Jak bezpečně nakupovat v e-shopu

Nakupování v e-shopech je naší běžnou činností každého z nás. Pojďme se tedy společně podívat na rizika a problematiku bezpečnosti při nakupování v e-shopu. Každý z nás má jistě své oblíbené e-shopy, kam chodíme běžně pravidelně nakupovat. Pokud se jedná o ověřené prodejce, tak není důvod mít pochyb o nějakém riziku při nákupu. Pokud e-shop není známý a ověřený, tak je zapotřebí dodržovat bezpečnostní pravidla.

Platební metody

  • Nejčastěji nákup v e-shopu funguje na principu, že prodejce odešle zboží k Vám domů a přepravce poté bude chtít po Vás peníze. Po dodání služby / zboží je tím obchod uzavřený.
  • Při osobním odběru na prodejně zkontrolujte obsah balení, aby Vám nic nechybělo. Také pokud budete nakupovat zboží na které se vztahuje záruka, tak si nezapomeňte vzít účtenku a řádně ji schovejte.
  • Dnes je běžné, že v e-shopech po Vás budou chtít peníze dopředu, nejčastějším platebním způsobem je tedy uhradit částku kreditní kartou. Zde je zapotřebí si zjistit o prodejci potřebné informace, aby jste nenaletěli podvodníkům. Také se Vám může stát, že někdo zneužije platební kartu ve svůj prospěch. Právě proto v tomto případě doporučujeme zřídit pro platby kartou na internetu tzv. debetní kartu, kde budete mít omezený finanční limit pro Vaše nákupy. Také si můžete zřídit běžný účet, kam si pravidelně budete posílat své finanční prostředky na nákupy po internetu. Jedině tak můžete minimalizovat riziko zneužití.
  • Pokud se rozhodnete uzavřít obchod s fyzickou osobou, která nemá podnikatelské oprávnění např. v internetových bazarech, tak si zjistěte všechny potřebné informace o stavu zboží. Také si vyžádejte fotografie o zboží, aby jste nekupovali zajíce v pytli. I na těchto serverech mohou být podvodníci, právě proto neplaťte v žádném případě peníze předem.

Srovnání zboží na internetu

Předtím než se rozhodnete nakoupit dané zboží v e-shopu, tak se podívejte také na ceny, které jsou u konkurence. Můžete tak díky tomu ušetřit peníze, protože Váš vybraný produkt může být právě ve slevě. Také porovnávejte produkty od různých výrobců v poměru cena / výkon. Také může být od různých prodejců jiný obsah balení u stejného produktu. Někteří prodejci nabízejí i dárek zdarma k vybranému zboží, takže si rozhodně nenechte ujít Vaší příležitost.

Recenze

Předtím než něco koupíte, podívejte se na recenze od lidí, kteří nakoupili před Vámi. Nevěřili by jste, co se vše dočtete za zajímavosti. Také můžete využít možnost dotazu na prodejce nebo se zapojit do diskuze na internetových serverech. Také jsou dnes populární video recenze, kde youtubeři natáčejí videa a podílí se o své zkušenosti s daným produktem. Díky tomu máte možnost si produkt řádně prohlédnout a dozvědět se o něm klady +- zápory.

Nakupování v zahraničních e-shopech

Dnes také existuje řada celosvětových e-shopů, kde si můžete objednat různé produkty. Je tak třeba výhodné v takových obchodech nakupovat oblečení, protože Vás vyjde celkem levně. Elektroniku a veškeré zboží na které se vztahuje běžně záruka 24 měsíců nedoporučujeme v těchto obchodech nakupovat, protože zboží ze zahraničí je tzv. zánovní a přicházíte o záruku. Ve většině případů se platí předem platební kartou a zboží budete mít doma do měsíce. Mnoho zahraničních e-shopů je plně lokalizováno také do češtiny, případně je možnost si je přeložit přes Google překladač.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex
()
x