8 osvědčených způsobů, jak získat zakázky jako freelancer

Jestliže se jednoho dne rozhodneme zanevřít na klasické zaměstnání a začít pracovat na volné noze, neobejdeme se bez zakázek. Pro člověka, který se právě rozhodl vydat touto cestou, se to může jevit jako tvrdý oříšek.

Proto si v dnešním článku posvítíme na několik osvědčených způsobů, jak získat klienty.

1. Blogování

Blogování pro nás představuje hned dvojí příležitost k výdělku:

  • Předvedeme, co umíme: Pokud třeba vytváříme webové stránky, vyplatí se nám publikovat články například o programovacím jazyku PHP, základech HTML nebo o Javascriptu. Ukážeme, že jsme experti v tom, co děláme. Že zvládneme vyřešit i náročné úkoly. A v neposlední řadě – že nás práce baví.
  • Vyděláme monetizací blogu: Na náš blog si můžeme umístit reklamy a začít profitovat díky jeho návštěvnosti. Mnoho lidí se velice slušně živí výlučně tímto způsobem.

Kromě publikování zajímavého obsahu bychom měli věnovat určitou část našeho času jeho propagaci.

Ve chvíli, kdy dosáhneme toho, aby nám pravidelně přicházeli návštěvníci z vyhledávačů, cesta k novým zakázkám pro nás bude mnohem snazší. Tito lidé se totiž na našem blogu s velkou pravděpodobností objeví právě ve chvíli, kdy potřebují naše služby.

Pokud se přidržíme předchozího příkladu a budeme předpokládat, že se živíme tvorbou stránek, naše články o programovacích jazycích potřebných k jejich vytvoření budou číst ti, kteří chtějí vytvořit web. Sice jejich prvotním úmyslem může být udělat si jej svépomocí, nicméně někteří z nich budou vyžadovat pokročilejší funkce a vyplatí se jim najmout si zkušeného freelancera, než se vše učit sami.

A pokud náš blog monetizujeme (např. pomocí reklam, affiliate programů apod.), vyděláme i díky těm návštěvám, jež nám nepřinesou žádnou zakázku.

Začít s blogováním nemusí být nikterak náročné na technické znalosti. Vše důležité popisuje článek Jak vytvořit blog.

2. Platformy pro mikroslužby

Staré arabské přísloví říká, že když nejde hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hoře. To samé platí o freelancerech a hledání klientů.

Existují specializované platformy jako Fiverr nebo český Stovkomat. Ty se těší slušné návštěvnosti z řad zadavatelů zakázek. Abychom naši nabídku dostali před jejich zraky, stačí se zde zaregistrovat a v uživatelském účtu vytvořit jeden či více projektů.

Zpravidla se jedná o jednoduché činnosti, které zvládneme za pár desítek minut. Jako příklad si uveďme třeba vytvoření reklamního banneru, nainstalování a nastavení pluginu do WordPressu nebo napsání článku na určité téma.

To s sebou samozřejmě přináší i jednu nevýhodu. Lidé zde zpravidla preferují velmi nízkou cenu. Freelancerům se tedy vyplatí nabízet služby, jež dokáží alespoň částečně zautomatizovat, aby jim nezabraly neúměrně moc času. Na druhou stranu takto máme příležitost ukázat, co v nás vězí a pokud odvedeme výbornou práci, může se stát, že jeden projekt přeroste v dlouhodobější, již lépe placenou spolupráci.

Tuto strategii snadno zkombinujeme i s blogováním, a to hned dvěma způsoby:

  • Na platformách pro mikroslužby vytvoříme nabídku reklamy na našem blogu. Může se jednat např. o napsání a publikování článku o produktech či službách zadavatele.
  • Většina těchto platforem nabízí affiliate program. Platí určité procento z plateb zákazníků, jež doporučíme. Pokud tedy propagujeme na našem blogu vlastní projekty pomocí partnerského odkazu, pomůže nám to nejen získat zakázky, ale i provize z útraty doporučených klientů.

3. Platformy pro freelancery

Větší platformy pro freelancery jako Upwork nebo PeoplePerHour fungují podobným způsobem. Ovšem očekává se zde vyšší úroveň poskytovaných služeb. Tomu zpravidla odpovídají i ceny zakázek.

Často se také setkáme s opačným přístupem – místo toho, abychom my vytvářeli nabídky, firmy zde zadávají své poptávky a freelanceři se o ně ucházejí.

Když navštívíme některou z těchto platforem poprvé, na první pohled se nám bude zdát, že je zde až vražedná konkurence. Většinou totiž vidíme desítky zájemců o každou zakázku.

Pokud si to však vyzkoušíme z druhé strany – sami zveřejníme nějakou poptávku – zjistíme pravý opak. Okamžitě nás trkne do oka, že 90 % nabídek pochází od lidí, kteří si ani nepřečetli zadání. Jednoduše si sepsali univerzální zprávu a tu rozesílají hlava nehlava na všechny strany. Jen malé procento zájemců má potřebné znalosti na to, aby zvládli zadanou práci úspěšně dotáhnout do konce.

Co z toho pro nás vyplývá? Nesnažme se za každou cenu být nejlevnější. Odlišme se od konkurence tím, že si pořádně přečteme zadání a v naší zprávě dáme jasně najevo, že máme potřebnou kvalifikaci pro daný projekt.

4. Specializace

Bez ohledu na to, jakým způsobem hledáme nové zakázky, specializace na určité služby nám pomůže uspět. Pojďme si to ukázat na příkladu.

Dejme tomu, že jsme experti na redakční systém WordPress. Umíme v něm vytvářet weby, programovat pluginy, kódovat šablony na míru… A teď si představme, že někdo potřebuje odborníka, jenž by mu nainstaloval a správně nakonfiguroval cache plugin. Prostě člověka, jako jsme my.

Narazí na tyto 2 nabídky:

  • Pomohu s čímkoliv, co souvisí s WordPressem
  • Nainstaluji a nakonfiguruji cache plugin ve WordPressu.

Druhá vypadá mnohem zajímavěji, že? Dává mu totiž jistotu, že tento freelancer zvládá to, co od něj potřebuje. A jestliže se na to specializuje, pravděpodobně to bude umět lépe než někdo, kdo se věnuje široké škále činností.

Samozřejmě se nemusíme omezovat jen na jedinou službu. Přidržíme-li se předchozího příkladu, mohli bychom se představit jako experti na tvorbu webů pomocí WordPressu, programování pluginů a kódování šablon na míru.

Ať již se prezentujeme prostřednictvím blogu, platforem pro freelancery či kombinací obou možností, vytvořením více specifických nabídek místo jedné obecné máme větší šanci, že se některá z nich objeví na prvních místech ve vyhledávačích. V případě vlastního blogu tomu navíc můžeme jít aktivně naproti využitím SEO strategií.

5. Spolupráce s ostatními freelancery

Ve chvíli, kdy se naše podnikání na volné noze pořádně rozjede, čas od času se nám stane, že budeme muset odmítnout některou ze zakázek. Den má jen 24 hodin, klienti očekávají dodržování termínů a jestliže se v jeden okamžik najde vícero zájemců o naše služby, jednoduše nestíháme.

Jak toho využít?

  • Pokud začínáme: V tomto případě my potřebujeme více zákazníků, zatímco někde sedí kolegové freelanceři, kteří to časově nezvládají. Domluvme se s nimi, že nám přenechají část svých zakázek za provizi.
  • Sami nestíháme: Jestliže již poptávka po našich službách převyšuje naše možnosti je uspokojit, byla by škoda klienty odmítat. Spojme se s někým šikovným, kdo není vytížen tolik, jako my. Předejme mu část naší práce a podělme se spravedlivě o zisk. Když se dostaneme do této fáze, přestane existovat strop pro výši našich výdělků.

6. Reference

Můžeme o sobě vědět, jak skvěle ovládáme naše řemeslo. Pokud však klient nemá šanci si to ověřit, aniž by to risknul a svěřil nám zakázku, bude nás stát výrazně více úsilí jej přesvědčit.

Proto se nám vyplatí vytvořit si na blogu sekci s referencemi. Ukažme, co jsme již dokázali. Když se opět vrátíme k příkladu freelancera živícího se vytvářením webových stránek, mohli bychom se pochlubit odkazy na naše nejvydařenější díla.

Vyplatí se požádat spokojené klienty, aby napsali krátké doporučení, jež bychom prezentovali společně s naší nabídkou. Jestliže jim slíbíme, že zároveň zveřejníme odkaz na jejich stránky, zabijeme tím 2 mouchy jednou ranou:

  • Klienti získají zpětný odkaz. Ten jim může přivést návštěvníky nejen přímo, ale i prostřednictvím vyhledávačů. Jedná se totiž o pozitivní SEO faktor, jenž napomáhá k lepším pozicím ve vyhledávání. A to jim téměř jistě bude stát za pár minut času.
  • Zvýší to naši kredibilitu. Dáme tak okolnímu světu jasně najevo, že tato doporučení pochází od reálných lidí.

7. Copywriting

Bez ohledu na to, kde se rozhodneme propagovat naše služby, vždy bude záležet na tom, jak dobře zvládneme naše schopnosti prodat. Stojí za to si osvojit alespoň základní strategie z oblasti copywritingu, abychom dokázali zaujmout potenciální klienty.

Stejně jako nadpis blogového článku rozhoduje, zdali si jej uživatel přečte, v případě zadávání našich nabídek bychom se měli zaměřit především na jejich titulek. Ten bývá na platformách pro freelancery ze všeho nejvíce vidět (a na některých se v přehledech ani nic jiného nezobrazí).

8. Obrázky

Ve chvíli, kdy se naučíme psát poutavé texty s použitím copywritingových technik, měli bychom je doplnit o vhodné obrázky. Proč?

Uživatelé na internetu zpravidla nečtou. Místo toho „scanují“ stránku a snaží se co nejrychleji nalézt konkrétní informaci, jež v daný okamžik potřebují. Grafické prvky dokáže náš mozek zpracovat mnohonásobně rychleji než text. Proto se vyplatí vytvořit nějaký, který by dokázal během zlomku vteřiny odpovědět na otázku, co přesně nabízíme.

Měli bychom si ujasnit, co je náš unikátní prodejní argument. V čem se odlišujeme od konkurence, co děláme jinak než ostatní a proč se zákazníkovi vyplatí vybrat si právě nás. Shrňme ho do několika slov. Čím kratší a výstižnější text, tím lépe. A umístěme jej na ilustrační obrázek.

Nesnažme se do něho vecpat veškeré informace o naší nabídce. Protože obrázek je to první, čeho si návštěvník všimne, snažíme se jej především zaujmout. Zvládneme-li jej motivovat k tomu, aby si pozorněji přečetl zbytek textu, dostaneme tak příležitost vzbudit v něm zájem a přesvědčit jej, aby zakázku svěřil právě nám.