Jak mluvit s partnerem o penězích

V ideálním případě byste se s vaší drahou polovičkou měli bavit o penězích ještě před svatbou nebo společným bydlením. Nicméně, ne vždy tomu tak bývá a lidé často konverzaci na téma peníze zbytečně odkládají. Takže pokud jste ještě s partnerem nezavedli hovor na toto téma, poradíme vám, jak na to. Přinášíme vám 14 kroků, jak mluvit s vaším partnerem o penězích.

 1. Krok: Navrhněte pravidelná „finanční setkání“

Ze všeho nejdříve oznamte vašemu partnerovi, že chcete mluvit o penězích. Vysvětlete mu, že peníze jsou důležité téma, ve kterém chcete mít jasno. Zeptejte se, jestli je ochotný mít pravidelná setkání, kdy si v klidu sednete a projdete si vaši finanční situaci. Připomeňte vaší drahé polovičce, že to děláte proto, abyste se sblížili a byli zodpovědní za vaši společnou budoucnost a nikoliv protože partnerovi nedůvěřujete nebo jste znepokojeni ohledně jeho hospodaření s penězi.

 1. Krok: Upřesněte detaily vašeho prvního setkání

Poté, co váš partner souhlasí s pravidelnými konverzacemi na téma peníze, zvolte datum a čas vašeho prvního setkání.

Sdělte partnerovi, že chcete vyložit všechny karty na stůl včetně: 1) vašich minulých finančních chyb, 2) vaši současnou finanční situaci, 3) vašich krátkodobých i dlouhodobých finančních cílů, 4) způsob správy společných financí (bankovní účty, rozpočty, finanční očekávání).

Dejte partnerovi na vědomí, že tato setkání mají být pozitivní a nemusí trvat dlouho. Pokud je budete mít pravidelně každý týden, zvyknete si otevřeně mluvit o penězích, což podpoří transparentnost ve vašem vztahu a omezí nepříjemné pocity nebo nervozitu spojenou s tímto tématem.

 1. Krok: Vaše první konverzace na téma peníze

Je nesmírně důležité držet se plánu a neodsouvat první společné setkání ohledně vašich financí. Pokud sdílíte kalendář, vaše setkání si do něj zapište. Stanovte si pevné datum a čas a naplánované setkání dodržte! Dáváte tím tak najevo, že si zakládáte na zdravém transparentním vztahu, ve kterém není žádné téma tabu.

 1. Krok: Přijďte připravení

Vaše první setkání se může lišit od těch dalších, protože je to poprvé, co mluvíte otevřeně na téma peníze. Abyste zavedli konverzaci a zbavili se nervozity, přijďte připravení! Připravte si na vaše první setkání následující:

 • Představu o vašich minulých finančních chybách a přešlapech, o kterých byste chtěli mluvit
 • Stav vašeho bankovního konta
 • Soupis vašeho majetku i dluhů
 • Vaše finanční cíle/vaši ideální finanční situaci
 • Váš rozpočet
 • Jakékoliv otázky na téma peníze a společné finance

 

 1. Krok: Buďte transparentní

Na vašem prvním setkání buďte k vašemu partnerovi naprosto upřímní a otevření. Tento přístup pak aplikujte na vaše pravidelná finanční setkání. Pokud peníze berete jako běžnou součást života a mluvíte o nich naprosto otevřeně, nebude vám dělat problémy mluvit o nich pravidelně i v budoucnu.

 1. Krok: Téma – finanční chyby

Mluvte o vašich finančních chybách, kterých jste se v minulosti dopustili. Součástí důvěry je naprostá transparentnost, což platí zejména pro partnerské vztahy. Svěřte vašemu partnerovi vše o vaší finanční historii. Nic neschovávejte!

 1. Krok: Téma – Jaká je vaše současná finanční situace

Mluvte o vašem momentálním finančním statusu, včetně stavu vašeho konta, dluhů (leasing, hypotéka, kreditní karty, půjčky – všechno), o vašem majetku a dalších relevantních položkách. Vědět jak na tom jste, je prvním krokem k vytvoření budoucího finančního plánu.

 1. Krok: Téma – budoucí finanční cíle

Proberte vaše dlouhodobé i krátkodobé finanční cíle. Pokud žádné nemáte, teď je ten správný čas s nimi začít. Měli byste si udělat jasnou představu o tom, kolik chcete ušetřit/utratit peněz mimo náklady za ubytování, pojištění, zdravotní péči atd. Toto je také skvělá příležitost k tomu, abyste probrali důležitá/vážná témata například zda chcete mít děti apod.

 1. Krok: Téma – bankovní účty

Rozhodněte se, jak chcete vaše životy finančně snoubit. Existuje celá řada způsobů, jak sdílet finance. Zvolte si takovou variantu, která nejlépe vyhovuje oběma. Pamatujte, že rozdělené bankovní účty nerovná se tajné bankovní účty! Vždy buďte transparentní!

 1. Krok: Téma – rozpočet

Domluvte se, jak společně plánovat rozpočet. Peníze jsou velmi důležitou součástí společné domácnosti, a čím dříve se naučíte plánovat rozpočet, tím lépe pro vaše finance i partnerský vztah.

 1. Krok: Rozhodněte se, kdo bude mít finance na starosti

Buď oba dva, nebo alespoň jeden z vás musíte mít společné finance na starosti. Aktivně rozhodněte, kdo bude touto agendou pověřen. Pokud se o finance staráte oba dva, dohodněte se na pravidelných časech, kdy si vaši finanční situaci společně projdete. Zkuste různé varianty správy vašich financí a zjistěte, co vám nejvíce vyhovuje.

 1. Krok: Očekávání

Komunikace ve vztahu je velmi důležitá. Takže se předem rozhodněte, do jaké míry se chcete bavit o penězích. Chcete se kvůli penězům scházet týdně/měsíčně/čtvrtletně? Zásadní je domluvit se tak, aby to vyhovovalo oběma.

 1. Krok: Pokládejte otázky

Ptejte se vašeho partnera na otázky vztahující se k penězům. To vám umožní pochopit jeho vztah k penězům a zároveň zjistíte, zda zastáváte stejné názory týkající se financí.

 1. Krok: Naplánujte si vaše další setkání a celý proces opakujte

Na konci vašeho prvního setkání si hned do kalendáře zapište to příští. Vzhledem k tomu, že už jste probrali vaši finanční minulost, přítomnost i budoucnost, vaše příští setkání by se měla točit okolo rozpočtu nebo neočekávaných výdajů.

Většina lidí se obává s partnerem hovořit o penězích. Nicméně toto téma by nemělo být tabu. Zvykněte si o penězích mluvit, tak jako o jiných věcech týkajících se vašeho partnerského života. Čím otevřenější, upřímnější a častější tyto konverzace budou, tím lépe.

Napsat komentář