Investování do kryptoměn krok za krokem

Kryptoměny si získaly nemalou pozornost široké veřejnosti a staly se i populárním investičním artiklem, obchodovat se s nimi dá obdobně jako s jakoukoli jinou tržní komoditou. Vyplatí se do nich investovat a na co si dát pozor?

Kryptoměny si prožívají doslova raketový růst. Týká se to zejména vůbec první kryptoměny, kterou se stal v roce 2009 Bitcoin.

Klíčovou vlastností, která ovšem pro některé po Bitcoinu následující kryptoměny platí s určitým omezením, je zejména jejich decentralizovanost. To znamená, že nad nimi nedozírá žádná autorita jako banka či stát. A nikdo tak nemůže ani žádným způsobem ovlivnit jejich hodnotu.

A ta roste velmi prudkým tempem, řádově o stovky procent. Vliv na ni mají právě sami uživatelé, kteří s ní obchodují. Jak se celá komunita rozrůstá, stoupá i hodnota měny. Kryptoměna samozřejmě nemá žádnou fyzickou podobu, jedná se, velmi zjednodušeně řečeno, o virtuální peníze, které máte ukryté ve speciální digitální peněžence. Ta musí přirozeně disponovat vysokou úrovní zabezpečení při veškerých transakcích.

Jak se do kryptoměn investuje

Dalším charakteristickým rysem kryptoměn je jejich volatilita, což je patrně ten nejdůležitější aspekt, který musí investor brát v potaz. To znamená, že tato komodita v čase velmi prudce mění svou hodnotu. Nejstabilnější kryptoměnou je bezesporu Bitcoin, jehož stabilita se odvíjí především od celkové stability ekonomického prostředí. Tato měna pak dále do určité míry ovlivňuje i ostatní kryptoměny.

Takovéto chování s sebou může to přinášet vysokou míru zhodnocení v krátkém čase, ale také ztráty, na kterou musí být proto každý investor připraven. Největší popularitu si investování zažilo zatím koncem roku 2017, kryptoměny jsou ale i nadále vhodnou investiční příležitostí.

Zatím příslovečnou hudbou budoucnosti jsou investiční fondy, které budou zaměřené výhradně na kryptoměny. Jednoduše pak budete moci svěřit své prostředky fondu, nemusíte je držet a ani se zapojovat do obchodu na burze. Nápad se ale zatím ujímá velmi zvolna, a to ještě zatím spíše v zahraničí.

Rizika obchodování s kryptoměnami

Vyplatí se proto znát i všechna rizika. V první řadě je zde poměrně značná šance, že naletíte podvodníkům. Trh s kryptoměnami se neustále mění a nové digitální měny přibývají. Odhadem jich aktuálně existuje asi 1200. Některým se podaří si svou pozici poměrně úspěšně upevnit, rozhodně neplatí, že každý nový projekt je vedle Bitcoinu předem odsouzen k záhubě. Nicméně opatrnost je na místě, podvodníků se v této sféře pohybuje řada.

Při obchodování taktéž platí známá investiční poučka o rozložení rizika. Smysl proto má stejně tak neobchodovat pouze na jednom místě. Vždy také volíme dostatečně prověřenou burzu.

Finanční analytici a ekonomové se také shodují na tom, že vzhledem k nestabilitě kryptoměn se spíše vyplatí do nich investovat jakožto do jedné z komodit a mít svoje portfolio širší. Zahrňte do něj rozhodně též akcie nebo dluhopisy. Riziko plynoucí z vysoké volatility kryptoměn se tím do značné míry sníží.

Klíčem k úspěchu je tedy zejména dostatek zkušeností, schopnost si analyzovat informace a především pevné nervy. Investor by neměl podléhat emocím. Zcela typickým jevem je davové chování, kdy je investor stržen vidinou poklesu a svoje nákupní pozice zavírá. Takovémuto vývoji kryptoměny podléhají i proto, že jsou dosud doménou drobných investorů. V zásadě tedy nejsou příliš artiklem vhodným pro začátečníky, kteří snadno podléhají vnějším okolnostem.

Využití pákového efektu při investování možné je, avšak lze důrazně varovat před tím, abyste si na takto rizikový obchod půjčovali. Záhy vás něco podobného může uvrhnout i do výrazné finanční ztráty.

Do čeho se (ne)vyplatí investovat

Kromě Bitcoinu se velký potenciál přisuzuje také měně Monero, především pro vysokou úroveň anonymity, což jí dává před ostatními kryptoměnami do budoucna silnou konkurenční výhodu. Obdobně lze dnes investovat i do Litecoinu nebo Etherea. Rozhodně je však na místě zvážit obchodování s coiny, u nichž je nutné použít právě Bitcoin.

Měny výše uvedené jsou v současné době již kryptoměny dostatečně stabilní a jejich budoucí vývoj lze určitým způsobem predikovat. Doporučit je jako dlouhodobou investici konzervativním investorům, kteří si přejí spíše spořit, je však i tak přinejmenším sporné. Na kryptoměnách lze vydělávat spíše jejich krátkodobým držením a spekulacemi na pokles či vzestup ceny. U Bitcoinu jsou to standardně rozdíly i tisíc dolarů denně, efekt náhody zde funguje tedy výrazně.

A pozor, srovnáme-li si nákup například právě třeba u této kryptoměny s její těžbou, musíme nevyhnutelně dojít k výsledku, že těžba se bez potřebného know how a relativně nákladného hardware nevyplácí. Se srovnatelnými náklady se vám, zjednoduše řečeno, podaří více nakoupit než vytěžit.

Kde nakupovat a prodávat

Místa určená pro obchodování s kryptoměnami jsou buď burzy nebo směnárny. V principu se od sebe liší. Na burze nakupuje zájemce o kryptoměnu od těch, kteří měnu nabízejí. Burza tak stojí v roli prostředníka. Ve směnárně si naproti tomu dotyčná společnost sama pevně stanoví svůj kurz, za který budete kupovat.

To, co by vás u každé instituce mělo zajímat, je právě jeho výše. Druhým kritériem jsou poplatky, případně i doba, po kterou budete muset čekat na výběr peněz. Lze obecně říci, že maximální výše poplatků je obecně zhruba asi 1 % z celkové výše ceny transakce. I tady je na místě varovat před podezřele výhodnými nabídkami a velmi nízkými poplatky.

Směnáren i burz je velké množství a dál vznikají nové. Opět je vhodné se zaměřit na ty, které fungují dlouhodobě a existuje na ně dostatek referencí. Asi nejznámějšími směnárnami jsou například Coinbase, Blockchain nebo Kraken. Známou burzou je například Bittrex. V zahraničí samozřejmě ale často narazíte na to, že není možné realizovat transakce v korunách. I to je potřeba si předem zkontrolovat. Většinou můžete počítat s přijímáním dolarů nebo eur.

Rovněž si ověřte, jestli vámi vybraná směnárna nebo burza vůbec nabízí možnost obchodovat s požadovanou kryptoměnou. Digitálních měn existuje, jak už bylo řečeno, velké množství a tyto instituce opravdu nemohou pokrýt úplně všechny.

Budete muset počítat i s tím, že v tomto případě už nebude nakládání s kryptoměnami tak anonymní. Burza i směnárna si bude muset ověřit vaše osobní údaje. Postup verifikace se liší, připravte se třeba na nutnost scanování cestovního pasu.

Kryptoměnové peněženky

Kryptoměnové peněženky, tedy v podstatě prostor pro uchovávání měny, lze rozdělit na hardwarové a softwarové, také se můžeme setkat s peněženkami papírovými.

Z bezpečnostního hlediska pravděpodobně nejspolehlivější alternativou, jak si uložit svoje kryptoměny je určitě peněženka hardwarová. Obecně je to i vhodnější než je nechávat ve směnárně. Zabezpečeny jsou tzv. privátním klíčem, který je nutný k tomu, abyste mohli přijmout nebo naopak odeslat transakci.

Taková peněženka je speciální zařízení malých rozměrů, které připomíná flash disk. Dají se do ní uskladnit vždy jen určité druhy kryptoměn, opět je tak nutné se rozhodnout hlavně podle toho, do které vlastně hodláme investovat. K nejznámějším peněženkám se řadí například Trezor nebo Ledger Nano S. Druhá zmiňovaná je oblíbená zejména z hlediska nižší pořizovací ceny. K dispozici jsou v tomto případě i hesla určená pro zálohu vašich dat. S nimi si vše obnovíte, pokud se vám podaří peněženku rozbít nebo ztratit.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex
()
x