Čím platit v zahraničí – karta nebo hotovost?

Češi si stále raději sami organizují dovolenou v zahraničí. Doby, kdy jezdili karosami s kufry plnými paštik, jsou pryč. Jenže když si plánujeme pobyt v cizí zemi, budeme muset platit místním poskytovatelům ubytování a služeb bez prostředníka, kterému bychom odevzdali stanovenou částku v českých korunách. Máme si tedy sebou vozit hotovost? Nebo raději nákupy hradit platební kartou?

Výhoda výletů s cestovními kancelářemi spočívala mimo jiné v tom, že jsme přesně věděli, kolik utratíme. Nemuseli jsme přepočítávat směnné kurzy a doufat, že v čase dovolené zrovna koruna neoslabí. Jenže zájezdy na míru hodně svazují. Chceme být ubytováni v soukromí někde u odlehlé pláže a poznávat třeba fotbalové stadiony místo barokních kostelů. V taktovém případě se musíme na cestu dobře připravit včetně toho, že si rozmyslíme, jak budeme v zemi, kam se vydáme, platit.

Nabízí se samozřejmě směnit si peníze v České republice. Při tomto způsobu máme největší přehled o tom, kolik jsme utratili. Ale nosit s sebou velký obnos se nemusí vyplatit. Pokud budeme okradeni, můžeme se ocitnout v nesnázích. Navíc je těžké přesně určit, kolik peněz budeme potřebovat. Nechceme se dostat do situace, že už si nemůžeme dovolit koupit dítěti zmrzlinu, protože nám jen tak tak zbývají mince na autobus na letiště.

Platba kreditní kartou je lákavá alternativa. Při krádeži stačí informovat banku, která kartu zablokuje. Nemusíme se stresovat, že nám dojde určitý obnos, ani lovit z kapsy při nákupu cizí bankovky a mince a dlouze si je prohlížet. Na druhou stranu na některých místech nemusí jít naší kartou zaplatit. Určité hotely například nepřijímají karty debetní ale pouze kreditní. A v menších kavárnách zase budou chtít jen hotovost.

A pak pozor na skryté poplatky. Některé banky si účtují nemalé částky za výběr z bankomatu v zahraničí. Dejte si také pozor, kdo nám nabízí směnný kurz. Pokud je nám dáno na výběr, zda chceme nákup zaplatit v korunách nebo v cizí měně, většinou se vyplatí vybrat si druhou možnost. Při platbě korunami si směnný kurz určuje obchodník, při platbě cizí měnou vaše banka. Její směnný kurz bude pravděpodobně výhodnější. Nicméně směnné kurzy bank také nebývají žádná výhra. Často jsou mnohem vyšší, než stanovuje centrální banka.

Při cestách do zahraničí je proto vhodné:

  • opatřit si určitou hotovost – abychom nemuseli vybírat na místě z bankomatů a měli peníze, když v případě, že obchodník karty nepřijímá;
  • zjistit si jaké poplatky za výběr z bankomatu a směnné kurzy stanovuje naše banka při nákupech v zahraničí a porovnat je s dalšími bankami;
  • v případě, že pobýváme v cizině často, zamyslet se, která banka nám poskytne nevýhodnější podmínky pro platby kartou.
0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex