrácet či nikoliv. Kvalita lidského života nezávisí na typu auta nebo modelu mobilního telefonu. Odpoutejte se od nesmyslného diktátu konzumní společnosti ohledně toho, za co byste měli utrácet své úspory. Ostatně, jedná se o vaše peníze, naložte s nimi podle svého. Přinášíme vám seznam výdajů, na kterých můžete ušetřit.

Nové auto

Konečně jste doplatili leasing stávajícího auta a už se koukáte po novém, které byste si pořídili? Proč si raději neužijete období, kdy máte konečně splaceno a staráte se jen za benzín?

Pokud auto ještě nemáte, místo nového vozu si v autorizovaném autobazaru pořiďte ojeté auto za zlomek původní ceny. Nebo zvažte koupi vozu celkově – opravdu ho nutně potřebujete? Neobejdete se bez něj? A promysleli jste si důkladně všechny výdaje, které s koupí a vlastnictvím auta souvisejí? Možná, že se prozatím zvládnete dopravovat veřejnou městskou dopravou, na kole či pěšky.

Moderní elektronika                                      

Váš rok starý počítač či mobilní telefon vám ještě slouží, ale vy už stojíte frontu na nejnovější model? Zamyslete se nad tím, do čeho investujete peníze a zda je koupě opravdu nutná. Ve většině případů, zjistíte, že danou věc nepotřebujete.

Naučte se nakupovat jen v případě, že je to opravdu nutné. Porouchal se vám počítač a jeho oprava se nevyplatí? Za těchto okolností je koupě oprávněná. Pokud však nakupujete materiální věci jen z rozmaru, měli byste s tímto vrtochem rychle něco udělat – jinak se vám totiž hodně prodraží!

Šperky

Proč utrácet desetitisíce za hodinky, které ukazují čas naprosto stejně jako ty za pár stovek? A z jakého důvodu po takových hodinkách vůbec toužíte? Chcete je, protože se vám líbí nebo snad abyste na někoho zapůsobili? Vaše prestiž není měřena podle značky hodinek, stejně jako láska není vyjádřena velikostí diamantu na snubním prstenu!

Uvědomte si, že opravdu důležité věci v životě se netočí okolo materiálního vlastnictví – raději než svoje peníze investujte svůj čas a to do budování mezilidských vztahů s rodinou a přáteli.

Oblečení

Přestaňte utrácet čas i peníze v oděvních řetězcích nebo luxusních buticích s módou. Místo módních trendů investujte do nadčasových kousků, které budou vypadat skvěle i za několik sezón. Na nákupy oblečení vyrazte pouze tehdy, když něco opravdu potřebujete a vždy dejte přednost kvalitě před kvantitou.

Říká se sice, že šaty dělají člověka, ale skříň plná oblečení z vás charakterní osobnost neudělá, na tom musíte zapracovat zvnitřku.

Zlozvyk

Kouříte? Pijete ve větším množství alkohol nebo konzumujete nezdravé potraviny? Stravujete se příliš často v restauracích nebo bezmyšlenkovitě nakupujete? Zkuste si spočítat, kolik byste ročně ušetřili, kdybyste se svého zlozvyku zbavili! Možná, že už samotná částka bude silným motivačním faktorem k tomu, abyste s nepříjemným zvykem skoncovali jednou provždy.

Cílem rozhodně není asketický život plný odpírání. Není nic špatného na konzumaci, pokud své peníze utrácíte za něco, co vám zkvalitňuje či usnadňuje život nebo vás činí šťastnými. Nicméně bezmyšlenkovité utrácení a nadměrná konzumace čehokoliv rozhodně nepřináší přidanou hodnotu do vašeho života, právě naopak – život často zkracuje a vás okrádá o čas i peníze.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex