6 tipů pro úspěšnou crowdfundingovou kampaň

Všechno je to (bohužel) o penězích. Když na to dojde a vy potřebujete zrealizovat váš projekt, sehnat peníze, vytvořit si příležitost a brand, crowdfunding je skvělou netradiční cestou, jak oslovit nekonvenční investory.

Crowdfunding dokáže zajmout větší a rozmanitější množství zájemců, než klasické metody. Je přístupný investicím na jakékoliv úrovni, ať už se jedná o drobné nebo velké.

Následujících 6 tipů je podle Marka Thimmiga, specialistu na Ignite Agency, Kickstarter a Indiegogo.

1. Zapojte osobnost. Crowdfunding se přímo zakládá na spojení mezi sdělením a emocí. Můžete znít a vypadat profesionálně, ale musíte se oddělit od klasického vzhledu velkých oficiálně jednajících korporací něčím sentimentálním či humorným – zkrátka lidským. Pokud je vaše sdělení příliš „dokonalé“, potenciální investoři nebudou předpokládat, že jejich peníze vůbec potřebujete.

2. Musí to stát za to. Hlavní objekt vaší kampaně musí být něčím jiný, unikátní. Měl by působit jako inovace, kterou trh postrádá. Na oplátku za účast investorů byste měli být schopni něco nabídnout. Nějaké tričko, účast na zahájení/otevření, třeba i první model produktu. Z vašeho projektu by měl investor cítit kvalitu, čehož nedosáhnete jen přesvědčivým popisem.

3. Dejte tomu pohyb. Každá kampaň potřebuje konečné datum, bod, ve kterém sbírání finančních prostředků končí. Zaměřte se na několik věcí:

  • Vytvořte si kalendář a naplánujte strategii.
  • Než začnete s financováním, získejte co největší počet zájemců o váš produkt. Zejména díky emailovému marketingu.
  • Čas financování by měla zahájit nějaká specifická marketingová událost.

4. Sepište příběh. Všichni, kdo se podílejí na vašem projektu, by měli znát tu samou verzi. Jak to všechno začalo, čeho chcete dosáhnout a hlavně jak. Váš příběh musí investorům vysvětlit, proč jste se rozhodli zrovna pro crowdfunding místo jiných strategií a co můžete díky jejich financím změnit.

Je důležité v tomto bodě respektovat pravidla copywritingu. Vytvořte se svým týmem co nejstručnější verzi, která jde snadno citovat. Všichni vaši kolegové by měli být schopni tuto verzi v rozhovorech bez problémů přetlumočit, aniž by se do toho zamotali.

5. Myslete v několika dimenzích. Máte za úkol přesvědčit investory a k tomu potřebujete důkazy. Podpořte svůj projekt fakty, reálnými cenami, osobnostmi a zmiňte i svá očekávání. Je ve vašem zájmu přitáhnout na sebe co nejvíce pozornosti, nebojte se zapojit média a zpřístupněte svou tvorbu tak, aby byla dostupná na mnoha platformách,

To zahrnuje vizualizaci – lidskou interakci s produktem, testy koncových uživatelů, zmínění klíčových principů. Poučná a zábavná videa prototypu v akci spolu s uživateli či komentáře analytiků pomohou zviditelnit vaši kampaň.

6. Změňte svou image. Potřebujete nějaký důkaz toho, že za sebou máte pozitivní výsledky v minulosti. Vaše strategie musí zahrnovat vývoj či zlepšení vašich existujících marketingových médií. Můžete vylepšit svoje webové stránky, přidat podporu více jazyků, vizualizaci a informace o vaší chystané kampani. Brožurky, loga, vizitky a podobný materiál by měly vyvolávat pocit startujícího hitu a udržovat dojem kvalitní značky.

Zapojte i sociální média, přemýšlejte, jak je strategicky využít. Udělejte si předběžný průzkum toho, na jaké síti najdete své koncové zákazníky. Vlivní lidé a blogeři hrají rovněž důležitou roli v propagaci.

Crowdfundingová kampaň není jen kliknutí na „submit“. S dobrou strategií dosáhnete třeba až k bankám a profesionálním investorům. Musíte povědomí o vás rozšířit co nejdál a tím si vytvořit loajální zákazníky. Ve výsledku to z vás sejme jedno z největších podnikatelských břemen vůbec.

 

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex