Coinbase

Online kryptoměnová směnárna Coinbase je známá také mezi uživateli v České republice. Co vše může tuzemským zájemcům o kryptoměny nabídnout?

O společnosti Coinbase

Směnárna byla založena již v roce 2012 se sídlem v San Franciscu v Kalifornii. Stojí za ní dvojice zakladatelů – Brian Armstrong a Fred Ehrsam.

Má celosvětovou působnost a v roce 2021 obsáhla už 56 miliónů uživatelů. Obchody v řádech bilionů dolarů se dělají z této směnárny dnes předního představitele svého oboru a zároveň největší kryptoměnovou směnárnu na světě.

Svým klientům umožňuje velmi snadno nakupovat a prodávat kryptoměny za fiat měnu, případně směňovat jednu kryptoměnu za jinou. Vhodná je tak i pro začínající investory s minimálními zkušenostmi. Limitujícím faktorem je však pro ty z tuzemska chybějící lokalizace do češtiny.

Obchodování s Coinbase

Základní myšlenka obchodování s kryptoměnami na Coinbase je poměrně zajímavá: Uživatelé mohou obchodovat se svou kryptoměnou za stanovenou cenu. Ta je založena na tržní hodnotě. Praktickým dopadem je to, že uživatelům umožňuje nakupovat kryptoměny znatelně rychleji ve srovnání s jinými burzami.

Seznam podporovaných kryptoměn není úplně obsáhlý, momentálně je jich kolem 50. Ale v zásadě nechybí žádná z těch nejznámějších. V nabídce se tak nachází mimo jiné Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Ethereum Classic nebo Bitcoin Cash.

Českým uživatelům se směnárna poprvé zpřístupnila v roce 2015. Přetrvávající znatelnou nevýhodou pro tuzemské uživatele je to, že nelze obchodovat v tuzemských korunách. Platby v eurech však podporovány jsou.

Naopak k přednostem směnárny Coinbase patří jednoznačně to, že podporuje debetní karty a bankovní převody. Stejně tak umožňuje platby SEPA převodem a rychlé výběry přes PayPal.

Digitální peněženka

Unikátní službou Coinbase je vlastní digitální peněženka. Ta slouží k uchovávání kryptoměn a má podobu jednak webovou, případně i mobilní aplikace.

Zejména pro ty, kteří nemají s kryptoměnovými peněženkami žádnou zkušenost, může být vhodnější variantou si zakoupenou měnu jednoduše na Coinbase ponechat. Odesílání kryptoměn na externí peněženku je ovšem, pozor, zatíženo dalším poplatkem.

Registrace účtu

K základnímu založení účtu potřebujete pouze jméno, e-mailovou adresu a heslo. Dále na vás čeká verifikace. Proces ověření je nutný obdobně i u mnoha jiných směnáren a burz, které umožňují nakládat s fiat měnou.

Potřebovat tedy budete doklad totožnosti, který musíte předložit. Zvládnete to přes internet, stačí nahrát kopii pasu, řidičského průkazu nebo občanského průkazu. Ověření proběhne většinou ihned, můžete tak rovnou začít obchodovat.

Poplatky

Coinbase si poplatky účtuje a jejich systém je poměrně nepřehledný. Navíc ve srovnání s konkurencí bohužel patří k nejdražším brokerům na trhu. Poplatková politika je nastavena s odlišnostmi podle typu nákupu, výše nakupované částky i konkrétního státu.

Poplatky za transakce se pohybují v rozmezí 1,49 až 3,99 %. Do nákladů je nutné zahrnout i spread ve výši přibližně 0,5 % na každou objednávku. Lze tak říci, že za každou objednávku budete ve ztrátě kolem 2 %.

Za standardní nákup nebo prodej v rámci Evropy zaplatíte 1,49 % . Za okamžitou transakci pomocí platební karty si už směnárna účtuje 3,99 %. Jakožto levnější alternativu tak někteří obchodníci doporučují platformu Coinbase Pro.

Bezpečnostní politika

Bezpečnost této burzy je na velmi dobré úrovni. Z minulosti nejsou známy žádné problémy s hackery. Značně striktní jsou také bezpečnostní požadavky na zaměstnance.

Naprostá většina, konkrétně plných 98 %, finančních prostředků je uložena offline. Burza stejně tak využívá https zabezpečení a dvoufaktorovou autorizaci. Privátní klíče peněženek se ukládají s pomocí šifrování AES-256.

Technická podpora

Technická podpora naopak rozhodně patří ke slabým místům Coinbase. Omezena je pouze na využití kontaktního formuláře. Možnost spojit se se zástupci společnosti také v češtině neexistuje.

Máte zkušenosti se společností Coinbase? Napište je do komentáře pod článkem a dejte ostatním vědět, zda služby této společnosti využít či nikoliv.

Recenze publikována 11. 10. 2021

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex