Jak napsat dobrý životopis, který zvýší šanci získat práci?

Ať si hledáme zaměstnání na hlavní pracovní poměr nebo jen občasnou brigádu jako přivýdělek během studia, potřebujeme mít pro své možné budoucí zaměstnavatele vypracovaný životopis, ve kterém ukážeme, co všechno umíme a jaké máme zkušenosti. Vzhledem k tomu, že se dneska požaduje životopis jen strukturovaný, tedy v bodech, není to nic složitého. Přesto bychom však měli být pečliví a udělat ho co nejlépe. Jestli si nevíte rady, jste na správném místě. Já vám pomůžu.

Co se v životopise uvádí?

Začneme přirozeně osobními údaji. Napíšeme své jméno, bydliště, telefonní číslo a e-mailovou adresu. Někdy se doporučuje uvést i datum narození, což ovšem není důležité. Přibližný věk lze vyčíst z jiných informací, které do životopisu uvedete.

Po osobních údajích následuje vzdělání a praxe. U nás, mladých lidí je zatím důležitější škola, můžeme tedy začít vzděláním, obecně je ale lepší dát na první místo seznam dřívějších zaměstnání. Určitě se shodneme, že je praxe mnohem významnější.

Do vzdělání nezařazujeme základní školu. Další řadíme v opačném pořadí, než jsme jimi procházeli, začneme tedy tou, kterou jsme dokončili jako poslední (nebo ji ještě studujeme). K názvu školy připíšeme roky, v jakých jsme studovali a obor.

Seznam zaměstnání a brigád sestavujeme obdobně. Nezapomeneme napsat, na jaké pozici jsme pracovali. Můžeme také hodně stručně přiblížit, co jsme dělali. Je to důležité obzvlášť pokud by nám dané zkušenosti mohly nějak pomoct v práci, o kterou se ucházíme.

Vědomosti a dovednosti získáváme nejen ve škole. Máte certifikát z jazykové zkoušky, absolvovali jste nějaký kurz nebo seminář? Věnujte v životopise těmto schopnostem další odstavec. I přesto, že se třeba vůbec netýkají možné budoucí práce. Pro zaměstnavatele budete alespoň zajímavější. Všestranní šikovní zaměstnavatelé jsou pro firmu přínosem.

Obyčejně se v životopise uvádí také řidičský průkaz, cizí jazyky a schopnost práce na počítači. Na závěr uvedeme své (kladné!) vlastnosti a zájmy.

A co fotografie?

Zda fotografie do životopisu patří či nikoliv, je sporné. Některé firmy je přímo vyžadují, na druhou stranu často slyším názory, že by případné fotografie mohly být důvodem diskriminace. Osobně si myslím, že decentním portrétem nic nezkazíme. Musí ovšem jít o kvalitní a spíše lichotivou fotku. Zapomeňte na selfie z ruky nebo nějakou momentku. Mělo by se jednat o fotku vyfocenou přímo do životopisu, pokud možno profesionální.

Vizuální stránka životopisu

Při zpracovávání životopisu je přirozeně nutné dbát také na to, aby nějak vypadal. Především by měl být přehledný a nepřeplácaný. Jestli nejste počítačově a graficky příliš zdatní, nezoufejte. Existuje spousta šablon, do kterých jen vepisujete, co potřebujete. Nabízejí je třeba pracovní portály. Pro vytvoření životopisu je nutná registrace. Vybrat si můžete s několika šablon. Životopis si uložíte ve formátu .pdf. Můžete ho kdykoliv jednoduše aktualizovat.

Na co si dát pozor

U pracovních zkušeností si dobře rozmyslete, které jsou důležité. Jestli máte za sebou spoustu jednorázových krátkodobých brigád, rozhodně nevypisujte všechny. Vyzdvihněte třeba jednu nebo dvě a zbytek shrňte do jediného bodu, aby bylo vidět, že jste ochotní pracovat.

Častým problémem v životopise je lhaní. Samozřejmě bychom se měli snažit prodat, ukázat se v nejlepším světle, ale zbytečně něco přibarvovat nebo si dokonce úplně vymýšlet je špatné. Dříve nebo později se na lež přijde.

Mnoho lidí se například přeceňuje v jazykových dovednostech. Napíšou, že umí aktivně slovem i písmem komunikovat v angličtině, ale když to pak mají u pohovoru dokázat, koktají a nedokáží se sebe vymáčknout ani pár vět o sobě. Buďte trochu sebekritičtí. Nemusíte cizí jazyky vynechávat úplně, ale moc se nepřechvalujte, pokud nevíte, že dokážete i o půlnoci pohotově zareagovat v cizím jazyce.

Kámenem úrazu je také přeceňování v oblasti počítačových dovedností. Lidé si mnohdy napíšou, že jsou expert, a pak nedokáží vytvořit jednoduchou tabulku v Excelu. .

Pozor si dejte také na užívaní češtiny. Pravopisné či stylistické chyby nepůsobí dobře. Než životopis odešlete, několikrát si ho po sobě přečtěte. Jestli si nevěříte, dejte ho na kontrolu někomu jinému.

Dnešní doba sociálních sítí na internetu umožňuje zjistit o člověku všelijaké informace. Samozřejmě neovlivníme, co o nás někam napíšou druzí, minimálně o profil na Facebooku se však postarat můžeme. Zní to trošku drsně, ale není výjimkou, že si personalista na Facebooku prověří uchazeče o zaměstnání. Raději si zkontrolujte, zda máte profil soukromý. Jako profilovou a úvodní fotku si nastavte něco neutrálního. Žádné našpulené rty ani dokumentace divokého večírku. Ač si to možná neuvědomujeme, profil na Facebooku je naše osobní vizitka, která může o lecčem vypovídat.

Důležité je soubor se životopisem správně pojmenovat, nejlépe svým jménem, aby se personalista neztrácel.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex