8 jednoduchých triků, které vám pomohou ušetřit peníze

Všichni chtějí klidně spát a nestrachovat se o svůj rozpočet, nicméně to není vždy snadné. Možnost utrácet peníze je nekonečná, ale často se nerovná částce na našem účtu. Reklamy lákají na stále zajímavější nabídky produktů a člověk si prostě občas koupí to, co si přejete a zapomenete sledovat výdaje.

Níže najdete 8 triků, které vám pomohou váš rozpočet ovládat a nebýt jeho otrokem.

  1.      Připravujte si jídlo doma

Tento zdánlivě triviální trik může v dlouhodobém horizontu ušetřit vysokou částku. Výdaje za jídlo spotřebovávají velkou část vašeho výdělku, proto stojí za to pokusit se je minimalizovat. Popřemýšlejte o tom, kolik jídel jíte doma a kolik si jich kupujete venku v restauracích a fastfoodech. Domácí jídlo bude určitě zdravější a levnější volba. Můžete trochu experimentovat a pokusit se použít všechny suroviny, co doma máte, čímž také snížíte plýtvání a objem odpadu, který vyprodukujete. Využijte výhodné akce v obchodě a některé potraviny jíte velmi často, nakupte je za nízkou cenu do zásoby.

  1.      Carpooling

Jedná se o sdílené jízdy autem. Tato metoda je stále více populární a lidé po celém světě využívají aplikaci Blablacar. Není divu, ušetříte díky ní nejen peníze, ale také jste šetrnější k životnímu prostředí. Můžete navíc potkat nové, zajímavé lidi.

  1.      Nákup second hand zboží

Touto metodou můžete ušetřit opravdu spoustu peněz. Například rozdíl v ceně nové a secondhand knihy je přímo propastný! A to není jediný příklad, může se jednat i o oblečení, boty a elektroniku. V případě oblečení máte navíc jistotu, že váš outfit bude originální, stejný kousek totiž už znovu vyroben nebude.

  1.      Pronájem místnosti na AirBnb

Toto je skvělý způsob, jak vydělat bez investice. Pokud máte doma volný pokoj, proč nezískávat peníze z pronájmu například turistům? Nemusíte ani inzerovat sami, protože online weby a aplikace to zařídí za vás. Stačí se zaregistrovat, udělat několik fotografií a připravit místo pro hosty. A nebojte se, platí se většinou předem přes aplikaci a tím pádem je to naprosto bezpečné.

  1.      Prodej nepotřebných věcí

V současné době existuje nespočet online míst, kde své věci můžete nabídnout k prodeji, ať už se jedná o oblečení nebo věci ležící v garáži. Přivyděláte si, a navíc se zbavíte věcí, které vám jen zabírají místo, ale mohou být užitečné pro někoho jiného.

  1.      Vyberte si levnější možnosti, jak rozvíjet váš koníček

Stále stojí za to investovat do svého hobby a rozvíjet své schopnosti. To vám určitě dá hodně motivace a pozitivní energie. Existuje mnoho možností osobního růstu zdarma nebo za nižší částky. Příkladem toho mohou být online kurzy zdarma nebo mobilní aplikace.

  1.      Odložte si část peněz bokem ihned po výplatě

Dobrým zvykem je dávat peníze, které nechcete utratit, ihned po výplatě bokem. Je dobré nastavit si spořící účet, na který převedete určitou částku ke spoření. Pokud si myslíte, že odložíte na účet to, co vám zbude na konci měsíce, riskujete, že vám vlastně k odložení nic nezbude. Začněte nejlépe s nižšími částkami ihned po výplatě a postupně je zvyšujte.

  1.      Nenakupujte impulsivně

Pravděpodobně vždy jdete nakupovat po práci, kdy jste vystresovaní a unavení. Snažte se tomu zamezit a nakupujte například o víkendu, kdy máte více času a můžete se soustředit na to, co a za jakou cenu vlastně kupujete. Výzkum potvrzuje, že nakupujeme více, když máme hlad.

 

Při šetření je důležité stanovit si cíle a monitorovat, zda jste jich dosáhli. Cílová částka, kterou chcete ušetřit by pro vás měla být dosažitelná, aby vás motivovala.

Myslete na to, že šetření je dlouhodobý proces, který vyžaduje vytrvalost a sebeovládání. Kontrolujte pravidelně kolik jste ušetřili a jak jste se díky tomu cítili. Pokud jste svého cíle dosáhli, tak ho zvyšte. Můžete si také vytvořit domácí rozpočet a minimalizovat náklady na bydlení.

Pokud však nejste šetřící typ a raději se rozhodujete impulsivně, je tu pro vás v případě nedostatku financí možnost půjčky bez registru. Půjčku si ale vyberte obezřetně například pomocí online srovnávače Matchbanker.cz.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex